Samogradnja plastenika

He sada tesko mi je dati nesto kazem kada ni sam ne znam , ali ja imam plastenik od pol cola cjevi 2 mm meso , sirina mu je 3.6 metara , a izmedju lukova 1.25 metara i do sada je i konstrukcija i folija izdrzala 30 cm snjega nekoliko dana , ja sam takodjer postavio isto pitanje na ovoj temi ali mi nitko nije odgovorio , ali ja mislim da bi trebalo biti dovoljno cvrsto , samo daj mi molim te reci cemu tolika visina , mislim da je veca korist na toj sirini da je plastenik malo nizi , recimo 2.5 metara .
 
He sada tesko mi je dati nesto kazem kada ni sam ne znam , ali ja imam plastenik od pol cola cjevi 2 mm meso , sirina mu je 3.6 metara , a izmedju lukova 1.25 metara i do sada je i konstrukcija i folija izdrzala 30 cm snjega nekoliko dana , ja sam takodjer postavio isto pitanje na ovoj temi ali mi nitko nije odgovorio , ali ja mislim da bi trebalo biti dovoljno cvrsto , samo daj mi molim te reci cemu tolika visina , mislim da je veca korist na toj sirini da je plastenik malo nizi , recimo 2.5 metara .
Mislio sam da dobijem 70 cm ravne lukove od zemlje i da se sa 70 cm počnu savijati da bi mogao taj prostor uz najlon bolje iskoristiti a ako bi išao na 2.5 m polukrug luka bi bio blizu zemlje.
Tako sam zamislio zato sam i postavio pitanje pošto mi je ovo prvi plastenik koji radim, cijevi su kupljene savijačica i presa za cijevi napravljeni e sada samo treba vremena to složiti i u kojoj kombinaciji sve to izvesti.

Stope sam mislio betonirati da bude ipak čvrsto, što se tiče vrata možda napravim kako je rekao Stjepanovic88 i bilo bi lakše izvesti.
Pošto sam sada u Rijeci imam još mjesec ipol za kombinacije i nebih volio nešto krivo složiti ipak da izgleda nečemu.
 
Mislio sam da dobijem 70 cm ravne lukove od zemlje i da se sa 70 cm počnu savijati da bi mogao taj prostor uz najlon bolje iskoristiti a ako bi išao na 2.5 m polukrug luka bi bio blizu zemlje.
Tako sam zamislio zato sam i postavio pitanje pošto mi je ovo prvi plastenik koji radim, cijevi su kupljene savijačica i presa za cijevi napravljeni e sada samo treba vremena to složiti i u kojoj kombinaciji sve to izvesti.

Stope sam mislio betonirati da bude ipak čvrsto, što se tiče vrata možda napravim kako je rekao Stjepanovic88 i bilo bi lakše izvesti.
Pošto sam sada u Rijeci imam još mjesec ipol za kombinacije i nebih volio nešto krivo složiti ipak da izgleda nečemu.
Slobodno radi kako si zamislio ,stim da pribaviš kvalitetniju foliju pošto planiraš da ti stoji i preko zime. Obavezno pazi da ne bude gibanja jer ako dođe do istezanja najlona dolaziće do žuljanja istog bez obzira dali farbao cevi ili ne.Sama visina nije neka da bi pružao veliki otpor vetru.Stjepanovic88 postoje takvi plastenici sa pokretnim krovom a mislim da je neko od članova i predstavnik neke firme koja se bavi prodajom i montažom takvih ,malo prelistaj unazad.Moguće je i u sopstvenoj režiji napraviti samo treba vremena i volje a naravno i para .:ppozdrav:
 
batman sirina plastenika ako spajas dve cevi od 6 metara ce biti 8 metara a visina 3,5 ili 3,6 i to je idealno i za sneg i za vetar i to je super visina jer na duzinu od 30 metara imas super provetravanje ako se lepo okrene plastenik ja pravim takav plastenik i sad ga zavrsavam ali radim sa colovnim cevima i stavljam lukove na 1,75 hteo sam na 1,5 pa kad sam narucivao cevi malko pogresio ali imam plastenik koji lepo stoji i izdrzao je teret snega a razmak je 2 metra luk od luka.
 
BatmanBG
Da, da i lakse i jeftinije.. Posebno ce ti biti mnogo lakse da postavis najlon. Sa druge strane, citao sam da je dobro imati nekih pola metra visoke stranice od zemlje. Njih mozes napraviti od dasaka, kako se ne bi provjetravao kompletan plastenik, nego dio plastenika, pola metra od zemlje. CO2 je tezak i pada na dno plastenika, a neophodan je za rast biljaka.

zis
Hvala, a mozete li mi pronaci te plastenika sa pokretnim krovom, stvarno ne mogu da se snadjem.
 
Zamalo. :-D
Slicno jeste, ali me je zanimalo da li se moze krov u potpunosti otvoriti. Hvala u svakom slucaju. :)

- - - - - - - - - -

Izvini zis, sad vidjeh da ima rol up, on se izgleda moze u potpunosti narolati. O takvom sam plasteniku i razmisljao da se moze napraviti, ali nisam imao niciju podrsku kako se to radi. :)
Hvala ti, pa ako jos sta nadjes, slobodno me kontaktiraj.
 
Imam jedno pitanje:

Napravio sam plastenik od cevi 1", lukovi su 12m dugački, 3,5m prečnik, to je ujedno i visina luka, 50cm ide u zemlju. Popreko na lukovima su pante 20x30mm, jedna takva ista ide i po visini na vrh plastenika sa pante. Na tri mesta po dužini plastenika su postavljene cevi od 1/2" da ga učvrste da ne šeta napred nazad.
Sve cevi su debljine 1,8mm.
Postavljen par dana pre snega, stavljen najlon, ali nije zatvoren, ostao kao tunel.
Pao sneg sad u četvrtak/petak. Konstrukcija izdržala, najlon takođe, a što i ne bi nov je :)
Međutim imam jedan problem, lukovi su jednim delom utonuli u zemlju pod teretom snega :( Sa jedne strane je bio baš dobar nanos, sigurno 20-30cm.
Ne znam kako sad to da popravim. Da zadignem lukove i delu koji je u zemlji zavarim armaturu fi10, a kod svakog luka bacim koju lopatu betona,tako da svaki luk i početak armature leže u betonu.
Jel ima neko neki predlog?

Hteo sam novu temu da postavim, ali nemam opciju za postavljanje nove teme, samo da odgovaram na postojeće.


Evo i slika:







 
nikaragvaNe moraš ništa da variš i izlivaš beton ,sa unutrašnje strane raskopaj kod lukova ,izdigni da poravnaš i podbaci na krajeve po pola cigle da lukovi ne "tonu" u zemlju.:ppozdrav:
 
Hm, razmišljao sam i o tome, ali bojim se da ne utone i cigla, kada paradajz rodi i pritisne :)
Ovo je više bila neka generalna proba.
Loše je zemljište nekako, visoke su podzemne vode :|
 
Ja sam na svakom luku zavario po parce cevi kao granicnik i dotle pobio cevi u zemlju.Vec nekoliko godina nije sislo vise od toga a bivalo je i po 50cm snega.
 
ja sam postavio konstrukciju cevi slicne ko njegove samo je razlika sto sam namestio stope nisam ih betonirao ali su namestene u obliku krsta i to je duzine 60 cm tako je i na proslom i nema jeda ako se zna da je teren stvarno los mora i beton da se uradi .
 
dali bi trebao da izlivam beton u donjoj zoni da nebi utonuo u zemlju plastenik, ovi drzaci su duzine 65cm. plastenik je duzine 24met. i 8met. sirine visina 3,60cm. molijo bi za sto brzi odgovor ovih dana treba da ih postavljam 3 kom. Inace teren nije peskovit niti ima blizu podzemne vode, jedino ima blagi pad. Plastenici nisu zasticeni od vetrova vec su na otvorenom i na cega bi trebao da vodim naj vise racuna da bi ga sto bolje ojacao. Cevi su od pola cola gornja i donja izmedju je povarena armatura 8. Idem da slikam pa postavljam slike od konstrukcije.

- - - - - - - - - -

Razmak izmedju lukova je 2met. ima 7 kom. po duzini plastenika cevi 20X20, u donoj zoni u svakom cosku su cevi od pola cola i na sredini izmedju prvog i drugog luka u gornjoj zoni ima isto jedna cev ukoso, jedino sam hteo nju malo da pojacam da ubacim jednu 10 grifovanu armaturu u cev da bude jaca ona je zasarafljena na sredini stuba plastenika i ide na 2 luk u gornjoj zoni.

- - - - - - - - - -

=http://www.dodaj.rs/?1j/WT/3hloc9yB/17032013113.jpg]
17032013113.jpg
[/url]
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PKB
Nikaragva a koje su ti dimenzije plastenika?
Dimenzije su 7x20 metara.

Raskopao sam najlon i izvukao ga na gore, vezao kanapom i učvrstio najlon dodatno preko plastenika kanapom.





EDIT:

Šta kažete za ideju da se po dužini plastenika stavi još jedna cev od pola cola, ali spolja. Na nivou zemlje, ili blisko u zemlji. Ona bi treba da spreči ta tone plastenik, a ujedno bih za nju mogao da zakačim najlon, da ga ne moram zatrpavati zemljom i kopati. Kasnije bi bila lakša zamena najlona. Naravno taj spoj dole sa zemljom bi prekrio sa zemljom da se ne podvlači vazduh.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PKB
Nazad
Vrh