Samogradnja plastenika

onua kod nas,sa prozrakama,prozorima,vratima,farbanjem,kvalitetnim najlonom,luk od luka 1.6m ispod 10eu po m2 nema sanse sam sebi da ga napravim
 
Kod mene dvojica prave plastenike 8x40 za 2500eur, sve njihovo, folije izraelske, spolja 150mikr a unutrasnja 80mikr, treba samo jos platiti prevoz.
 
Tako i ja dobijem, nešto oko 10€ po m2 ali čujem od ljudi koji imaju više plastenika da je to jako skupo jer tu cenu ne možeš isplatiti za par godina rada tog plastenika.
@pufta
Gde je to kod tebe? Može neki link, kontakt? Unapred hvala.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znam da je rečeno, više sam mislio na ove koji su ove (prošle) godine pravili i koja je cena. Nije mi prvi plastenik


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Okolina Sapca, nije firma vec njih dvojica rade sami, jedino ako hoces broj telefona.
 
Može privatnom porukom ako nije problem. Hvala unapred.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Majstori prave polulukove koje posle u postavljanju spajaju, moze varenjem a moze i srafljenjem. Poluluk je mozda malo duzi od 5 metara.
 
Sve to stoji.Na te cene treba dodati jos troskove prevoza.Sabac-Kikinda nije bas mala relacija.Ti majstori trebaju otici tamo i postaviti sve to i to treba uzeti u obzir.
Ako neko vec kupuje plastenikle najbolje je da to bude sto blize.
Ja kada sam pravio cena gvozdja je bila evro po kg.Ne znam sada koja je cena, mislim da je daleko manja.
Posto je sve radjeno od nule racunica je bila sledeca.....2000 evra po plasteniku.Za tu cenu sam postavio plastenike postavio zavese posadio sve i pokrio jos agrilom.Tu spadajui okiten creva i trake za kpk.
u tu cenu nije uracunat moj rad, to je plus.Sada bi taj plastenik kostao sa rasadom oko 1500 evra( ovo je predpostavka nisam 100% siguran.)
Ja sam sada postavio 2 plastenika, jos samo da razvucem creva za zalivanje.Kada se posadi to ce izaci oko 2000 evra za oba plastenika.
Sada drzava daje povracaj na plastenike ali moras imati racune za sve to.
 
Evo i ja da dam svoj doprinos temi. Do sada sam kupio ili napravio 5 plastenika (stari rasadnik ne racunam) i racunica mi je sledeca: Najjeftiniji koji sam sam pravio me je izasao oko 4 evra po kvadratu. Colovace od 8 metara, plus sidra, plus uzduzno spojen na tri tacke, 5 metara sirok i 3 metra visok, sa luftasima i vratima, dva puta farban i dobro se pokazao. Necu vam kaciti fotografije, zato sto je ovde okaciti fotku maltretiranje, a uz to, fotke ce nestati kroz par meseci i bice isto kao da ih nisam zakacio, nego vam evo link od fejsbuk albuma pa pitajte ako treba pojasnjenje.
https://www.facebook.com/svemir.co/...49438168885.1073741826.100000015302764&type=3
Uglavnom, taj mali mi se cini stabilniji od velikih sa duplom konstrukcijom, a dovoljno je visok da ja mogu da hodam uz foliju (lukovi nailaze na sidra na 30 - 40 cm iznad zemlje) i da mogu da vodim papriku na dve grane.
Stari, od 8 metara sirine i 3.5 visine, me je izasao oko 6 evra po kvadratu. Dupla konstrukcija, colovace spolja, pola cola unutra. Na pet tacaka uzduzno spojen sa pola cola, a na zemlji stoji na ankerisanim plocicama 20 puta 20. Ovih sest evra je cena sa 600 evra majstoru ruke, stotinak evra dva transporta i moje farbanje i montaza. I zaboravih, na oba plastenika je u ceni i patilajt folija 150 mikrona. Oba su radjena od cevi kojima je zid 1,8mm i druge su klase pa su desetak posto jeftinije od prve klase, a ,ako se proberu da nisu zardjale, nista im ne fali.
Pored ovih, kupio sam (uz pomoc drzave) jedan od 10 metara sirine, 4.5 visok, sa duplom folijom na naduvavanje za 10 evra po kvadratu. Taj je bio "kljuc u ruke".
Ove godine mi je u planu opet jedan mali od 5m sirine i nadam se da cu proci sa oko 2,8 evra po kvadratu. Ako uspe i ako bude valjao, obavesticu.

