ZMAJ kombajni

Manjevic mora da ti je jako dobar majstor kad ne trosi mnogo, kod nas ni jedan se nije proslavio sa njim.Proslavili se kad su promenili majstora.
 
Jedan cenjeni član je u jednoj raspravi toliko zapenio da njegov Rusvaj 82 sa vučnom tanjiračom V28 troši 4 litra goriva po ha da bi nakon gomile žučnih i žustrih postova priznao da se mnogo zabunio(udarilo pivo u glavu izgleda)i rekao da je to potrošnja po katastarskom jutru.
 
A koje gorivo sipate? Meni masine trose 20-30% vise eurodizela u odnosu na lozak. Ovo nije slucaj samo kod mene, vec i kod mnogih ljudi u selu.
Kombajner koji mi godinama vrse kaze da njegov Zmaj 142 (S-46 motor) trosi oko 20-22l/ha. Ako imate toliku potrosnju, svaka cast:bravo:
 
Jao,jao da nije Manjevic upao vi biste me rastrgli,a jos ako vam i sad kazem da potrosnja nije ni 10,vec 8.1,tek mi niko vise nece poverovati.Ovako je bilo izasao sam sa tacno 100.litra u rezervoaru uradio 4.3 Hektara vratio kuci i gurnuo isti izbazdaren merac na svakih 10.l i pokazao da je ostalo 65.l.Evo i sutra izlazim isto sa 100,i kada se vratim videcu da li ce biti neke razlike.Verujem i ja vama na vase iznesene potrosnje za koje znam da ovise o stanju motora i sistema ubrizgavanja ali da bude razlika vise od duplo to stvarno ne shvatam.
 
NIje zmasj al je IMR motor...

Moj 549 je prije koju godinu u oranju ipripremanju za sjetvu psenice trosio 2 rezervoara na dan. Nesto nevjerovatno... Prvi dan sam mislio da brat u njega nije tocio goriva pa sam mu iz brene pretocio pun rezervoar i do kraja posla ga je stukao. Sutradan ista prica i treci dan ja skinem dizne s 549 i odnesem na provjeru. Dizne bile stare par mjeseci i sve 3 propisale da sam se samo cudio kako je traktor uopce palio.

Kad smo zamjenuli dizne, potrosnja se DRASTICNO smanjila... Na jutro oranja je trosio 17 litara, poslije promjene ulozaka u diznama 9l/kj dubokog jesenskog oranja.


Sjecam se da je kolega pricao da je njegov 142 trosio oko 9 litara na jutro vrsidbe psenice. On je u 95% slucajeva psenicu vrsio u 2. brzini posto su kod nas prinosi slabiji nego po vojvodini, ko ima 5t/ha je car. Za potrosnju u kukuruzu ga nisam pitao al je isao u 2. pun varijator. Na hederu ubrzano sve sto se ubrzati dalo i jos mu je bilo sporo ;)
 
Kod nas mali zmaj trosi oko 20 litara po hektaru,moj 540 kao upaljac,560 jako malo u konkretnim teskim radovima a u sitnom 10 puta vise od 540,a kod komsije belarus trosi kao podmornica ili lokomotiva,ljudi ono je cudo koliko moze da proguta,neznam kako uopste moze da sagori u klipu.
E sve ovo 30% vise ako se sipa euro dizel,bar u mojim masinama.
 
Moze li malo pomoci oko podesavanja Z142 za zetvu zobi? Koliko treba da budu otvorena sita-gornje,donje,koliko treba da bude otvoren vetar i treba li jos nesto podesiti?
 
Moj zmaj 142 sa sve seckom ove godine uradio oko 90 kj psenice do sada i potrosio oko 700 lit evro dizela, sto mu dodje oko 8 lit po katastarskom jutru.
Isto toliko je trosio i prosle godine kada smo na kraju sezone sracunali......
 
Moj je trošio oko 10-11lit/kj
Pšenica 5t/kj
[video]https://youtu.be/wtZGQb1pbZM[/video]

[video]https://youtu.be/GkoEsrzFT9I[/video]
 
Moze li malo pomoci oko podesavanja Z142 za zetvu zobi? Koliko treba da budu otvorena sita-gornje,donje,koliko treba da bude otvoren vetar i treba li jos nesto podesiti?


ja sam radio zob ovih dana, sa ĐĐ 770, i gornje sito je trebalo malo otvoriti, a donje sam stavio 13mm, a vjetar smanjio za duplo, nego što je za pšenicu (kod mene se mjenja broj obrtaja vjetra) i bilo je dobro.....prvo sam ušao sa sitom za pšenicu, samo vjetar smanjio, pa je pola otišlo na povratnu masu, i onda sam zamjenio donje sito.....
 
Nazad
Vrh