ZMAJ kombajni

Kako ces ti raditi? Kako sam video, prvi put si ove godine posejao repicu....
 
neznam jos se lomim,gledo sam ovaj snimak sto puta i dodje mi da probam,pogledaj ponovo,vitlo samo gore i smanjiti obrtaje,jedino sto je prednost kod zapadnih masina je ta da heder vec sam po sebi dodje kao poluproduzen u zitnoj varijanti dok je kod 142 iza duplih prstiju odmah ide korito,e to neznam da ce smetati,mozda se jos neko javi sa nekim iskustvom,u svakom slucaju sve to moze samo je pitanje koliki je rastur.....
 
Pa zar ti nemas i Claas-a? Neces sa njim raditi repicu?
Neko mi je pricao da je radio sa 142, bez problema samo je isao izjutra zbog rastura.
Kada se skida ona? Otprilike kada i jecam?
 
Pa zar ti nemas i Claas-a? Neces sa njim rariti repicu?
Neko mi je pricao da je radio sa 142, bez problema samo je isao izjutra zbog rastura.
Kada se skida ona? Otprilike kada i jecam?

Jasta more,s njim,samo sam ti dao usporedbu hedera posto znam sta ti imas.....
vreme zetve zavisi od godine do godine,koliko pratim bude svakako i pre jecma koji dan,pa se desavalo i da prodje psenica a repica se neskine.....da nepravimo vise off u vezi repice,ima tema za to............
 
Evo ga jedan 142 s realnom cjenom i u Srbiji

http://www.polovniautomobili.com/kombajni/6940201/zmaj-142

Inace za zetvu uljane repice, kolega mi je radio s DF kombajnom i u rekordnoj godini se rasulo GARANT pola usjeva po zemlji. bez bocne kose ni ne pokusavajte raditi jer vitlo kad je skroz usporeno bilo, cim dirne mahune, repica ako je vislja poveze se kao grasak jedna za drugu i 3m ispred kombajna se osipa na zemlju. Kasnili smo sa zetvom MOZDA 3 dana ali i to je bilo presudno jer smo trazili nekoga sa stolom za repicu ali nije nitko htio doci do nas za 7-8 jutara i onda je kolega isao tako kako je isao. Bocna kosa treba jer se na desnu stranu hedera na "razdjelnik" toliko nakupljalo repice da je desna strana rasipala nekih pola metra sirine u svakom prolazu pa smo na razdjelnik s desne strane navaril 16mm okruklu sipku i napravili visoki razdjelnik koji je repicu gurao pod heder i nije se vise nakupljalo na njega ali je i dalje rasipalo kao mutavo...

2qx9e7b.jpg


Ovdje se vidi s desne strane hedera taj improvizirani razdjelnik:
331zuv8.jpg


Za zmaja postoj iheder za uljanu repicu s produzenim stolom, desnom bocnom kosom i s drugacijim varijatorom na vitlu da se moze dovoljno usporiti. Imam negdje i slike takvog hedera i covjek koji je tako vrsio repicu kaze da nema greske, da radi fantasticno.

Evo, nasao sam slike hedera dok je bio u oglasu a negdje i imam iz zetve par komada s istim ovim hederom.

aaxe9e.jpg


sbmvyr.jpg


9fmtef.jpg


Evo ga taj kombajn dok je bio u oglasu, imate tu i slike ovog hedera u zetvi:

http://www.njuskalo.hr/kombajni/zmaj-142-oglas-6329694

I pogledajte kakav se kombajn kod nas prodavao s kojom opremom i po kojoj cjeni. Ja vam mogu garantirati da je bio 100% ispravan i otisao je sa svom tom opremom po dosta nizoj cjeni nego pise na oglasu al to sad nije ni bitno...
 
Bobo i ja sam moju 142 platio toliko, pa sam onda jos toliko ulozio, da bi imao dobar kombajn.
Jel onaj traktor na slici Agrostar? Sto vuce onu prikolicu.
 
Jel mislis na prvi oglas ili drugi? Stavio sam jedan u SRB i jedan u HR?

Sve u svemu, ajde kupi polovnjaka za neke velike pare pa onda u sred sezone vidis da je na lezaju zavarena osovina slamotresa ili tako neka pizdarija? Polovnom se stroju vjeruje samo ako je na blizu i ako znas kako se s njim radilo... Bolje kupiti nesto za menje pare i sredjivati kako zelis nego da je netko napravio pun remont s kineskim lezajevima s pijaca i Borovo remenjem, farbanje bez pripreme i temeljne farbe.

Traktor koji vuce prikolicu je agostar 6.31
 
I dalje stojim kraj toga da je pametnije kupiti jeftiniji stroj, koji je kompletan i nekako se kotrlja pa ga doteras kuci i sredjujes kako ti zelis. Neka s remontom izadje jednako novaca kao i neciji remontovan, ali ovako makar znas kakvi su djelovi ugradjivani i da nije nista radjeno poprijeko.

Vec sam pisao puno puta, ko ti garantira da je ispod farbe radjena dobra priprema da nije farbano lakom na goli lim? Vec je bilo price kako su u polovne traktore ubacivali pod lezajeve na radilici zilete da digu pritisak ulja, okrece ga, provuku el. instalaciju, nove kineske gume. Ti to sve masno platis i za pola godine ajmo jovo nanovo.

Ti si tako kupio kombajn za 5000, sredio si ga sebi kako si htio i znas na cemu si, a da li bi dao nekome 10 000 da ti on garantira da je remont radjen u fulu? Mislim da ne bi jer znas i sam sto znaci kvalitetno remontovati kombajn i da se to samo tako remontovano i ne daje iz avlije...
 
Ljudi, kako se skida uljana repica sa Zmajem?
Neki mi kazu da treba samo bocna kosa, a ostalo kao za psenicu.
Gde se moci naci ta bocna kosa i odakle dobija pogon?
Neko cak kaze da moze i ovako, ali da se ide nocu kada ima rose. Jel zna neko mozda da mi objasni..

Netreba ti bocna kosa vazno je da razdeljivac ISPRED vitla vec bude vislji da bi odradio svoju ulogu , rastur ti je mozda i manji nego sa bocnom kosom , ovo govorim iz iskustva . Korito hedera ti je najmanji vazniji faktor , vazno je pogoditi kretanje brzine kombajna i okretaje vitla nesme da bude ni brzi ni sporiji , znaci da ne gura masu ali ni da grebe , ako ovako postupas vise ce kombajn prosuti nego heder.
 
Ako je slaba repica, moze i bez bocne kose ali u pravom usjevu je dugacki stol i bocna kosa zakon. Pogotovo ako vrijeme ne dopusti pa moras ici u kasnu zetvu, tad se repica na dodir osipa. U svijetu postoji samo jedan bolji nacin zetve uljane repice a to je da se zelena kosi u otkose i prska desikantom kad tako u otkosima dozrije kupe ju kombajni s pick-up uredjajima.

Da nema rasipa s obicnim hederom su samo price, pogotovo sa zmajevim hederom koji nema nikakav stol nego odmah iza duplih prstiju korito... DF heder s malo izduzenijim stolom je rasipao sigurno pola usjeva, sta smo imali 2t na hektar a na zemlji jos toliko. A rekordna i nezapamcena godina bila za uljanu repicu, visoka, mislim da je prosjecan prinos te godine bio oko 4tone po hektaru.
 
Ja pricam moje iskustvo imao sam 2.5 jutra sa 5 tona roda , sorta je bila vectra na liniji razdeljenja sam imao nekoh 20-30semena po duznim metru i nista vise , i na mom kombajnu je korito hedera isti kao kod zmaja , mozda cak je blize kosa do puza nego kod zmaja , ako hoces sutra cu da izmerim cisto da uporedimo . Mozda je razlika do sorte , kad sam kopovao seme prodavac mi je rekao da ona nece da se prosipa ne dodir zato sam ga i uzeo .Kombajnirati se moglo vec ranije nego sto sam ga skidao jer je ceo gornji deo bio suv jedino poneka stabljika bila jos zelenkasta.
 
Zavisi kod kog zmajka.... Neki modeli ih imaju fabricki! Skinuo sam ih inace bi ih slikao. Rade posao samo tako.
 
Izmerio sam razmak kako sam i obecao , od ivice noza na kosi do navoja na puzu je 31cm a do tela puza je 41cm , nek izmeri neko kod zmaja da uporedimo .
 
Od univerzala... ustari od 132

Koliko znam da je univerzal tek u zadnjim serijama imao brzo kopcanje hedera na grlo. Mali zmaj NI JEDAN pa ni 135 nema brzo kopcanje hedera, nego se heder odvaja skupa s grlom. Zitni heder ima svoje grlo a kukuruzni svoje.

Dakle, univerzal zadnje serije, 141, 125 i te starije serije su svi imali od prvog dana takvo kopcanje hedera.
 
Nazad
Vrh