Ekonomska racunica u uzgoju krava

Teško je bavljenje stočarstvom.Konkretno uzgojem krava muzara.Obavezan si 365 dana u godini jutro,podne,veče u određeno vreme biti u štali.Ako imaš kompletnu zelenu liniju bez koje se ne može u plusu si jer ne moraš da se izlažeš dodatnom trošku oko plaćanja usluga košenja,baliranja i ostalog.Potrebno je dosta radne snage pogotovo ako su u pitanju veće površine pod krmnim biljem a to opet iziskuje dodatne troškove kod plaćanja radnika kojih skoro i da nema.Držati Simentalce ili H.F je stvar ličnog izbora.Obe rase daju lepu količinu mleka ako se pravilno hrane,leče i održavaju.Postoji naravno i faktor rizika koji je svuda prisutan a tiče se uginuća,bolesti a u poslednje vreme dosta ljudi se žali i na jako lošu steonost.
 
Maticu dobro si napisao 365 dana posla,a ja bi dodao nesmes da se razboles,desilo mi se par puta da pod dobrom temperaturom ,moras raditi i sta onda rizikujes jos vecu bolestinu,a doktor preporucuje strogo mirovanje.
 
Ni je dan posao danas nije lak, a ni isplatljiv . Imam 12krmaca kao sto rekoh i veci deo tovim manji prodajem u prasadima i obrnuto imam bikove, sto se tice posla i to mi oduzima dosta vremena ja i njima moram svaki dan 3-4 puta dnevno da cistim i da dajem hranu . Tako da to mi za krave nece biti neki preterani problem. A i ja za pocetak ne planiram vise od 4-5 krava. I da napomenem moji su drzali pre 5-8 godina drzali 12 krava i secam se da smo u svakom momentu imali para, stim sto smo zaradu od krava ulagali u prasad (jer tada krmaca nisam imao) i tovili svinje i tako se non stop vrtelo. Ali tada je 1l nafte bio 60-70 din, 1e - 76-80din itd. Zato me interesuje koliko je to dans isplatljivo. Imam svu mehanizaciju osim kombajna i sejalice za kukuruze , ne placam nista. Sve sam sebi odradim. Ni jedan posao u poljoprivredi nije lak samo je pitanje da li je isplativ .
 
Malo ću se umešati u diskusiju, kao dr.vet. med. , ali i kao neko ko je imao 10krava muzara i sve to prodao. Generalno ima zarade, ali premalo naspram posla i rada i brige.
Idemo redom - 1) ako nemaš 1krava=1ha zemlje ne kreći u posao.
2) vrlo teško ćeš naći kvalitetnu simentalku, a i kad je nađeš sigurno neće biti jeftinija od 1500-1800EU. Uvozne ne kupuj !!! jer su preskupe i apsolutno ne vrede tih 2300-2500 EU po junici.
3) kada preračunavaš dobit i troškove nemoj gledati na dnevnom nivou nego na godišnjem, a u one mesece kada se ne muze zarada ti je prodaja teleta.
4) od ukupne količine mleka oduzmi joj 500litara koliko popije tele
5) ne zaboravi troškove baliranja slame koja uopšte nije mala stavka
6) ako nemaš krave moraš kupiti kvalitetan aparat za mužu jer će te osakatiti sa kvalitetom mleka (to ti nije manje od 300-400EU), ali i svoj laktofriz (najmanje 1000EU) jer će te bez toga opet držati mlekare u šaci
7) najmanji troškovi veterinara godišnje 100EU
:cool: na deset krava kao troškove moraš dodati troškove ishrane i lečenja najmanje dve junice za remont stada
9) kao prihod računaj prodaju dve krave, ali po kg, (za klanje)
 
Sto ste rasprodali tih 12 krava ,ako ste vec drzali najbolje savete sta i kako ces dobiti od svojih ukucana.
 
Rasprodali smo I mi I nikada vise ne bih drzali krave. Da me neko zeza za mleko, ne isplacuje po 7-8 meseci ili placa po 20 I neki dinar. A gde su tu jos prateci troskovi.
 
Malo ću se umešati u diskusiju, kao dr.vet. med. , ali i kao neko ko je imao 10krava muzara i sve to prodao. Generalno ima zarade, ali premalo naspram posla i rada i brige.
Idemo redom - 1) ako nemaš 1krava=1ha zemlje ne kreći u posao.
2) vrlo teško ćeš naći kvalitetnu simentalku, a i kad je nađeš sigurno neće biti jeftinija od 1500-1800EU. Uvozne ne kupuj !!! jer su preskupe i apsolutno ne vrede tih 2300-2500 EU po junici.
3) kada preračunavaš dobit i troškove nemoj gledati na dnevnom nivou nego na godišnjem, a u one mesece kada se ne muze zarada ti je prodaja teleta.
4) od ukupne količine mleka oduzmi joj 500litara koliko popije tele
5) ne zaboravi troškove baliranja slame koja uopšte nije mala stavka
6) ako nemaš krave moraš kupiti kvalitetan aparat za mužu jer će te osakatiti sa kvalitetom mleka (to ti nije manje od 300-400EU), ali i svoj laktofriz (najmanje 1000EU) jer će te bez toga opet držati mlekare u šaci
7) najmanji troškovi veterinara godišnje 100EU
:cool: na deset krava kao troškove moraš dodati troškove ishrane i lečenja najmanje dve junice za remont stada
9) kao prihod računaj prodaju dve krave, ali po kg, (za klanje)
1.Imam dovoljno zemlje za to krava sto imam.
2.To znam da je tesko niko nije lud da prodaje dobre krave . Mada sam predprosle godine imao priliku da uzmem od francuskog penzionra proverene krave koje je hteo da proda ali on je imao 20 komada i hteo sve da proda ja nisam mogao da kupim vise od 5-6. Za te iz uvoza junice znam, jer sam radio u veterinarskoj stanici koja je bila nadlezna za karantin junica uvezenih iz nemacke i video sam koji je krs stigao.
5. Ja uvek svu slamu baliram zbog bikova i zbog svinja jer podmecem pod njih.
6. Aparate za muzu imam dva komada. Laktofriz koliko sam cuo daje mlekara ukoliko se predaje preko 100l, ne znam da li su to promenuli ali su mi prosle godine tako rekli. Mada bih ja u svakom slucaju kupio.
7. Za troskove znam, cale mi je veterinarski tehnicar.
9.Nedo bog da do toga dodje :)
 
