Samogradnja plastenika

To je jako skup materijal u odnosu na foliju cijena je razlika minimalno 10x kod nas je cijena od 6mm jedan kvadrat 9 eura bolja isplativost dupla folija vani 200 a unutrasnja 120 mikrona
 
pozdrav imam manja 3 plastenika po 100m2 kupio sam cijevi zelim napravit leptir vrata ako je neko vec radio takva vrata volio bih da mi se javi preko privatnih poruka :) hvalaa
 
Niski tunel

Pozdrav nadam se da je pitanje na pravom mestu.
Hteo bih da zaštitim jagode u bašti sa niskim tunelom dužine 10M.
1.Koji oblik i koje dimenzije nosača su standard?
2.Koji materijal se koristi(plastika,metal)?
3.Na kojem rastojanju se postavljaju nosači?
4.Sa čime pokriti tunel?
Unapred hvala na odgovorima.
 
izmedu plastike i metala,jeftinija je plastika sto se lukova tice ali dok se sve to napravi izade ti skoro na isto,plastika nece dugo potrajat metal ti je bolji izbor.
za 10m tunela ti je potrebno 6 lukova ako ides metalom,na svaka 2 metra po jedan.Za plasticnu foliju ne trebas nikakve nosace vec se sam najlon pricvrscuje pomocu zabica koje mozes kupit tamo gdje kupis i najlon za plastenik,a najlon na dnu oko plastenika pravis kanal i ukupovas ga u zemlju. Ako ne mozes sam trebas naci nekog da ti smota lukove na istu mjeru,napravi noge na kraju sve to povari..gledaj da imas prozore vrata i po mogucnosti bocne prozrake koje mozes otvarati ljeti inace bez tog ocekuj da ce ti ljeti sve jagode izgore i obole ili napravi da imas mogucnost potpunog skidanja najlona.

ja sam skoro gledao covjek je jednostavno pozabijao jednake lukove u zemlju,preko stavio najlon i pricvrstio ga,cak nije potpuno zatvarao vec sa strana kao dignuta prozraka ostavljao otvoreno,gledao je samo da snijeg ne pada na njih a cim dodu toplija vremena sav najlon skidao.
 
ja sam skoro gledao covjek je jednostavno pozabijao jednake lukove u zemlju,preko stavio najlon i pricvrstio ga,cak nije potpuno zatvarao vec sa strana kao dignuta prozraka ostavljao otvoreno,gledao je samo da snijeg ne pada na njih a cim dodu toplija vremena sav najlon skidao.
Za ovakvu varijantu sam ja zainteresovan.
Dakle ako ide luk na svaka 2 metra rastojanja a širina je jedan metar koja najmanja debljina armature je potrebna?

Koji oblik je najpovoljniji b c ili d ?

G6-EA9BxvFPaE26IgCQ2O_kP_A4jtP3Kfj2JVTThRF5q=w551-h157-p-no
 
po meni je najpovoljniji a taj sam i gledao B,a i najjednostavnije napravit,savijes lukove,pri dnu na nekih 40cm sa obje strane luka je vario jednu kontra cijev od cca 10 cm koja bi ti pomogla da lakse zabijes luk u zemlju a nebi dala dalje propadanje istog u zemlju,nemoj uzimat armaturu (cak je i skuplja)tesko ces pricvrstit najlon na nju,uzmi cijevi obicne,cijena je tu negdje i one fi 19,22,25 ne razlikuje se drasticno,mozes koju hoces,koju cijev uzmes uzmi tu velicinu i zabica za pricvrscivanje najlona,sad neznam hocel bit problem i kako savit luk kao na slici B jer sirina ti je samo 1 metar,ipak ces morat izabrat C ili D ja bi C,sve je isto samo sto posebno noge moras napravit kao sto i na slici izgleda pa ih zavarit za luk,kad sve to uradis gore po sredini vezes sve lukove zajedno sa cijevi duzine 10 metara
 
@Indoor,reci mi,molim te,kod tebe nema snijega? Imaš i već koji takav lastenik ili si ovo sada napravio prvi puta tako_Od čega si napravio lukove?
 
Pola cola???????????Koja je debljina stijenke cijevi? Mislim da ja nebih mirno zimi spavala.
ja imam ovo -

z8z3.jpg
 
Šta da napišem,sve se vidi - ovo je profi plastenik,dimenzija 70x10 m,vsine u sljemenu 5,5 m,sa duplom folijom na napuhavanje.Čeone strane su mu od polikarbonata,i u sljemenu ima sa svake strane prozor na kant otvaranje 100x70.Visina parapeta je 60 cm - to mu je greška - na trećem,kada smo ga dali napraviti sam tražila da bude parapet visok 70 cm.Zašto kažem greška_to je uvjetno rečeno,jer samo rano na proljeće je to izraženo - naime,kada se početkom marta posade sadnice,u sunčanim danima zbog visokih temperatura koje se unutar plastenika naglo dignu bočne strane moraju se otvoriti visoko kako bi se temperatura snizila,a vanjski zrak je bez obzira na sunce još hladan,i on ulazi nisko u plasteniik direktno na prvi red sadnica.Ako se ne pazi,mlade,tek posađene biljke mogu biti oštečene.Povišenjem parapeta za deset centimetara se to izbjegava,jer hladan zrak struji poviše biljaka i prije nego padne naniže stigne se ugrijati.
Radna visina je 320 cm,tako da unutra ide npr Zetor 7345sa kabinom.Ima vrata šitine 420 cm,tako da taj Zetor ulazi sa roto branom ,a i prikolice bez problema mogu unutra.Svaki pojedinačni luk je atestiran na dvije tone nosivosti,tako da ga nikakav snijeg nemože srušiti.Baram nije do sada - u dvanaest godina nije bilo problema.Folije su EVA - uv stabilizirane,mislim da si bile oko 90% svjetlopropusne,anti frost ,obje 200 mikrona.Sve u svemu,solidan plastenik,zadovoljavajuče kvalitete.
Lukovi su od pocinčanih cijevi dva cola,vezne cijevi ako se ne varam su tridesetdvica,postavljen je na pilotima 70 cm,koji su fiksirani sa unakrsnim klinovima od 50 cm.Imam takav još jedan,a treći,koji jerađen prije dvije godine od drugog proizvođača,je rađen na betoniranim stupovima.
 
Eh,sada,u ono vrijeme je to bilo trideset pet tisuća DM. Onda dodaš još termogen od 120 kW,to je dodatnih tisuću petsto eura po ondašnjoj cijeni,sada neznam koliko bi došao.Uglavnom,cijene ovakvih plastenika su od 200- 220 kuna po metru kvadratnom - ovisno o tome želiš li čeone strane od polikarbonata ili od folije. 1E=7,6kn.
 
Drustvo, treba mi folija za tunel, 9 m sirine, ako negde ima ta sirina. Koje karakteristike bi trebala da ima? Ne bih da uzmem nesto nekvalitetno pa da menjam sledece godine. Znam da postoji internet i telefon, ali bih da cujem vase iskustvo.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh