Samogradnja plastenika

jura prijatelju ko je prodaje najpovoljnije.
 
Kod nas nema jakog vjetra ja se nesjećam da je ikad bila kakva šteta od vjetra.

Batman, meni tvoj plastenik izgleda tako prosto i lijepo, a sa druge strane kvalitetno, da bih ga rado prepisao i uradio u svom dvoristu. :-D
Sto se tice vrata na plasteniku (posto i i ja imam dva profesionalna plastenika) preporucujem ti da postavis jednu centranu cijev, tj. stub na sred ulaza u plastenik i napravis dva krila koja se otvaraju jedno prema drugom, jer je tunelsko provjetravanje jako vazno u plasteniku (tako na obaa ulaza). Ja volim uske plasteniku. Na to tvom nikad nece ostati ni pahulja snijega, sve ce da spada. Gdje si u Brckom, da dodjem pogledati i prepisati recept? :)
Koliko te izasao na kraju sa najlonom?
 
Poslednja izmena:
Drustvo, treba mi folija za tunel, 9 m sirine, ako negde ima ta sirina. Koje karakteristike bi trebala da ima? Ne bih da uzmem nesto nekvalitetno pa da menjam sledece godine. Znam da postoji internet i telefon, ali bih da cujem vase iskustvo.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
ne razmisljaj puno. izraelska GINEGAR je bez premca
 
Ispada da je onda shirok 60mm. Ali nema tu nekog naglog otopljavanja i pad oluka je odlichan,tako da se ne brinem. Kod ovakvog tipa plastenika je najbitnija nosivost stubova,redno rastojanje stubova,sam oluk i gustina lukova na koje ide folija. Bitno je da i folija izdrzhi ekstremne snegove,a shto je veci broj lukova,odnosno gushca mrezha lukova,manje su i shanse da sneg provali folije.
Drug, a koliko bi te izasao ovaj plastenik da si cijevi poslao na cinkovanje? Pitam informativno, da li si racunao.. Sto se tice plastenika, nema dalje.. Cisti profesionalizam!
 
Batman, meni tvoj plastenik izgleda tako prosto i lijepo, a sa druge strane kvalitetno, da bih ga rado prepisao i uradio u svom dvoristu. :-D
Sto se tice vrata na plasteniku (posto i i ja imam dva profesionalna plastenika) preporucujem ti da postavis jednu centranu cijev, tj. stub na sred ulaza u plastenik i napravis dva krila koja se otvaraju jedno prema drugom, jer je tunelsko provjetravanje jako vazno u plasteniku (tako na obaa ulaza). Ja volim uske plasteniku. Na to tvom nikad nece ostati ni pahulja snijega, sve ce da spada. Gdje si u Brckom, da dodjem pogledati i prepisati recept? :)
Koliko te izasao na kraju sa najlonom?
Ove godine je dva puta bio poplavljen skoro metar vode u plasteniku i još jednom jako led otukao a najlon na plasteniku je sav izbušen još nije promijenjen tako da ove godine nije ništa ostalo u plasteniku, novi najlon za plastenik je donirala općina samo ga treba postaviti na proljeće.
Ja sam ga starcima složio a više se neće koristiti, sada će ga komšija koristit da ne propada bezveze.
Plastenik je čvrsto građen a namjerno nisu postavljena krila jer nije namijenjen da se koristi preko zime, trebao sam postaviti još jedan veliki gdje bi bio luk od 12 metara cijevi oko 8 metara širine ali sam odustao jer mi je u međuvremenu tata umro a mama sama nemože.
Izašao me je oko 800 km komplet.
Na PM vam mogu dati koje je mjesto kod Brčkog pa ako ste u blizini možete pogledati (između Bukvika i Cerika).
 