- - - - - - - - - -

I imam jedno pitanje za sve vas: Gde bi mogao kupiti pocinkovane cevi, a da nisu za vodovod (da nisu hidroispitane, da nemaju navoje na krajevima i da im zid nije deblji od 2mm)???
Moguce da rad sa njima uopste ne bi bio mnogo skuplji od crnih plus farbanje, a o kvalitetu da ne pricam.
 
Upravo tako. Imam nekoliko predračuna i svi su od 11€ po m2 pa na gore kad je sistem ključ u ruke u pitanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sta ti je majstor naplatio 600 evra? To mi izgleda skupo.
Meni je majstor varenje 2 plastenika u njivi naplatio 2500 din.Doduse to je bila cena sa popustom, samo za mene:osmeh:.
 
Ja i dalje podrzavam juru u ubedjenju da je najjeftinije sam praviti.600 evra kosta materijal za 8x30 plus farba i pola plastike.A tebi zarkovac je majstor uzeo toliko.Taj vari sa pozlaćenim elektrodama....
 
Sa povracajem je svakako najbolje. Umeju konkursi da budu sa povracajem od 66 ili cak 80% i treba imati strpljenja, pratiti oglase, imati spremnu papirologiju i uglavnom se moze proci.
Sto se tice majstora, mislim da nisam lose prosao. Za 600 evra mi je napravio plastenik 8 puta 40, znaci 21 luk, plus vrata, luftasi, stope i pet poduznih veza koje se ne srafe nego se samo spuste. Za njega je materijal kostao oko 800 evra, a svi oni rade otprilike - koliko materijal, toliko i ruke.
A kompletna samogradnja moze proci i sa 2 evra po kvadratu, ali ne preko 2,2 metra max. visine, mozda sa nekim rolo vratima, ili riskantno slab za sneg.
Pristojno visok (malo preko tri metra), pristojno jak da izdrzi sneg, bez klasicnih vrata (ili neka rolo vrata ili celo chelo kao veliki luftas), sa tri poduzne veze - nema sanse bez 3,5 - 4 evra po kvadratu. Ovde je uracunat i potrosni materijal, ali nije uracunato tvojih mesec dana rada, goriva, bureka...

- - - - - - - - - -

Razmislite jos i o ovome: Trenutna najniza cena cevi (druge klase) koju sam nasao je 63 dinara za kilogram. Tu vam (za 100tinak kvadrata plastenika) ne gine nekoliko dana struganja rdje, eventualno placanje peskiranja. Prva klasa je skoro 90 dinara. Za to vreme, braca Kinezi, prodaju tonu pocinkovanih cevi za manje od 500 dolara. Znaci njihova pocinkovana isto kosta ko nasa zardjala.
 
Poslednja izmena:
Nista nemam protiv tvog nacina razzmisljanja, a ni koliko ces da potrosis para.Tvoje pare tvoje veselje.
Gvozdje jedino ako je poskupelo zadnjih mesec dana, nisam upoznat sa tim trenutno.
Cevi druge klase ne bih ni uzimao u razmatranje.
Sto se tice tvog majstora ja bih mu dao 600 evra za takva 4 plastenika i dorucak.To koliko kosta materijal toliko za ruke je vazilo 80-ih godina proslog veka vise ne.
Ja sam sada zatvorio finansije za 2 plastenika i kostalo je oko 100 evra.Steta sto nece vise da mi se ukaze takva prilika nikad.
 
Nazad
Vrh