Ekonomska racunica u uzgoju krava

Nisam napisao da su krave sve umaticene,genetika je odlicna,krave sve imaju preko 20l mleka,to junice daju po 20l,ima svoju zemlju i svu mogucu pratecu mehanizaciju,dakle oko obrade zemlje ne placa nista,eventualno nekog nadnicara oko sena i silaze kad ima posla.....Dakle ako uzme 25 000din po grlu i 500e po teletu to je oko 700e,i koliko jos moze da ostane na mleku ako krava daje 25l dnevno?Dobro bi bilo da neko od kolega koji se bavi drzanjem krava,izvede svoju racunicu i da svoje misljenje...
 
Niko neće dobru kravu da proda za jeftine pare

Jel bi ti prodo za male pare?Ako hoce dobra i kvalitetna grla morace dobro da se izuje 2000 do 3000 evra za junicu a i to je macka u dzaku,ako nemas adekvatnu hranu tu ni genetika nepomaze......dzabe ona ima potencijal za 40 litara kad ti jedva da mozes da othranis kravu za 15 litara,jedno vreme ide i onda opada........
 
Nisam napisao da su krave sve umaticene,genetika je odlicna,krave sve imaju preko 20l mleka,to junice daju po 20l,ima svoju zemlju i svu mogucu pratecu mehanizaciju,dakle oko obrade zemlje ne placa nista,eventualno nekog nadnicara oko sena i silaze kad ima posla.....Dakle ako uzme 25 000din po grlu i 500e po teletu to je oko 700e,i koliko jos moze da ostane na mleku ako krava daje 25l dnevno?Dobro bi bilo da neko od kolega koji se bavi drzanjem krava,izvede svoju racunicu i da svoje misljenje...

Zar nije ove godine 20 000 po grlu ? Krava koja posle teljenja ima 20 litra mleka pogotovu simentalke tu količinu plafon može da održava 3 meseca,nakon toga opada,sa nekih 5-6 meseci pada litraža na 15 i manje litara. Ako sve bude ok i ostane steona posle 2-3 meseca od teljenja zasušuje se u 9 mesecu sa manje od 10 litara . Po mom nekom iskustvu je bar bilo tako.
 
Subvencije vise nisu 25000din vec 20000din i od toga maticna sluzba uzima 4000din ,500e moze da dobije za sim. a za HF max 300e.
Krava koja daje 25lit mleka dnevno u prvih 100 dana se zasusuje sa nekih 11-12lit mleka sto daje mlecnost na godisnjem nivou oko 5700-6000lit.
I plus period zasusenja od najmanje 50 dana kada kosta ,a ne doprinosi....
 
Jel bi ti prodo za male pare?Ako hoce dobra i kvalitetna grla morace dobro da se izuje 2000 do 3000 evra za junicu a i to je macka u dzaku,ako nemas adekvatnu hranu tu ni genetika nepomaze......dzabe ona ima potencijal za 40 litara kad ti jedva da mozes da othranis kravu za 15 litara,jedno vreme ide i onda opada........
Nikad,pa ni tad :osmeh: Ja sam se izuvao pa sam se usrećio,tri telenja muška telad. A da ne spominjem u koliko slučajeva od naših dobrih krava nismo uspeli da dodjemo do ženskih grla i da uvek te najbolje krave u štali stradaju iz jednog ili drugog razloga.
 
Nema šanse da mu ostane 100e po kravi mesečno, u CG je cena mleka 0.5e boljim i većim stočarima, i njima ostane oko 3.5e po kravi dnevno, sa tom cenom koju imate po Srbiji ako ostane 2e to je super.
 
Ne moze 100e da ostane , 30e po kravi mesecno po kravi ostaje racunato za simentalca i to je zarada neka , ali opet to nije nista koliko imas obaveza.
 
Ajde najprostija racunica ,krava da bi dala 20 mleka pojede balu deteline i 10 kg zobi,sto bi kostalo 400 i neki dinar.a po ceni od 28 dinara dobija 560 dinara znaci zarada je 150 dinara i tu jos imas odbitaka struja voda ,hemija za pranje veterinara da ne spominjem,kvarove na muzilici,dolazis do cifre da ti ostaje mesecno 20 do 25 evra .Samo treba se setiti pre dve godine kad sam kupovao kokuruz po 25 evra i placo balu deteline 3,5 evra tu je bio cist gubitak.Kazete tele ostaje fraj,aj ovako,za dva meseca zasusenja pojede hrane priblizno za sto evra osemenjavanje, je kod nas 2 hiljade vadjenje posteljice sa inekcijom mislim da je tri,nedaj boze carski rez.Dolazimo do tog da si ti to tele vec kupioa mislis da je fraj.Mnogi imaju i drugacije racunice al ovo je moja.
 
