Neke bubice

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.595
Lokacija
Podgorica
89ff8092e82c4cfa17cf593d63379372.jpg
zna li ko sta je ovo i sta se desava sa kukuruzom u dzakovima, izgleda mi normalno ali nisam siguran, da li da prskam imam actellic 50?
 
opaka bubetina. Teško ćeš se rešiti nje. Prskaj i ne žali. Pojede kukuruz, pojede ječam, pojede pšenicu, grašak... Ostavi samo beskorisnu ljušturu od zrna koja nije ni hranjiva ni klijava.
 
Verovatno nisu pocrkale, nego kad je mala temperatura one miruju, pa izgledaju ko mrtve, oprskaj
 
Nisam napisao, naprskao sam ih juce, i verovatno je to rezultat, ali kako su dzakovi na paletama nisam sa svih strana uspeo da naprskam ali otpirilike sa tri strane jesam!
 
Molim za savet!..Kzkzruz u dzakove sam pre 10-15 dana pofajtao K-obiol-om jer su imali leptirici, medjutim ostao je jos pi neki kad otvorim dzak, piceo da se greje kukuruz(osetim kad zavucem ruku unutra iako od spolja ne osecas toplotu), a najvise me brinu neke sicusne crne bubice(nije zizak) imaju krila-lete..Ja bih sad da prospem na beton-rashladin, a da li smem k-obiol-om ponovo da tretiram? Neka pimogne neko, jer treba kupac da dodje-tovari i plasim se da ne pobegne kad vidi.

- - - - - - - - - -

Evo i slika tih sicusnih bubica
 
Verovatno da ima zizka cim se greje.Sipaj iz dzaka u kofu i iznesi napolje,na Sunce.Ako ima zizka,vrlo brzo ce se pojaviti,pa onda odluciti sta ces.
 
Ma ima ziska, jednu tonu sam rasipao na 20-ak cm debljine sloja, poprskao k-obiol-om, izlopatao, pa opet preostalu dozu od 10ml/t i ostavio nocas da se taj sloj ohladi i sutra nad njim jos jednu tonu i jace da poprskam i to mu je. Mesam onaj koji sam fajtao dzakove pre 10-ak dana (nece mu faliti valjda ponovno tretiranje), sa ovim neprskanim.
 
Za čega ti treba taj kukuruz? Ovce mogu da ga jedu i goveda al ne u punom obimu. Za svinje je druga priča. Ako je za svinje onda mešaj sa novim kukuruzom i obavezno kupi minazel plus patentov i ne žali i umešaj u kukuruz. Čisto da zaustavi buđ i da ne moraš kasnije da tretiraš. Što se tiče žižaka, obavezno dooobro praši sve što je blizu dela gde skladištiš zrno jer oni se kote i u zidovima i svakoj mogućoj poru. Ne žali na preparatu i samo prskaj.
 
Kukuruz sam ostavio da se deo proda "na malo" a sve ostalo da se potroši na domaće životinje. Do sad se prodalo 5-10 džakova a za hranjenje smo tek počeli.

Višestruko smo u problemu jer više ovo nećemo da prodajemo, verovatno ne bi ni uzimale komšije a ovaca nema dovoljno da se sve potroši.
Izgleda da smo se otac i ja dogovorili da ću mu kupiti dva teleta pa će da ih odhrani. Imam kvalitetnog sena, možda izbaliram i tuluzovinu 100-200 bala, pa da se potroše ove dve tone kukuruza za godinu dana.

Planirao sam da uzimam još zamrzivača jer već koristim tri i izuzetno su se pokazali ali sam čekajući drugare i dogovore zakasnio. Pošto sam sad u frci, podsetio sam ljude na dogovore i stižu zamrzivači ove nedelje a 98% kukuruza je suvo i zdravo.

Da li će se buđ zaustaviti ako (sačekam da se na otvorenom i ovako promešano prosuši pa) sve sunem i zatvorim zamrzivače ili mi je potrebno drugačije rešenje ili neki tretman?
Jel savet da mešam kukuruz sa ovim novim što ćemo tek da beremo? To bi moglo da se radi smo pred hranjenje a ne i da skladištiti zajedno, ipak će sveže obrano imati vlagu koja bi poterala buđ?

Hvala na odgovorima i reakcijama, prija i teši!
 
Imao sam već te probleme ranije.
Moja preporuka su burad metalna ako imaš, ne moraju ni cela da budu. Ona su odlična za skladištenje al mana im je što stane oko 150kg kukuruza u njih al zato kada poređaš 4 bureta 2x2 onda imaš osnovu da na njih ređaš džakove koji će onda biti van domašaja miševa.
Taj tvoj kukuruz ostavi par dana da se prosuši. Umešaj minazela plus obavezno i onda kasnije mešaj sa novim. Neće se ni primetiti.
Ako ćeš već u te zamrzivače onda nemoj da ih zatvaraš. Neka diše kukuruz
 
Poslednja izmena:
Hvala!

Pokušao sam sa buradima prilikom spašavanja prošlogodišnjeg (jeste već bio buđav) ali je dodatno uhvatio koru uz lim, time još nisam ovladao.

Hvala na ponavljanju sredstva, promaklo mi je da je to za buđ, evo potražio sam ga guglom.

Zamrzivači su mi dobri i zato što lako mogu da ih otvorim i proveravam i kao što ste rekli provetravam. Jeste malo problem dubina ali ću sigurno povesti računa i zahvatati povremeno i iz dna, poučen sa ovoliko štete.

Nadam se da Vama neće biti potrebna ovakva pomoć, sve najbolje Vam želim!
 
20180802_105146.jpg


I ja sam "dobio" neke bubice...::lose::
Molim za savet, najefikasniji način da uništim gamad , a da ne ugrozim životinje koje hranim kukuruzom i tritikalom...
Džakovi su složeni pod šupom, na paletama, imam negde oko tonu tritikala i oko 200 kilograma kukuruza...
Žižak mi je bukvalno "stigao" s kukuruzom i "zarazio" već uskladišten tritikal...
Da li postoji neki preparat, da se džakovi prekriju najlonom, najlon-folijom,recimo 4x4 metra, pa prska ispod najlona, i tako poveća efikasnost...
Svaki savet dobrodošao...
 
Prskanjem nećeš ništa dobiti,pomažu samo fokstoksin tablete.
Ili kad već nemaš veliku količinu,sito za pesak, pa sve izredi.
 
Nazad
Vrh