ZMAJ kombajni

Meni se opčenito ti stari kombajni s tim motorim ne sviđaju. Npr ĐĐ 1620 ima V8 413, skup za popravku malo malo nesta jednostavno dotrajao, dok motori novije generacije sto su na toplinerima su puno puno bolji ... a vodeni om352 je mila majka za te zračne motore
 
6 cilindara je u redu motor ali ovaj od 5 cilindara je cist promasaj.Za kombajnske uslove rada- NE.

Jel mu toplo u zitu il' mu fali stogod?

U sustini, znam dosta ljudi koji imaju taj 413 motor na kombajnu i svi koji redovno odrzavaju i paze na taj motor, zavrsava im posao. Kad motor predje preko 5000 radnih sati u kombajnu, nije ni cudo ako nesto pocne da zeza i da je potrebno pretresti motor.
 
Pitanje na brzinu...

Naisao sam na povoljnu sjecku za zmaja 142 original ZMAJ s fiksnim nozevima pa imam par pitanja za iskusnije kolege:

Posto sjecku (ako ju kupim) moram suzavati da ju pripasem na malog zmaja, da li na sto trebam posebno obratiti paznju? Jasno, kad se sastavi, moram ju balansirati, to je jasna stvar ali ako ima kakvih problema oko rastavljanja i ponovnog sastavljanja iste, molim da me uputite.

Da li je moguce postojecu osovinu s ove sjecke nekako nadograditi, preurediti da sjecku prepravim na sistem klatecih nozeva? Ovako originalna mi se cini pre gusta s obzirom kako izgledaju sjecke s klatecim nozevima sto nas dovodi do slijedeceg pitanja

Koliko je tesko pokrenuti "s mjesta" ovakvu sjecku i kako se ista ponasa u radu kad se "zaleti". Vjerujem da zbog vece mase teze usporava ali i da pravi vece opterecenje u radu zbog velikog broja nozeva.

Sto bi se desilo da joj ostavim samo dva reda nozeva od postoojeca 4 u cilju olaksavaja zamasne mase same sjecke? Znam da je kolega na FAHR kombajnu prije 2-3 godine izvadio svaki drugi kontra noz i kaze da je rasteretio sjecku drasticno a slama se svejedno fino sasjecka. Ja pitam sta bi bilo da na rotoru odvadim dva reda nozeva a kontranozeve ostavim sve?
 
Neka ih svi nozevi,kao sto znas zbog balansa nije pozeljno da se isposkidaju,a time bi mislim cak i dobio kontra efekat jer bi previse mase padalo na samo ta dva reda,a kontra noz je ok tu moze svaki drugi da se izbaci.Da se skrati verovatno moze ali da se prepravi rotor na klatece kao sto kaze Montoya ne,jer princip rotora ni malo nije slican.A sto ti fali na fiksne,ja da sam nasao tako jeftino za kupiti fabricku nimalo se nebi dvoumio.bez obzira na mane i vrline koji postoje kod svake masine.
 
Nasao sam na internetu slike sjecke za fahra 750 i on ima u dva reda rasporedene nozeve a ne u 4 kao zmaj. Isto fiksni sistem...

Dobivam sjecku od 14x (nije u bajnom stanju al ajde), 30-ak rezervnih nozeva, jos jednu "letvu" s 80% kontranozeva na njoj, pogonsku remenicu sa svim nosacima za malog zmaja i ako nadje u hrpi remenja sto ima mozda dobijem i koji remen te duljine za 100€...

Brine me ogromna tezina cjele sjecke a na malom zmaju sjecka ili presa dobivaju pogon preko osovine vjetra. Pogonska remenica je fiksirana na svoju osovinu na svojim nosacima a za osovinu vjetra je vezana gumenom spojicom. Osovina vjetra i samo remenje na maom zmaju mi se cini pre slab sistem da pogoni tako tesku sjecku. Iz malog zmaja ne ispada puno slame od jednom pa zbog toga mislim da bi moglo mozda proci i s dva reda nozeva.

Drugi problem je brzina same sjecke. tu ce jos morati ici neka dupla medjuremenica za ubrzanje...
 
To nije skupo ako mozes iskoristiti,ali kod malog zmaja ne znam nista.Vidim da su svi u mom kraju na 132-133 namontirali pre par godina sa klatecim,cim prvog budem video raspitacu se o svemu.
 
@Bobo clan foruma Cira92 je na merkatora stavio tu sječku sa fiksnim nozevima sjecam se ljeto je odradio uspjesno, ali jesen nije mogao krenuti u soji da mu ne zaglavi, i radio je bez sječke, ja sam za svoga uzeo sa klatečim, mislim da nece biti problema sve je original ...
 
Ne znam. Jos se vazem da li da ju kupim ili ne, moram ju suzavati, balansirati, nosace i pojacanja praviti na kombajnu i jos podesiti pogon i remenje da sjecka ima zadovoljavajuc broj okretaja.

Klateci mi se vise svidjaju jer je sama sjecka laksa, lakse ju je pogoniti, lakse zamjenuti nozeve na njoj. Jednostavno bolji stroj ali ako i ova "fiksna" moze odraditi posao, sto da ne?
 
Ma sve se moze, zašto ne probaj nisu neke pare 100€ sta ima veze, danas sutra mozda naletis negdje na rotor sječke sa klatečim noževima i to je to, ubacis njega i piči ..
 
Evo i mene.. Po meni se secka sa fiksnim nozevima lakse pogoni,jel je teza pa kad uhvati zalet ne staje tako lako.. Ispravka mogla je raditi soju.. Ali ako ima dosta trave po soji nema sanse..
 
E ovako za secku je najbitnije koje god tipe bila da je u jaaako dobrom balansu, e tad joj mozete dati preko 2000 o/min. I kad se tako brzo vrti ona uvek uspe da se ocisti tj. ima velik broj udaraca u jedinici vremena, tako da jednu slamku udara vise nozeva to poboljsava i olaksava sitnjenje. mi smo sami postavljali na 142. a i na 171 smo je malo preradili. na 142 je bila ta sa fiksnim i mogu rec da je dobro radila samo je kod nje problem zamena noza kad pukne kao i uletanje tvrdih materijala kao npr. cigle. Dok se kod klatecih oni odbiju od cigle i rotor ne dobija po usima kompletan nego samo ti nozevi. ostalo sve ok. ima na youtube moja 142 sa fiksnim nozevima u zitu. i na nekih 2200 o/min.
 
Bas svaka im cast uradili ga izgleda ko azdaja jedino greota kada su vec toliko ulozili sto na adapter nisu stavili reduktor kose nego onu ciganku!
 
Nazad
Vrh