Svako ima razlicitu racunicu. Ja imam 4 krave. Ishrana je isključivo livadsko seno, i leti i u jesen su na paši do kad to vreme dozvoljava. Dobijaju kad se otele koncentrat ali ne 10kg već najviše 2-3 kg. Svaka ima 20l kad se oteli pa polako smanjuju. Telad od njih nekad prodam od 7-10 dana, nekad od mesec, dva meseca max. Od njih 4 imam mesecno 50ak hiljada din. U to ne računom subvencije, telad sto prodam a ni cenu spremanja sena koja je u mojem slučaju jako mala.
 
alene...to je sigurno dobra racunica,za zasto ne povecas broj grla?
Ja mogu da primetim jednu stvar iz iskustva sa terena,naime u banatu sva sela koja imaju velike pasnjake su koliko toliko ocuvala stocni fond,tamo gde nema pasnjaka stocni fond pada...
 
Ko cuva mali broj krava i ima malo mleka on moze da prodaje na malo,a tad je cena 60rsd litar,bar kod mene.Za 29rsd je cista zajebancija,narocito ako neko nema pasnjake i kupuje hranu.
 
Rado bih povećao ali ne bih mogao da prodam vise mleka i sira od ovoga. Ja mleko dajem na kuće jedan deo, tako ide 70din/l a sto ne ode u mleko ode u sir, a i svi iz porodice vole mleko i mlecne proizvode tako da i mi dosta pojedemo i popijemo. Vise od ovoga ne bih imao gde da prodam a na mlekaru necu da dajem 28din/l.
 
Evo jedan citat kolege Simica iz druge teme o govedarstvu.......................

Simic
user-offline.png




Evo jednog primera o isplativosti u govedarstvu.Borko i Petre vi znate da u gornjem levcu Zupanjevac je selo u kome ima vise krava nego u celoj opstini.U ovom selu zivi izvesni stocar po nadimku Beca koji konstantno ima u stali 20 do 25 simentalki a ne obradjuje ni jedan jedini ar zemlje. Sva grla su umaticena imao je i sampionku na izlozbama a ima i predigrirana grla.Godinama unazad saradjujem sa istim,snabdevam ga hranom za stoku(od bala sena,slame ,kukuruza ,psenice ,jecmova i evo sada i soje) tako da ove godine izgradio novi objeat i planira da prosirenje.Toliko o islatljivosti u govedarstvu.​
 
Izvodili smo računicu stotinu puta ovde, ima oni koji krave ne bi držali ni u snu a i ima i onih koji i ne treba da drže. Krave su jedna ogromna obaveza, jedna velika ljubav ali ima i novca i ko kaže da ih nema ili se folira ili ne radi kako treba. Da ne ulazimo u priču da li taj novac je dovoljna satisfakcija za onoliko rada. Ono što je jako bitno svaki mesec imate određeni novac koji vam stoji na raspolaganju, nemate žetvu i sezonu prihoda i onda godinu dana duvate u šake. Računica zavisi od primenjene tehnologije i rezultata u proizvodnji i tržišnih odnosa. Tržišni odnosi nisu tako loši, bar ono što vidim i što u kontaktu sa drugim odgajivačima vidim, sad dokle će biti tako i da li će biti bolje, ne bih prognozirao a i proizvodnja mleka nije proizvodnja za danas i sutra, već za mnogo duži period.
 
Coveku koji ozbiljno resava da udje u ovaj posao treba dati samo sto realniju sliku ,jer ako on stvarno planira u buducnosti to da radi ,niko sa foruma ga ne moze ni nagovoriti ni odgovoriti.Bar mene ne bi mogao...
Zato sam u jednom preth. postu i napisao da je on vec napola skuvan i treba mu predociti sta ga ceka bez ikakvog ulepsavanja ni naruzivanja.
I ja licno bih voleo da se bar jos 20% clanova ovog foruma opredeli za ovaj vid sporta i rekreacije....
 
Nazad
Vrh