Samogradnja plastenika

Pa, to su ti klasicni plastenici tunelskog tipa bez bocnog provjetravanja koje koristi vise od 50% poljoprivrednika. Sve opisano ne smije biti skuplje od 9 evra po kvadratnom metru, a plastenik kao plastenik je sasvim ok. Ja konkretno ne bih kupovao plastenik bez boznog provjetravanja, ali su iskustva pokazala da sasvim dobro funkcionisu i ti plastenici, pogotovo taj koji je 8 metara sirok, tako da mozes ostvariti sasvim solidno provjetravanje..
 
Pa, to su ti klasicni plastenici tunelskog tipa bez bocnog provjetravanja koje koristi vise od 50% poljoprivrednika. Sve opisano ne smije biti skuplje od 9 evra po kvadratnom metru, a plastenik kao plastenik je sasvim ok. Ja konkretno ne bih kupovao plastenik bez boznog provjetravanja, ali su iskustva pokazala da sasvim dobro funkcionisu i ti plastenici, pogotovo taj koji je 8 metara sirok, tako da mozes ostvariti sasvim solidno provjetravanje..

Hvala na odgovoru
Mene prvenstveno zanima da li su navedene cevi izdrzljive, da li treba nesto deblje da bude...
Raspitacu se jos da li moze da se napravi i bocno provetravanje, nadam se da nece mnogo uticati na cenu.
I jos me zanima koju foliju da stavim, koja se po vama pokazala najbolja...
Inace do sada nisam imao plastenike a povrtarstvom se bavim nepune 2 godine, tako da tek ucim.
hvala jos jednom na odgovoru i nadam se da mogu da ocekujem pomoc i od ostalih forumasa ako bude nejasnoca.
 
Naravno, ovdje svi daju najbolje savjete koji imaju. Jeste izdrzljiva, zato sto je dupla. Imas 3/4, a ispod nje je 1/2 i povarene su sipkama, a to je jace nego jedna colovka cijev koju ja imam na svojim plastenicima. Mislim da bi bocno provjetravanje ipak podosta uticalo na cijenu, po mom misljenju najmanje jos 35%. Ja imam svoje misljenje i smatram da paradajz slabije trpi plastenike bez bocnog provjetravanja, dok paprika u tom plasteniku ce da radi bez provjetravanja, perfektno. Eto, ovdje ce neko da me demantuje, a ako mislis gajiti papriku (sto ti preporucujem), taj plastenik ti je odlican bez da ista mijenjas. Sto se tice folije, u Srbiji svi korsite izraelsku Ginegar, i zadovoljni su sa njom, dok ja koristim Tursku i fenomenalna je, samo sto je izgleda i nema u Srbiji za kupiti. JuRa, indoor i jos nekolicina velikih povrtara ima takve plastenike i mislim da ti mogu dati informacije iz prve ruke. :)
 
cena turske folije(VATAN-PLAST)od150mic.se kreće oKo 60din. po m2.navodno ima sve moguće i nemoguće zaštite...garancija 3 god.(ako garancija nešto znači u zemlji SRBIJI)!!!
 
Poslednja izmena:
To je ta cijena, samo sto je ova 200 mikrona. Ozbiljna folija, 7 godina je stara ova na mom plasteniku i jos se nije poderala. I da, garancija na moju foliju je 4 godine.
 
konacno zavrsen
plastenik1.jpg
plastenik2.jpg
 
Pozdrav svim forumasima.Treba mi mala pomoc u vezi resavanja jednog problemcica sa konstrukcionim cevima od plastenika,naime cevi su se pre par godina pokrivile od snega i dobile su oblik latinicnog slova s,e sad imali ko neku masinu rucne izrade za savijanje cevi tjst dovodjenje cevi u prvobitan oblik tjst da budu konstrukciono upotrbljive za plastenik.Postavite slike ili skice tih spravica za savijanje cevi.Hvala unapred.

