ZMAJ kombajni

Diesel moraš da napraviš alat ako ne planiraš da ga razbiješ.Ekstra odrađeno zatamljivanje.Ima da vidi kroz njih kao pečena riba. :haha:
 
Misli verovatno na kliznu ploču.Ne verujem da iko više vozi na sistem školjki.

Ni ja nemam skoljke nego ruka i prut od reduktorskog pogona ali i dalje ciganka kao pogon. Svejedno ostaje kuciste lezaja u proslicanim rupama i njegovim pomjeranjem se podesava korak kose u duplim prstima...

Mislim na 4 sarafa koji drze kuciste lezaja na okomitom nosacu.

Nisam reduktorski pogon u zivo vidio ima sigurno 15 godina i ne znam kako se na njemu podesava hod kose ali ima i tamo sistem nekakav za podesavanje.
 
Ja imam reduktor,znam kako je kod cigancice jer o njoj pise u uputstvu,ali o reduktoru ne znam kako se podesava,verovatno bi skontao kad bi ga otvorio,ali mi je lakse vratiti staru kosu :).
Inace,sta znace te skoljke :D?.
 
Gledam sad slike po internetu, cini se da se i na reduktorskom pogonu izmice reduktor na ta 4 sarafa... Iako mi se cini da se na reduktoru podesavaju neki granicnici, ne mogu biti siguran nikako jer se s njim nisam jaaaako dugo susretao.

"Skoljke" su stariji sistem spajanja kose s rukom pogona kose. Ruka je imala na kraju kuglu i kosa je imala petu s kuglom. Te dvije kugle se spoje pomocu dvije "polutke" "ljuske" "Skoljke" kroz koje prolazi saraf s federom i tako spaja ova dva djela. Sistem je funkcionirao 30 godina ali kad se jednom rasklima samo problemi. Ja sam bio bas uporan i kupovao novu ruku pogona, novu petu za kosu, nove skoljke i opet problemi jer se radi o delovima mala privreda i skoljke se jako brzo trose i ne valjaju za nista.

16579107214_a16668f054_b.jpg


Kad sam vidio ovdje na forumu da se ruka uz minimalne prepravke moze staviti na "ciganku" i na kosi se promjeni peta i prvi pritiskivac i samo opleti po gasu. Puno bolje i dugotrajnije rjesenje.
 
Ako se motor ne guši, a vrsilica ne može da izradi, to znači da neki od kaiseva treba da se dospanuju, dal na varijatoru bitera, razmak između sabijene opruge treba da je oko 1mm, ili pljosnati kais što pogoni vrsilicu, treba na spaneru dotegnuti.
Prosle godine sam vršio kod drugara pšenicu 4t/k.j. 2br. sa sve seckom i klimom.
Tako da, kadar je zmaj, samo što ne leti
Cesce je dojadja da ostala 2 remena treba dotegnuti jer su slabasna a imaju dobro opterecenje, remen ventilatora koji gura 4 funkcije mora biti ludo naspanovan! I sestougaoni takodje jer ako slamotresi proklizavaju dzabe napred sve stoje utegnuto :ppozdrav:
 
Reduktor pogona kose se ne podešava.On mora čvrsto stajati na hederu inače bude samo takvih problema.Mora da bude upakovan tako da se prilikom rada skoro i ne čuje.Zazori unutar sklopa minimalni i čim počne da lupa i zvecka skidanje dole i servis.Jako osetljiva stvar.
 
Ja sam gotovo siguran da se i reduktor podesava. Kolega je negdje 1995-1996.g. imao 142RM s reduktorom i nesto smo oko njega prckali samo se ne sjecam sta tocno. Dan danas ne znam sta smo imali svaki dan po tom kombajnu popravljati...

Nisu sve kose iste iako bi trebale biti. Pobogu i novi kombajni imaju podsavanja puta kose da samo zmajev reduktor nema. :sta:
 
On stoji u svom nosaču koji je fiksiran.Nema levo,desno,gore dole.Unutar reduktora ekscentar osovina i viljuška daju potreban broj oscilacija kose.
 
Kod mene reduktor gde se srafi postoje šlicovi (levo-desno) da bi se mogao podesiti hod kose, kao i pravac remena. I opet sve čvrsto stoji, jer se na drugi kraj podbscuju bolcne, ili platne. Tako su napravili ljudi što su ugradjivali.

@dragan.kovacev pa valjda treba proveriti i ostale kaiševe, kad se sprema kombajn, ali dobro što si napomenuo.
 
Druškan tako je u home made izvedbi.U fabričkoj reduktor je fiksiran iz razloga što su elementi prilično osetljivi na zazore i lako dođe do problema čija sanacija nije ni malo jeftina a hod kose se podešava pravilnom montažom glave kose na prut i to nije nikakva umetnost niti Špansko selo.P rilikom prelaska sa sistema školjki na sistem glave kose sa ležajevima sama glava mora da se pomeri tj.ne može da dođe na mesto gde se pre nalazila da bi se dobio pravilan hod kose...
 
Jes.250-300 eura je nov reduktor za moj kombajn.Polovan je 150.Samo remenica dođe 50 eura.Viljuška 70,ekscentar osovina 30.Ležajevi i semerinzi u kvalitetu blizu 100...Gusani nosač ako se igde nađe nov dođe 60 eura.Ma milina božija.
 
Druškan tako je u home made izvedbi.U fabričkoj reduktor je fiksiran iz razloga što su elementi prilično osetljivi na zazore i lako dođe do problema čija sanacija nije ni malo jeftina a hod kose se podešava pravilnom montažom glave kose na prut i to nije nikakva umetnost niti Špansko selo.P rilikom prelaska sa sistema školjki na sistem glave kose sa ležajevima sama glava mora da se pomeri tj.ne može da dođe na mesto gde se pre nalazila da bi se dobio pravilan hod kose...

Ja sam lane presao na noviji sistem pete kose i ruke pogona, kosa je fulala 1cm da bude u pravilnom hodu. Minimalno podesavanje lezaja na ciganki prema unutra je dalo pravilan hod kose. Sve najvise ovisi o proizvodjacu ruke i same pete kose.

Koliko god se trudio namontirati petu na prut kose, samo je jedan nacin. Rupe su vec unaprijed izbusene i samo lupas nitne, nema tu nikakve mudrolije i pravilnog/nepravilnog montiranja... Jedino ako bas fulnes za cjeli zub al to je sasvim drugi slucaj.
 
Nazad
Vrh