Gore u napisanom komentaru zeleo sam da kaZem da se ite kako isplati drzanje muznih krava,Covek koga snabdevam stocnom hranom nije u mogucnosti da radi na imanju i proizvodi sopstvenu hranu iz samo jednog razloga jer zivi sam.Svu hranu kupuje i kaze da je isplatljiv posao da je super zadovoljan i da ne namerava ni u ludilu da prestane.Kako stvari stoje cuvacemo svi mi zivotinje one ove i da subvencije u mnogome bice uslovljene sa uzgojom.
 
Ono pod 9 (klanje) je ustvari prodaja izlučenih krava, onih koje su jalove, nešto bolesne pa daju malo mleka ili su bolesne pa se ne isplati čuvati ih ili jednostavno stare. To je sasvim realan proces i sasvim realan procenat.

Da se razumemo kalkulacija jedne takve mini-farme je cela mala računica i za nju treba nešto više vremena, ali bih mogao da je uradim ako želiš, samo tek za nekoliko dana (kad mi prodje slava i jurnjava oko nje). Ja sam krenuo sa 2 prosečne, neumatičene krave, i sa ozbiljnim radom, pametnim zaduživanjem, rigoroznom selekcijom za samo 5 godina sam došao do 10 prvoklasnih umatičenih krava. Odlučio sam se da prestanem sa ovom rabotom jer sam imao samo 8ha zemlje, druge velike troškove. Tvrdim da se od ove rabote ima zarade, ali premalo zarade naspram uloženog rada.
 
img0878.jpg

img0879.jpg

img0881.jpg

Ove slike mislim da jasno odslikavaju stanje u nasem govedarstvu......
Sramota i sajma i drzave.
 
Stvarno ne znam u kom ovo pravcu ide , bio sam u subotu na sajmu nije 10 HF krava i 10 ak simentalki i 2 bika stvarno katastrofa ...
 
Juče pogledati onaj horor u štalama, mada ni za druge vrste nije sjajna ssituacija. Stočarski deo sajma je umro definitvno, ostalo je sve vašar. Kako stvari stoje ovo je jedna od poslednjih poseta sajmu u NS ako se nešto ne promeni. Juče me je bila sramota šta da kažem studentima o sajmu...
 
Pa pricajte studentima bajke kao sto pricaju ovi na vlasti, recite da je sajam prazan trenutno ali da ce do 2020 biti prepun i bice bilji nego u bilo kom Evropskom gradu.
 
Strasno da na sajmu nemas sta da vidis.U nekoj normalnoj zemlji gde seljak ne moze da proda svinje,bikove,gde je cena jaja pala na 8 din,gde mleko nema nikakvu cenu a negde ga uopste ne otkupljuju ministarka poljoprivrede bi podnela ostavku. Ja moram reci da smo na vlast Nikolica i Vucica doveli mi seljaci nasim glasovima.Mi nismo glasali da min,polj.bude neko iz redova sps jer znamo da komunisti i njihova deca nikad nisu selu i seljaku doneli nista dobro.Zato Vucicu imas malo vremena i brzo menjaj ministarku da mi ne bi na sledecim izborima menjali tebe.Raskidaj sve stetne ugovore vezane za poljoprivredu i nemoj se vaditi na eu nego donesi uredbe i zastiti svog seljaka.To ti niko ne brani a tu kliku koja sedi u min.polj.vec petnaest godina i radi samo u svom interesu a ne nas seljaka smenjuj odmah u paketu sa ministarkom. Mala je Srbija i sve se sazna brzo.
 
Svi su ti oni isti, nece tu niko nista preduzeti..nesposobni su da bilo sta urade za nas, ali da sebe obezbede su izuzetno sposobni..vise nista I ne ocekujem od njih, uzdamo se u sebe I guramo dokle mozemo, to nam je jedino preostalo...
 
Nikada vise seljak ne sme da trpi i cuti.Dosle su neke nove generacije mladih i obrazovanih seljaka koje nece da rade a da im nesposobne vlade umanjuju zaradu.Danas ti mladi seljaci putuju i obilaze razvijene evropske zemlje u kojima je stocarstvo a narocito govedarstvo i te kako razvijeno.Njih vise niko ne moze ubedjivati da ovakvo stanje u poljoprivredi je zapravo opravdano.
 
Gde si ti nasao te mlade seljake bar kad pricamo o stocarstvu? U mom selu u zadnjih ne znam koliko godina niko nije krenuo da se bavi govedarstvom, osim nekih ljudi koji vec imaju 40-50 godina a mladi ni ne pomisljaju na tako nesto..oni ispod 35-40 godina koji se bave ovim poslom mogu da se nabroje na prste jedne ruke...
 
Nazad
Vrh