ZMAJ kombajni

Čitam kako vas sve pate te osovine slamotresa. Na 161 taj deo ne postoji maltene ni u katalogu... lezajeve namazemo jedared u godini(sramota i reći ). Lufta ima ili propisanog i ne propisanog al ne mari.

Inace kombajn je olupina al za naše potrebe posluzi i ne retko čistije od claasa

Sent from my SM-G360F using Tapatalk

Bogme, tako sam i ja dok sam imao 162 samo sto prednje lezajeve nisam ni mazao jer sam zdravo deb'o pa sam se bojao da se uvucem u kombajn i napravim havariju na ladji od silne tezine :D
 
Mims ne znam tačan odgovor pošto nemam separator ali sam u razgovoru sa nekim članovima koji imaju Z 170-171 čuo da je separator u kukuruzu suvišan.Možeš da raspuštaš korpu(pod bubanj)sve u zavisnosti kako se koji hibrid kruni.Obrtaje preko remena možeš još da smanjiš ako platnu na remenici sa oprugom okreneš kontra.
 
Hvala svima, stavili smo lanac i popodne je probano ima oko 2% loma tj. skoro ništa. Obrtaja ima oko 300 moram izmeti sa nečim ozbiljnijim ovi moji merače ne rade lepo.
 
Ne znam da li cu znati dobro da postavim pitanje...::sramota::
Da li je za Z 142 obavezno (ili preporucljivo) imati lancanik (ili sta vec) za smanjenje broja obrtaja bubnja za zetvu kukuruza?
 
Preporucljivo je. Doduse mislim da i ne moze da se smanji obrtaj toliko da radi s podnosljivom lomom ako se koristi kao obicno. Vec i suncokret je na granici remen - lanac.
 
Dok je u mom kraju bilo vise zmajeva, svi koji su imali 133 ili 142 su vrsili kukuruz i soju s remenom, i nikad problema nije bilo. Kad je jedan kolega kupio drugi kombajn, zmaja 142 je ostavio za kukuruz i onda mu je nabavio lancanike i lanac za bubanj posto manje boli glava s lancem ;) Ali dok je radio i psenicu s njim, uvijek je bio remen na pogonu bubnja.

Lom najvise ovisi o sorti kukuruza, dozrijevanju, vlagi zrna i o samom podesenju kombajna... Lanac je svakako bolja stvar ali nije prijeko potreban za vrsidbu kukuruza.
 
Koristio sam lanac koji ima 5400/min u kukuruzu do pre dve godine i batalio, remen pravi lom od 3-4.5 kao što kaže koleda zavisi o hibridu ali do 4% se ne skida ništa...takodje remen se manje grije nego u soji i suncokretu. U suncokret je istina da pravi više primese ali na odkupu oni "prorešetaju" odvoje krupnu nečistoću i nema problema, niko nikom ništa nije zakinuo ::suncanje::
 
na koliko se mogu smanjiti obrtaji bubnja sa lancem posto nameravam to staviti na univerzala da radim pasulj ili kako drugo nastelovati kombajn zbog loma
 
Koliko god zelis... Na bubanj stavis najmanji koji pase (20-ak zubi, mozda i manji) a na biter sto veci stane (80 zubi ako zelis). Ako se biter vrti 900 o/min tad su okretaji bubnja 225...
 
Kolega je radio grah (pasulj) s malim zmajem pa mu je sinje skidao i metao orahove letve da smanji lom. Korpa otvorena do kraja, okretaji smanjeni na minimum minimuma i zrno nije islo u bunker nego ga je hvatao dolje na poklopcu ovrsene mase u korito. Transportni lanci jako izlome grah, jos ako ide na ponovni izvrsaj (povratna masa) to je katastrofa od loma.

Za grah je ipak naj povoljnija vrsalica koju pogoni traktor i grah se na njivi cupa i samo ubacuje u nju i to je posao. ovo sve ostalo (po onom sto cujem) je patnja.

Kolega forumas "ivanz" ima dosta iskustva s grahom pa se kod njega raspitaj sto i kako...
 
Kada se menja zadnja osovina slamotresa na 142, da li moze da se okrene kontra od prednje ili mora isto? Pitam jer ako mora isto, onda treba da se odsece jedan deo , predvidjen za pogon, posto u tom slucaju udara u rezervoar. Ako moze kontra onda nema secenja i moze da se montira i na njivi.
 
Ja ne znam kako, ali kod mene moze da se okrene kako hoces i ne smeta nikome.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh