Soja 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
grunt je napisao(la):
Ja bi trebao da sejem 5 jutara koje mi seme preporucujete?nisam ranije imao iskustva sa sojom
Meni se Balkan pokazao kao naj bolji,probao sam i Proteinku i bila je lošija :nono:
 
godina smo sejali samo Balkan,dobar je ali ako u vrsidbi pokisne pa se naglo osusi dolazi do pucanja meuna. ove godine cu probati 4kj Ane 4kj Save i 4 Balkana pa ce vidimo
 
Za seme ne znam sta da vam kaze. Sejali smo valjevku,mimu,vojvodjanku,dukat,galeb,gorstak i mozda jos jednu ili dve sorte i ni jedna nije nesto narocito iskocila sa prinosom. Rod soje je direktno vezan za padavine. Ako u pravom momentu pokisne soja ce dati odlican prinos,a ako kisna padne pre ili kasnije tog momenta gotovo da nece biti bitno koja je sorta. Jedino vam mogu reci da dukat moze da da solidan prinos i na losijem zemljistu,dok gorstak moze biti najrodniji ali se zato extremno tesko kosi.Uglavnom razlike su male u prinosu. Sto se tice gustine setve treeba se drzati preporuke oko grupe zrenja,ali mi se cini da ne treba ici u pregustu setvu. Mi smo do sad isli na 3,3 cm X 70 cm za srednjestasne sort,a cinimi se da je bolje to spustiti na 3,5 cm X 70 cm. Ako se to preracuna u kilazu onda to izadje oko 45 kg po kj.
 
@paorpaor
Slazem se sa Vama jedino noste rekli da su sorte Dukat, Gorstak (i Galeb niste naveli) Beogradske sorte (Uljarice), a ostale su od novosadskog instituta.
I tezinu je tesko tako dati.Ona se moze izracunati ako znate tezinu 1000 zrna.Nije ista tezina recimo Balkana i Vojvodjanke.
 
panonstib je napisao(la):
@paorpaor
Slazem se sa Vama jedino noste rekli da su sorte Dukat, Gorstak (i Galeb niste naveli) Beogradske sorte (Uljarice), a ostale su od novosadskog instituta.
I tezinu je tesko tako dati.Ona se moze izracunati ako znate tezinu 1000 zrna.Nije ista tezina recimo Balkana i Vojvodjanke.
Dobro i galeb smo sejali,aman ko ce ih se sve sjetit !?
Jasno sam rekao OKO 45 kila. Nekad ta kilaza moze da iznosi i 50,ali i 40 kg. Uglavnom nisu odvec velike oscilazije u tezini. Naravno tezina direktno zavisi od krupnoce smena. Sto je seme krupnije to je i kg vise. Gustina setve se izracunava na isti nacin kao i kod kukuruza.
 
Ja planiram otprilike jednu desetinu cicijeve površine...tj 25 jutara. Sortu još nisam odlučio, prošle godine sam imao Savu, i svidela mi se, a možda stavim i Balkan
 
Za ovu godinu sam ostavio i ja. Prosle godine sam sejao Balkan original seme samo cu reci zali boze para.
 
56 jutara sejem ove godine. Svoje seme, novosadjanka. Sejem je vec nekoliko godina i zadovoljan sam, jedino što dolazi malo kasnije od Balkana . prinos prošle godine prosek 1660 kg po jutru.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh