Samogradnja plastenika

Miladin
To sam i ja hteo da napisem a nisam stigao.Kako je obelezeno sa crvenom linijom tu bas treba ojacanje.Ja sam to uradio na svaki plastenik.konstrukcija je tu najslabija i tu popusta prvo_Ono ojacanje iznad precke je po meni nepotrebno,jer tu nema nikakvo opterecen je. :ppozdrav:
 
Danas cijeli dan pravim proračune pa sam se raspametio, dvoumim se između ovog mog plastenika i onog sa duplim lukom. Ovaj dupli luk mogao bi biti jeftiniji za 8-10% stim što bi gornji bio sa cijevima 30x20x2 motan na kant a donji luk 18x18x2 i između njih veza sa prečkicama na metar rastojanja od cijevi 18x18x2. Šta vi mislite koji bi bio jači na snijeg i oluju.
 
Miladin
Evo ti mog iskustva mozda ti pomogne.
Plastenik 40x7metara konstrukcije kao na tvojoj slici stim sto je utega ispod precke kao sto si ti obelezio na slici gore(crvena linija).takve plastenike sam postavio u februaru2009.Posle nedelju dana je kod nas pao onaj silan sneg(kazu najveci u zadnjih 30 godina),celom duzinom plastenika je bio smet od 2metra.Kod mene u selu je popadala kamara plastenika a takvi kao moj nijedan.Cevi su5/4 cola debljina mesa1,8mm.pastojanje od luka do luka2m. i svi lukovi su pobodeni u zemlju 40cm.
Koliki je luk na ovim tvojim i kolika je sirina :ppozdrav:
 
Kod tebe je cijev5/4 a kod mene je 30x20x2 ipak su tvoje cijevi jače zato ja imam one kosnike gore ali treba i dole ispod prečke. Reci mi na tom snijegu jeli pao koji rešetkasti plastenik sa duplim lukom. Čini mi se da ovi rešetkasti nisu loši mada me malo buni špalirna žica. Kod mene ima jedan drugar oko 40 plastenika po 400m2, cijevi su mu 40mmx2 a preka mu je žica 6mm i ista takva žica veže preku i gore luk i to je sve. :ppozdrav:
 
Nije mi najjasnije sta podrazumevas pod resetkastim lukom valjda mislis na plastenike koje je pokazao jingis u ovoj temi nekoliko posta ranije.to su ekstra jaki plastenici i to nece pasti sigurno.Kod njega mi se ne svidja to sto nije luk skroz neo se pojavljuje ona ivica i mislim da ce tu poceti da se cepa folija.Kod mene svi imaju precku a i kod kolega isto jer je jeftinija varijanta jedna precka po luku nego da se biguje(izraz koji se kod nas koristi za taj dupli spojeni luk je bigovanje),a ta precka koliko toliko ucvrscuje konstrukciju.
Nisi mi odgovorio dimenzije plastenika a bas me zanima kao i kolika je duzina luka :cao: :cool:
 
JuRa je napisao(la):
Nije mi najjasnije sta podrazumevas pod resetkastim lukom valjda mislis na plastenike koje je pokazao jingis u ovoj temi nekoliko posta ranije.to su ekstra jaki plastenici i to nece pasti sigurno.Kod njega mi se ne svidja to sto nije luk skroz neo se pojavljuje ona ivica i mislim da ce tu poceti da se cepa folija.Kod mene svi imaju precku a i kod kolega isto jer je jeftinija varijanta jedna precka po luku nego da se biguje(izraz koji se kod nas koristi za taj dupli spojeni luk je bigovanje),a ta precka koliko toliko ucvrscuje konstrukciju.
Nisi mi odgovorio dimenzije plastenika a bas me zanima kao i kolika je duzina luka :cao: :cool:




Neznam na koju ivicu misliš i gdje bi se cijepao najlon. Dužina luka i najlona je 12m, dužina plastenika 50m i širina 8m.
 
2mhhn6h.jpg
Jeli to ta ivica.Tu je jedino rijesenje omotati tankom spuzvom i oblijepiti sa trakom.
 
Da,najbolje je resenje polukrug,ovako se mora stititi folija na tom mestu.
Miladin
Na ovoj tvojoj slici se vide 6 mini tunela,da to nije malo preblizu red od reda koliko ima biljaka u tom plasteniku? :cao:
 
Evo na ovoj skici imate 3 tipa plastenika, Mala je razlika u izboru materijala a tako isto mala razlika u cijeni. Šta mislite koi bi mogao biti naj jači.





Post je spojen: [time]1300645301[/time]
_________________________________________________
JuRa je napisao(la):
Da,najbolje je resenje polukrug,ovako se mora stititi folija na tom mestu.
Miladin
Na ovoj tvojoj slici se vide 6 mini tunela,da to nije malo preblizu red od reda koliko ima biljaka u tom plasteniku? :cao:


To je krastavac red od reda je 1,2m i u redu biljka od biljke 25cm. negdje oko 2,7 biljaka po m2
 
Miladin je napisao(la):
Evo na ovoj skici imate 3 tipa plastenika, Mala je razlika u izboru materijala a tako isto mala razlika u cijeni. Šta mislite koi bi mogao biti naj jači.