Ove godine je dva puta bio poplavljen skoro metar vode u plasteniku i još jednom jako led otukao a najlon na plasteniku je sav izbušen još nije promijenjen tako da ove godine nije ništa ostalo u plasteniku, novi najlon za plastenik je donirala općina samo ga treba postaviti na proljeće.
Ja sam ga starcima složio a više se neće koristiti, sada će ga komšija koristit da ne propada bezveze.
Plastenik je čvrsto građen a namjerno nisu postavljena krila jer nije namijenjen da se koristi preko zime, trebao sam postaviti još jedan veliki gdje bi bio luk od 12 metara cijevi oko 8 metara širine ali sam odustao jer mi je u međuvremenu tata umro a mama sama nemože.
Izašao me je oko 800 km komplet.
Na PM vam mogu dati koje je mjesto kod Brčkog pa ako ste u blizini možete pogledati (između Bukvika i Cerika).
Pisao sam ti privatnu poruku. Hvala puno na odgovoru i detaljnoj analizi plastenika. :)
 
Ima otvorena tema o azotnoj kiselini koja se dodaje da bi se oborila pH

http://poljoinfo.com/showthread.php?947-Azotna-kiselina

Inace pH 7,5 nije nimalo naivna. Vecina kultura se najbolje razvija do pH 6,5. Na 7,5 vec dolazi do blokade mikroelemenata i fosfora. Kod mene je pH 7,5 pa znam kakvih problema moze biti

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
moje cevi su 80x60 x 4mm debljine. to su mi osnovni stubovi. svi ostali su 50x50x 4mm i sve stubove punim cement-malterom,a oluci su mi debeli 3 mm duboki 7cm i shiroki 12cm. .
Koji stubovi su osnovni? Kako bi izgledalo sve to sa okruglim cijevima? Izvodnjivo je napraviti sa sve cetiri strane kurble i namotavati najlon, pa bi se kompletan plastenik provjetravao jako dobro. Pitam za okrugle, jer kad bi se one postavile, jako lako bi se kurbla kretala po njima bez deranja najlona, za razliku od cetvrtastih.. Mozes li mi otprilike ispisati cijene cijevi 50x50 i 80x60. Tkdj. me zanima i cijena oluka; da li se oluk kupuje gotov kao U profil?
 
Koji stubovi su osnovni? Kako bi izgledalo sve to sa okruglim cijevima? Izvodnjivo je napraviti sa sve cetiri strane kurble i namotavati najlon, pa bi se kompletan plastenik provjetravao jako dobro. Pitam za okrugle, jer kad bi se one postavile, jako lako bi se kurbla kretala po njima bez deranja najlona, za razliku od cetvrtastih.. Mozes li mi otprilike ispisati cijene cijevi 50x50 i 80x60. Tkdj. me zanima i cijena oluka; da li se oluk kupuje gotov kao U profil?
oluk ili ti HOP sam kupio gotov i bio je izmedju 4-5 eura po metru duznom. stubovi su cetvrtasti 60x60x4 i jos su napunjeni betonom... ne znam sto si toliko zapeo oko provetravanja? ovaj blok plastenik imao samo ceono otvaranje vrata i odlicno provetravanje. imao sam 16 komada 8x50m i nista nije falilo provetravanju. letos mi ih je oluja podigla, pa sam imao veliku stetu. nesto sam popravio,a nesto cu ove godine. ne znamo koliko ti imas plastenika i da li se samo time bavis, ali ja pored plastenika imam i dosta povrca pod niskim tuneli. tako da nema bas vremena da se "igram " sa par komada. ove godine sam iskusuio oluju i to bas lepo. reci ti meni, da li mozes da zamislis kako bi bilo zatvrarnje bocnog provetravanja, na velikom broju plastenika, kada dune jak vetar? pricam o rucnom zatvaranju, ne kompjuterskom?
 
