ZMAJ kombajni

Koliko vredi 190 samo sa žitom varijantom? Nije nikad radio kukuruz. Stoji nekoliko godina, igrom slučaja.

Siguran si da nije radio kukuruz?Koliko ja znam oni su stizali na ekonomije koje su i tada krunile ali i da je krunio nesmeta ako je u dobrom stanju ,Jedan kod nas se prodavao ali neznam posto nije prodat ali mozda vredi {ako je stvarno dobar } 10000e kazem mozda jer stvarno neznam neku skoriju trgovinu
 
Zavisi u kakvom je stanju.

Bila je na generalnom sređivanju i usled porodične situacije radio je posle toga jednu sezonu.

- - - - - - - - - -

Siguran si da nije radio kukuruz?Koliko ja znam oni su stizali na ekonomije koje su i tada krunile ali i da je krunio nesmeta ako je u dobrom stanju ,Jedan kod nas se prodavao ali neznam posto nije prodat ali mozda vredi {ako je stvarno dobar } 10000e kazem mozda jer stvarno neznam neku skoriju trgovinu

Meni je rečeno da nije radila.

- - - - - - - - - -

Nisam kupac, samo se raspitujem za drugara.
 
Vredi dosta kao kombajn ali je tržište veoma ograničeno.Nema boljeg kombajna od 142 koji je etalon za sve Zmajeve modele.Prvo on pa posle svi ostali. :osmeh:
 
Eno i ja prodajem Zmaj 221 berač koji je stvarno malo radio (zadnjih 8-10 god nije ni kačen za traktor) pa me samo jedan lik zvao da ga vidi.... Jesam udario veću cenu ali nije fiksna. Džaba... niko ništa ne nudi.
 
Momci imam jedno pitanje. Na koliko obrtaja bubnja bi Zmaj 133 trebao biti za rad u soji.
 
Ja sam radio na oko 450-500 s time da sam remen na bubnju skidao 1715 i ugrađivao pogonski 1630 pošto se ovaj 1715 toliko olabavi čim vidi i jednu travku odmah bubanj staje jer remen proklizi. sa 1630 remenom bude nategnut baš kako treba, ne previše ali nije ni labav i radilo fantastično. Zmaj 133 nije neki za obaranje brzinskih rekorda ali patnja je kad malo-malo moraš stajati i odštopavati ga radi labavog remena.
 
Malo modifikacije oko sita.... Donje izbačeno i kanal povratne mase blindiran.
29qmesh.jpg

6tek55.jpg
 
Dobar posao Sinisa,predpostavljam da ces i pogon povratne mase iskljuciti. Ja ovo planiram vec 2-3 godine a nikako da uradim. Javi da li ima razlike u necistoci.
 
Zar je bilo potrebe blindirati kanal povratne mase? Ono malo što propadne kroz ribež nije neko opterećenje a ovako ti ovršci oklasaka idu direkt u bunker a onako bi se kroz povrat usitnili u bubnju. Problem je donje sito u kombajnu koje ne služi NIČEMU kad se radi kukuruz i na njemu preljeva zrno jer ne stigne propasti i onda sve što prelije ide u povratnu masu i tu nastaje lom i bespotrebno opterećenje povratne mase.
 
Kod nas od kad ja za sebe znam vade samo donje sito, povratna masa okreće u prazno ako šta i proleti u nju, to ode na ponovni izvršaj ali nema da je opterećena zrnom. Zbilja ne razumijem koja je korist blindiranja kanala povratne mase, koja je tu prednost?
 
Dobrinčan,hvala! I ja planiram par godina pa nikako da uradim. I sad je bilo na klackalici da uradim ili ne. Za sada ostaje uključen povrat jer nisam hteo da silikonišem sastave.... Ko će to posle izvaditi kada se zalepi. Cenim da će se zadihtovati zrnom samo po sebi. Pa ako tako bude,skidam lanac. Naravno,javiću se!
Bobo,donje sito je takođe problem i što je blizu gornjeg pa se zaglave delovi stabljike-olovke (neki kažu). Zaguše se sita pa zrno ide napolje.... Izbacio sam donje pre dve godine i opet imam malo loma. Pokušaću još smanjiti obrtaje. Trenutno su zupčanici 19-52. Blindir ostaje da se vidi,šta i kako će raditi.... Napravljen je tako da se lako i brzo vadi. Kažeš ovršci oklaska će završiti u bunkeru. Mislim da neće... barem nisam nešto primetio dosadašnjih godina da ih ima.... verovatno zavisi od godine tj kako se izvršava kukuruz. Hibrida.... Uostalom ako i ima nije to neka velika količina a i kome smeta? Nikad nisam vratio kukuruz kući da ga nije neko hteo primiti. Uostalom i sam kažeš da će se oklasci ponovo vratiti u bunker ali usitnjeni. Znači opet su tu. Vidi možda to i nije loše da ima malo primese.... čisto da se zrno ne ošteti tokom prolaska kroz kombajn. :) Probaću,zanima me kako će sada biti a i ne košta me nešto..... Primarni cilj je da isključim povratni kanal.

- - - - - - - - - -

Topaloviću ne može se samo gornje sito zategnuti-pričvrstiti. Obrati pažnju na prvu sliku.

- - - - - - - - - -

Bobo a koja je korist da se vrti u prazno? Koliko god malo mase išlo na povrat,neću ni toliko da ide.
 
Vidi, probaj, javi kako je prošlo...

Kažem samo da ne znam čemu blindirati povratni kanal i da ne znam koja je prednost toga. Kod nas UVIJEK ima vršaka u kukuruzu, da li je do podešenosti kombajna ili što, u to ne ulazim jer ja s mojim kombajnom ne vršim kukuruz pa iz prve ruke ne znam kako je kombajn podešen. To za olovke znam, čitao sma po forumu i nagledao se puno slika kako se to voli poštopati ;) Na taj sam problem i zaboravio.

Nema koristi neke da se povrat okreće u prazno, kod kolege dvije godine nije radio ni vjetar ni povrat pa je vršio kukuruze bez problema s takvim kombajnom (strunulo mu kućište vjetra, zato ni vjetar nije radio).
 
Citam ovde u temi,skidanje kukuruza, neko koristiti gornja sita psenicna,a neko kukuruzna ,sta je bolje ?.Pitam jer nekoliko vas je ovde pisalo kako sa kukurznim ima vise onih kao stapica i olovki.Takodje nastavci gornjih sita,sta podrazumevate pod kukuruznim ?.Onaj lim sa rupama kao sto se koristi u suncokretu ?,ili nesto drugo.
 
Nazad
Vrh