Po mom skromnom mišljenju najjači ti je onaj sa dvostrukim lukom samo bi trebalo umjesto onih cjevčica ist napraviti rešetku kao oni u prethodnim postovima
30hm15s.jpg

A ovo će ti se desiti kad dođe vrag po svoje a cjevi su 60,2mm i profi plastenik je bio 640m2


Post je spojen: [time]1300623701[/time]
_________________________________________________
JuRa je napisao(la):
Da,najbolje je resenje polukrug,ovako se mora stititi folija na tom mestu.
Miladin
Na ovoj tvojoj slici se vide 6 mini tunela,da to nije malo preblizu red od reda koliko ima biljaka u tom plasteniku? :cao:


To je krastavac red od reda je 1,2m i u redu biljka od biljke 25cm. negdje oko 2,7 biljaka po m2
 
siki2 je napisao(la):
Miladin je napisao(la):
Evo na ovoj skici imate 3 tipa plastenika, Mala je razlika u izboru materijala a tako isto mala razlika u cijeni. Šta mislite koi bi mogao biti naj jači.

Po mom skromnom mišljenju najjači ti je onaj sa dvostrukim lukom samo bi trebalo umjesto onih cjevčica ist napraviti rešetku kao oni u prethodnim postovima
30hm15s.jpg

A ovo će ti se desiti kad dođe vrag po svoje a cjevi su 60,2mm i profi plastenik je bio 640m2


Post je spojen: [time]1300602101[/time]
_________________________________________________
JuRa je napisao(la):
Da,najbolje je resenje polukrug,ovako se mora stititi folija na tom mestu.
Miladin
Na ovoj tvojoj slici se vide 6 mini tunela,da to nije malo preblizu red od reda koliko ima biljaka u tom plasteniku? :cao:


To je krastavac red od reda je 1,2m i u redu biljka od biljke 25cm. negdje oko 2,7 biljaka po m2


Siki, možeš li mi poslati sliku ove konstrukcije u ispravnom stanju, čini mi se da sam uočio jednu grešku na ovom plasteniku ali mi nije jasno na ovoj slici jer je slikano sa polomljene strane.Vidim kud je pukao ali mi nije jasna slika unutrašnji kosnika. :D
 
Ovaj domacin je imao srece, sto je ostalo i ovo od plastenika.
Na ovu sirinu ne ide ovaj luk (u tipu krova). :nono:
Nema tog ojacanja koji ce zadrzati sneg, na ovakvom luku.
 



Siki, neznam kako se bilježi na tvojoj slici pa sam poslao ovu moju, taj spoj sa crvenom strelicom je velika greška, tu se ovaj plastenik slomio. Tako bi se slomio i moj plastenik ispod same pračke, ojačanje treba da bude po meni kao što sam obilježio zelenom strelicom dalje niz prečku a ne na spoju luka i prečke. Kad sam vidio sliku polomljenog plastenika počeo sam da debelo razmišljam o duplom rešetkastom luku, samo još neznam koji materijal da upotrebim.
 
Kurkela je napisao(la):
Ovaj domacin je imao srece, sto je ostalo i ovo od plastenika.
Na ovu sirinu ne ide ovaj luk (u tipu krova). :nono:
Nema tog ojacanja koji ce zadrzati sneg, na ovakvom luku.
Dragi prijatelju plastenik se nije polomio od snjega izdržao je on sve ali kao što sam rekao kad đavo dođe po svoje oda nema pomoći. Plastenik se polomio zato što je naišla pijavica sa kišom i ledom koji je padao horizontalno i koja je trajala samo jednu minutu i stvorila je ogroman pritisak samo sa jedne strane krova što je uzrokovalo lomljenje samo jedne strane.
@Miladine ovaj plastenik sam radio sam pod nadzorom jedne naše firme koja radi plastenike i sve je napravito po zakonima gradnje plastenika oni kosnici moraju biti onako.Evo ti pa ovdje pogledaj možda pronađeš nešto korisno i za sabe i za druge. www.alfa-plastenici.com i www.Koting-plastenici.hr
 
siki2 je napisao(la):
Kurkela je napisao(la):
Ovaj domacin je imao srece, sto je ostalo i ovo od plastenika.
Na ovu sirinu ne ide ovaj luk (u tipu krova). :nono:
Nema tog ojacanja koji ce zadrzati sneg, na ovakvom luku.
Dragi prijatelju plastenik se nije polomio od snjega izdržao je on sve ali kao što sam rekao kad đavo dođe po svoje oda nema pomoći. Plastenik se polomio zato što je naišla pijavica sa kišom i ledom koji je padao horizontalno i koja je trajala samo jednu minutu i stvorila je ogroman pritisak samo sa jedne strane krova što je uzrokovalo lomljenje samo jedne strane.
@Miladine ovaj plastenik sam radio sam pod nadzorom jedne naše firme koja radi plastenike i sve je napravito po zakonima gradnje plastenika oni kosnici moraju biti onako.


Siki, predpostavljam da je bio jak vjetar uto nema sumnje plastenik je urađen za devetku, po meni za desetku fali mu samo taj kosnik što je trebao biti pomjeren za 20cm. Možda će neko reći šta sam ja zapeo za ti 20cm, ali ako dobro pogledaš taj spoj (luk, preka i kosnik) oni su spojeni u jednu tačku. Utom slučaju kosnik gubi funkciju upravo na toj tački. Obrati pažnju tu sličnu tačku imaš ispod tog kosnika na pravoj cijevi samo je ona niža i bolje podnosi pritisak a ona gore je visočija ilogično je da je moralo tu pući.
 
bosserb je napisao(la):
2mhhn6h.jpg
Jeli to ta ivica.Tu je jedino rijesenje omotati tankom spuzvom i oblijepiti sa trakom.

Mislim da nisi u pravu. Kod mene u komsiluku ima 10 ako ne i vise ovakvih plastenika i nigde najlon nije poceo da se cepa na tim mestima cak ni kod onih koji su stavljali najlon na golo gvozdje. Ja sam lepio na gvozdje filc preko celog luka gde leze najlon.
 
Nazad
Vrh