oluk ili ti HOP sam kupio gotov i bio je izmedju 4-5 eura po metru duznom. stubovi su cetvrtasti 60x60x4 i jos su napunjeni betonom... ne znam sto si toliko zapeo oko provetravanja? ovaj blok plastenik imao samo ceono otvaranje vrata i odlicno provetravanje. imao sam 16 komada 8x50m i nista nije falilo provetravanju. letos mi ih je oluja podigla, pa sam imao veliku stetu. nesto sam popravio,a nesto cu ove godine. ne znamo koliko ti imas plastenika i da li se samo time bavis, ali ja pored plastenika imam i dosta povrca pod niskim tuneli. tako da nema bas vremena da se "igram " sa par komada. ove godine sam iskusuio oluju i to bas lepo. reci ti meni, da li mozes da zamislis kako bi bilo zatvrarnje bocnog provetravanja, na velikom broju plastenika, kada dune jak vetar? pricam o rucnom zatvaranju, ne kompjuterskom?
Kod nas nema vjetra koji moze da pomjeri tvoj blok plastenik. Svaki vjetar ce prije poderati ''nepoderivu'' foliju, nego sto ce isti nauditi takvoj konstrukciji.. Za tunele nije cudno, jos ako stope nisu bile ubetonirane. Ja nemam uslove da pravim tolike plastenike, maksimalan prostor koji mogu da iskoristim pod plastenicima je 20 ari, ali do toga treba da dodjem. Prvo bih pokusao sa blok plastenikom od 6 ari. Navalio sam na bocno provjetravanje, jer svaki stepen celzijusa koji mogu da spustim u ljetnom periodu je dragocjen, a u tome mi mogu pomoci jako provjetravanje i mreza za zasjenavanje..
Dodatna olaksavajuca okolnost je sto brda i sume oko moje kuce usporavaju vjetrove, tako da nikad nisam vidio oluju.. Meni bi vrata koja si napravio na svojim plastenicima zauzela 4 duzna metra placa, a svaki kvadrat zemlje koji sacuvam je dragcocjen, dok bi sa bocnim provjetravanjem svaki metar iskorsitio..
Pored svega toga, ja zamisljam plastenik koji ima parapete sa sve cetiri strane, jer on ne dopusta da Co2 izlazi iz plastenika. Co2 je tezak i spusta se odmah iznad povrsine zemlje. Kada su parapeti pristuni, onda se provjetravanje vrsi iznad njih. Co2 je neophodan za rast biljaka!
 
Poslednja izmena:
folija je ogromna stavka,a nisu ni kod nas duvali tako "ludi vetrovi" do pre par godina. jednostavno su se pojavili vrtlozi koji su nosili sve pred sobom... a sto se tice temperature: kad upekne zvezda pod folijom, mozes otvarati sa svih strana, ali nju sunce ubi. pogledaj bilo koju kulturu u sred bela dana leti. izgleda pokunjeno,jer jednostavno tako se brani. bolje zasenci plastenik ili ga isprskaj krecom atomizerom. zamili da ti uleti neki vetar,a tebi otvoreno sa sve cetiri strane. ode kod komsije... kod mene je sve to na otvorenom i to je i dobro i lose: dobro je provetravanje,a kad dune, onda zna biti veselo...

- - - - - - - - - -

gledaj kako je bilo veselo kod mene,a stigao sam da ih zatvorim. 14 od 16 komada,a samo sam jednom obrao papriku. unistilo mi folije, deo konstrukcije. papriku mi je toliko razbucao vetar,a potom i led, da je vise nisam ni jednom brao. 28 000 biljaka blondy koja je bas jeftina...
20140611_194055.jpg
[/URL] screenshot on pc[/IMG]
20140612_124338.jpg
[/URL] screenshot software[/IMG]
20140612_124344.jpg
[/URL] screen capture[/IMG]
20140612_124341.jpg
[/URL] image url[/IMG]
 
@indoor
Strasan prizor.. Nevjerovatno da ih je toliko unistilo.. Problem je otvoreno polje, jer da ima nesto da preusmjerava vjetar, sve bi bilo drugacije.. Kako god, siguran sam da ces imati najmanje 5 stepeni nizu temp. u blok plasteniku, nego sto je slucaj sa tunelima. Visina od 4,5 metara je kljucan faktor. Sve mi je jasno oko tvog blok plastenika, osim povezivanja stubaova. Cime si ih povezivao, kojim cijevima i jesu li bas svi stubovi 60x60?
 
veruj mi, mnogo je gore bilo raskloniti sav taj krs i prepraviti ih. ne znas odakle da krenes. ove slike sam postavio zbog svih oni koji zele da prave plastenike. na greskama se uci, ali bolje na tudjim. tako da, ako neko zeli da pita bilo sta, tu sam da pomognem:osmeh:
 
Ove slike kad vidim prolazi me neka jeza po ledjima i glavi.
Bilo je i kod mene par puta situacija kada objekat trpi stetu ali u ovakom obimu nikada.
Zao mi je sto se ovo dogodilo a i zahvaljujem kolegi clanu indoru sto je pokazao kako to sve izgleda...
Jaka konstrukcija i sve utegnuto ali priroda je jaca bila...::samo bes::
 
@indoor

Hvala na slikama, ovo je za nauk.. Ja sam siguran da ti nijedan vjetar nece pomjeriti tvoj blok plastenik.. Lakse je krov sa kuce podici, nego tvoju blok tvrdjavu.. :)
 
Nazad
Vrh