- - - - - - - - - -

E da slika ili skica mi treba da bih sam napravio tu spravicu,hocu da vidim vasa resenja.
 
Drugari,

materijal (cevi) su odnete kod majstora :) Slikaću kad budem imao lukove pa ću detaljno opisati šta je sve rađeno.

Sada imam pitanje oko kap po kap. Kod tasta sam na tavanu pronašao delove sa slike, oprao, osušio i pregledao. Nigde nema pukotina, sve gumice su zdrave, svaki spoj je kako treba. Šta ovde još fali osim traka naravno, da bi pokrenuo kap po kap? Kako se zovu ovi delovi?

2015-03-24%2019.14.13.jpg


2015-03-24%2019.14.18.jpg


2015-03-24%2019.14.22.jpg
 
Procitah celu temu...ali mi opet treba neki savet...ja se izvinjavam. Zanima me konacno...sta je bolje, odnosno jace dupli luk ili ona kako da je nazovem T konstrukcija? Takodje zanima me koji oblik konstrukcije je pogodniji za duplu foliju i recimo zbog uzgajanja npr paradajza i onog kacenja na konstrukciju da li na T konstrukciju moze direktno? Imam utisak da je dupli luk malo komplikovaniji za izradu jer ima vise sitnih varova...potreban mi je plastenik duzine neki 35 metara otprilike a sirine od 6-8 metara...
 
Pozdrav svim forumasima.Treba mi mala pomoc u vezi resavanja jednog problemcica sa konstrukcionim cevima od plastenika,naime cevi su se pre par godina pokrivile od snega i dobile su oblik latinicnog slova s,e sad imali ko neku masinu rucne izrade za savijanje cevi tjst dovodjenje cevi u prvobitan oblik tjst da budu konstrukciono upotrbljive za plastenik.Postavite slike ili skice tih spravica za savijanje cevi.Hvala unapred.

- - - - - - - - - -

E da slika ili skica mi treba da bih sam napravio tu spravicu,hocu da vidim vasa resenja.
Ovo je moja mašina za savijanje cijevi moj rad za cijevi od 1 cola 25 mm i pola cola.
Unutrašnji valjci su fiksni od 1 cola a valjke za cijevi od 25 mm i pola cola se stavljaju i mijenjaju po potrebi, slika 3.

Par slika.






Ovako izgleda savijeno cijevi 25mm sa ovom mašinom.

 
@JuRa
Bocno provjetravanje
IMG_4994.jpg

interesuje me konkretno sta se desava kada covek ne stigne da spusti najlon pre neke oluje, koje u leto iznenada i nenajavljeno znaju da se spuste.... sta se desava sa lajsnom koja povezuje 2 najlona, posto mi to deluje kao najslabija tacka konkretno na ovom plasteniku?
kod mene znam coveka kojem je bas na toj lajsni sad skoro kad je dovao vetar pocepao komplet foliju....
 
Ako je razmak luk od luka max.do 1,9m po pravilu nista se ne desava,za prozrake je najbitnije da budu odvojene od krova,sto je na slici uradjeno pomocu cijevi i lajsne,(najlon je izjedna) lajsna tesko da moze spojit dva najlona..ta odgovarajuca lajsna je vijcima pricvrscena za cijev i vjetar je ne bi trebao moci pokidati,na taj nacin ide 7 cijevi uz duzinu plastenika,nemoguce je drugacije napravit prozrake jer bi vjetar sav najlon pokidao.

Kad su moja dva plastenika pravljena 70x6 i 70x5 na isti nacin sam radio,samo bez lajsne,imao sam poseban najlon za krov,poseban dole za prozrake,a spajao sam ih na nacin da donji najlon sa prozrake i gornji sa krova uvijem dva kruga oko te cijevi gdje je na slici lajsna,nema teoretske sanse da se pokida,a ustedio sam 600km sto bi dao za te lajsne koje nisu ni blizu sigurne kao ovo uvijanje najlona oko cijevi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh