ZMAJ kombajni

Nema kvaliteta to je problem.Pisali smo o ovome dosta prošle godine.Osovina izdrži između 150 i 200 kj nakon čega puca.Kod mene uvek pukne na istom mestu bila to prednja ili zadnja a uzimam Metalčevu.Prošle godine sam promenio obe s tim da mi je prednja za divno čudo izdržala skoro 3 sezone.
 
Znači ko ima secku pozadi, taj je naderao, ima da je menja svaki 20ak jutara. Meni su još uvek osovine dok je bio kvalitet. A imao sam jos i u rezervi, i pozajmim kolegi, i on kasnije kupi neku novu i vrati mi. Koja je verovatno šklj roba, a ja onakav kvalitet pozajmio...
 
Ma jok, baš secka. Jer je veće opterećenje na slamotresima. Pošto koliko sam primetio velika je masa koja prolazi na slamotresima a secka je ne izradi istom brzinom kao kada nje nema, tj kada samo ispada. To sam barem kod mene primetio, i trebali bi čak i veći obrtaji, jer mi se desilo da mi zaguši slama. Secka Vektor Bečej.
Greju mi se osovine opasno od kad sam ubacio secku,dok pre nije bio taj slučaj.
 
Nema kvaliteta to je problem.Pisali smo o ovome dosta prošle godine.Osovina izdrži između 150 i 200 kj nakon čega puca.Kod mene uvek pukne na istom mestu bila to prednja ili zadnja a uzimam Metalčevu.Prošle godine sam promenio obe s tim da mi je prednja za divno čudo izdržala skoro 3 sezone.
Kod mene uvek puca prednja osovina i to uvek na pola, izmedju 2 i 2 slamotresa, barem jednom godisnje. Zadnja jos nikad nije pukla, berem ne odkad je kombajn kod mene....
A sto se tice secke mislim da apsolutno nema veze sa pucanjem osovine, pucala mi je osovina u suncokretu, zadnji put tj jesenas u kukuruza gde secka upste neradi.....
 
Meni između 3 i 4 slamotresa uvek.Imam dobar rabat kod prodavca delova ali j.beš to kada moram da strepim kada će pući osovina.Zadnju promenimo za pola sata ali zato prednju ne mogu bez 3-4 sata i još zna da spali i pogonski remen.
 
Pukne uvek kod prstena za ležaj.Varenjem prstena osovina oslabi i fik i gotovo.Ležajevi su labavi i raspušteni.Koliko obrtaja imaju slamotresi na 142?
 
Resenje bi bilo da ima da se kupi osovina u kvalitetu. Kazu rezervni deo za JD skup. Jeste, ali kada zamenis onda 20g opet ce trajati. A nasa mala privreda za Zmaj/Imt izdrzi 100rs i opet crkne. Danas nam rotacija crkla na 539 posle 200 sati rada. Osovinica na kojoj se okrece se izlizala. Sta reci...
 
Resenje bi bilo da ima da se kupi osovina u kvalitetu. Kazu rezervni deo za JD skup. Jeste, ali kada zamenis onda 20g opet ce trajati. A nasa mala privreda za Zmaj/Imt izdrzi 100rs i opet crkne. Danas nam rotacija crkla na 539 posle 200 sati rada. Osovinica na kojoj se okrece se izlizala. Sta reci...
Bojane,toj rotaciji je konstruktor predvideo 200h rada za 365 dana a ne za 15 dana rada kao kod tebe.
 
Kupio bi ja osovinu u kvalitetu bez obzira na cenu ali da mi neko garantuje da će trajati minimalno 1000 rč.Jbt nema samo Zmaj drvene ležaje na slamotresima pa nešto ne čujem da ostalima toliko pucaju osovine a čudi me da se niko nije latio tog problema da prepravi na drugi sistem bez varenih prstena kao što je na ostalim kombajnima.
 
Jedan poznanik je na zmaja montirao osovine sa neke Danie koliko se secam pre jedno 10-ak godina i od tada nema problema sa osovinama.Mogu ga pitati sa kog modela kada ga sretnem pa cu napisati.
 
Nema nista jeftino a dobro,pa to vazi i za delove...evo na primer zalili ste se ranije i na spojnicke one kostaju 25.e licno sam i za sebe kupio i toliko je platio kaljena nije to mi i prodavac potvrdio a osovina navodno jeste koliko to se ne zna ali je sigurno upola od nekadasnje fabricke,e sad nakon tri godine ili 65 Ha koliko sam ja radio do sada ona mi malo dobila lufta,verovatno 2-3 desete u nutovima ali kada se mrdne remenica na nju se to uvelicava i mrda oko 1 mm.Razmisljam se da pustim jednu manju seriju od 10-setak komada koje ja mogu da izradim od C1531 i okalim na nekih 30 Rc,ali ta glavcina ne moze da se proda za 25 vec bi bila oko 50-60 e.Jer tu nije fora samo da se okali vec i opusti a to opustanje kosta skoro isto kao i kaljenje pa ga proizvodjaci i ne rade i zato kao takav materijal ostane napregnut i sklon pucanju.I sad ja to napravim i ko bi je platio od vas toliko?
 
Glackop,samo kaljenje nije tako skupo,koliko si naveo,vec to obicno ide po kilogramu,i odmah posle kaljenja,se radi otpustanje,da se smanji naprezanje,jer ako se ne otpusti deo je krt kao lezaj,i puca,tako bar rade u Nitiro Jonu u pazovi i Miljevic u Indjiji..a ako mislis na prirubnicu spojnicke,tamo se samo nutovi kale indukciono,cela prirubnica je malo problema mislim da i fabricku da stavis,da ni ona nebi nesto duze izdrzala,niko ne kaze da nije kvalitetnija,ali ona je bila montirana na nov kombajn,bez luftova,sad na starom svuda ima pomalo luftova,malo trese varijator.kajsevi,ima vibracija,pa mora negde da popusti,i naravno razbije nutove na prirubnici,jer je ona najslabija..mozda bi bolje bilo da se stavi hard guma,ali to je vec komplikovano.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh