Subvencije poljoprivredi za 2015 godinu

Vesti-online.com:

Automobili važniji od agrara

Srbija je usvojila štedljiv budžet za 2015, ali su u njemu ostale i dalje velike subvencije za strane kompanije koje investiraju u Srbiji kao i za "stare" velike sisteme poput Fijata. Ipak, neko će biti i zakinut, a to su poljoprivrednici.


474612_010604c5_f.jpg
Reuters

Tvrdo za oranje: Paori prepušteni sami sebi


Subvencije u agraru, jedinoj konkurentnoj grana srpske privrede su manje za pet milijardi dinara, dok su u budžetu za 2014. godinu bile manje za tri milijarde. Država se pravda da su subvencije po hektaru bile neefikasne, da se paorima otvaraju evro-fondovi, te da će novac biti preusmeren u investicije.
- Bilo koje ukidanje subvencija prema poljoprivredi nije dobro, ali ako te pare budu preusmerene za subvencionisanje nabavke repromaterijala, onda će to biti dobro - izjavio je Vojislav Malešev iz Udruženja poljoprivrednika 100 P plus.
Srbija nema šanse

Gotovo da nema evropske zemlje koja poljoprivrednicima ne isplaćuje subvencije. U Sloveniji, gde agrar nije "prioritet", agrarni budžet je 750 miliona evra, a 180 miliona evra se koristi za podršku obradi deset puta manje obradive zemlje (oko 400.000 hektara). U Poljskoj je fond za subvencije poljoprivredi težak 3,1 milijardu evra, u Mađarskoj milijardu. Srbija nema nikakvih šansi sa svojih stotinak miliona.

- Najviše novca nam je potrebno za dizel-gorivo i ne vidim razlog da se ukidaju subvencije za to - kaže Zoran Sefkerinac, poljoprivrednik iz Banatskog Novog Sela.
Rešenje treba tražiti u drugim pravcima.
- Predložio sam da se ukinu subvencije za državno zemljište u zakupu, to bi uštedelo oko 3,5 milijardi dinara, a zatim da se ukinu subvencije onim gazdinstvima preko 50 hektara - objašnjava profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Miladin Ševarlić.
Dodatnih milijardu i po do dve, prema oceni Ševarlića, moglo bi da se uštedi i kada bi se subvencije isplaćivale prema kvalitetu zemljišta, tako da oni koji imaju najkvalitetnije zemljište dobiju najmanje novca i obrnuto.
- Ne bi trebalo nikako da podstičemo recimo proizvodnju kukuruza i pšenice na Pešteru, ali heljde svakako. Treba podstaći proizvodnju maline, kupine, šljive u Pocerini, Lađevini, Šumadiji - objašnjava Drago Cvijanović iz Instituta za ekonomiku poljoprivrede.
Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je da smanjenje budžeta za poljoprivrednike u 2015. godini neće uticati na 95 odsto korisnika subvencija.
- Smanjenje u agrarnom budžetu je rezultat odluke da se racionalno troše sredstva budžeta, da se u ovoj godini subvenciniošu poljoprivredne površine do 20 hektara i da se ne daju subvencije za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta - rekla je ministarka.





- - - - - - - - - -

[h=3]Srbija nema šanse[/h]Gotovo da nema evropske zemlje koja poljoprivrednicima ne isplaćuje subvencije. U Sloveniji, gde agrar nije "prioritet", agrarni budžet je 750 miliona evra, a 180 miliona evra se koristi za podršku obradi deset puta manje obradive zemlje (oko 400.000 hektara). U Poljskoj je fond za subvencije poljoprivredi težak 3,1 milijardu evra, u Mađarskoj milijardu. Srbija nema nikakvih šansi sa svojih stotinak miliona.
 
A meni jedan komšija čiju zemlju radim (oko 1.5ha) , i gdje nisam mogao zbog vode da udjem do sred jula i posijem soju na silu ove godine sam ponudi besplatno za sledeću godinu .
 
A meni jedan komšija čiju zemlju radim (oko 1.5ha) , i gdje nisam mogao zbog vode da udjem do sred jula i posijem soju na silu ove godine sam ponudi besplatno za sledeću godinu .

A meni za parcelu od 1,6ha na kojoj je bila psenica koja je unistena u poplavi tako da nisam nista imao jos podigli zakup.
 
Nije pošteno , i on sam da je radio nebi imao ništa ove godine.



Tema otključana.Spamovanje se više ne toleriše.Prvi koji prekrši to pravilo dobija kaznu po pravilima foruma u vidu bana!
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad uzmes u zakup od lica starijeg od 65godina dobija se nekih 10000rsd po hektaru.Tako nesto.Neko ce bolje objasniti.
 
A kako to ide,mislim sta treba da prilozis od dokumentacije,da si uzeo zemlju od lica stara od 65 godina?
 
Nije tacno,moji zakupodavci nemaju penzije a dobijaju sredstva vec godinama,treba ti ugovor o zakupu najmanje 5 godina...itd pise sve u uredbi,nista komplikovano.
 
Moze deda unuk,tata-sin itd.Nesto mi ne stimaju rokovi iz gornje tabele,ne mogu da pronadjem ni jedan konkurs ili uredbu sa tim datumima.Zamenili su 4 sa 5 na kraju.
 
Nazad
Vrh