ZMAJ kombajni

Objasni nam zasto? Blindirac ili lim kako vec ni ne idu u psenici nego samo u kukuruzu. Cesalj je dovoljan.

Pa pojedini "majstori" blindiraju cesalj,da bi se smanjila sitna slama na sitima. Ali se zato poveca kolicina zrna na slamotresima. Ovako gume odradjuju taj posao,tj ne daju sitnoj slami da ide dole na sabirnu.
 
Na Z142 mi radi hidraulika normalno,podize heder,vitlove,varijator normalno radi,ali volan ide tesko.Nekad ide lako,normalno,ali uglavom tesko.Ulja ima dovoljno.U cemu moze biti problem?
 
Hvala!
Malo pre sam dobio informaciju da treba prvo neki ventil da se proveri.Docice majstor ujutru,pa cemo videti.
 
Stigao u dvor Zmaj 133,neplanirano,udovica prodavala pa steta prilike..Kakav je postupak prilikom stelanja brzine bubnja i podesavanje korpe?
 
Ljudi imam jedan problem, pa bih molio za savet....
Desava mi se na zmaju 142 da nekad krene slama da ide na sita a nejde na slamotrese tj secku.
Recimo do pola prohoda je ok a od pola ostaje red slame kao da secke uopste nema. Sta bi tome mogao biti uzrok?
 
U temi psenica 2015-2016 vidim da se dosta pise o tome da i drugi kombajni strani, bolji, jaci plus noviji imaju donekle probleme u kosenju psenice sa boljim prinosima ove god. odnosno da sporije voze a da motori daju sve od sebe!
Bojcetic je konkretno napisao da je bilo problema sa gutanjem mase koja stvarno nadolazi ko luda, medjutim ja na mom Z 141 nisam primetio nikakav problem da masa gusi kombajn vec kosu!!! Jednostavno juce sin se zalio na to da svakih nekoliko metara treba da stisne kvacilo jer kosa (koja je ok) ne uspeva da otkosi pa se gusi. Pitao bi vas sta moze biti uzrok ne racunajuci to da mozda i slama nize nije potpuno suva a prinos bio od 4560 kg/kj???
 
Biće da ti kombajni nisu dobro ustelovani, jer ja tih problema nisam imao, a claas-a neću ni da spominjem.

@peet nozevi na kosi, kontra nozevi, zazor između kose i kontra noževa, hod kose od šiljka do šiljka. To su po meni glavni uzročnici.
 
Hod kose je u redu ali mozda zazor na par mesta je veci i plus fali, mislim 3 kontra nozeva na duplim prstima!
Pogledacu da to resim, pa valjda ce biti ok! Mada ja tesim sina recima da sad verovatno nece skoro to isto da se desi jer ko zna kad ce kositi takvu psenicu:osmeh:
 
Mora biti do nečega, jer kod mene je sve dobro podešeno i nisam imao problema ni u boljim psenicama.
Prosle godine smo rekli da treba da je zapišemo po rekordnim prinosima, a ova još bolja
 
Za žitarice mora biti dobar rezni aparat (dobri noževi i kontra noževi i da nož ide što bliže kontra nožu znači i potiskivače kose i vođice podesiti) pošto ako je leža ili ti još i vlažnija slama onda hoće da mulja i provlači.
 
Ja sve do malo pre kosio polognuti ingenio...pocelo da mi gusi pred kraj,stakla prljava i prasnjava... I polomim jedan dodavac(ako se tako zove) na vitlu,koji je zavrsio u spirali povratne mase i zapalio isti kais... Sad me ujutru ceka pokusaj vadjenja istog bez skidanja apcunga i osovine,ako bude moguce...
 
Ljudi imam jedan problem, pa bih molio za savet....
Desava mi se na zmaju 142 da nekad krene slama da ide na sita a nejde na slamotrese tj secku.
Recimo do pola prohoda je ok a od pola ostaje red slame kao da secke uopste nema. Sta bi tome mogao biti uzrok?
koja je secka u pitanju,gde je kupljena?imao sam i ja sl problem
 
Da li moze Z142 da se dodatno uspori?
Imamo problem sa prvim rokom setve pocetkom oktobra, jako je bujna psenice. Kosimo na pola visine biljke, ali opet kombajnu je jako tesko. Problem smo resili sto ne hvatamo punu kosu. I prosle godine je bio taj problem da ne moze da proguta toliko mase, ali ove godine je jos drasticnije. Inace vozimo prva skroz bez varijatora na 1840rpm motora. Sve skolski, ali jednostavno konstrukcijski taj kombajn nije predvidjen za 9-9.5t/ha psenice. Radimo sa 2 zmaja 142 drugi ima nijansu sporije kretanje i on moze da radi sa punom kosom, ali isto mora da se zastane nekoliko puta u jednoj duzi. Motori su S46 na oba.
 
Nazad
Vrh