ZMAJ kombajni

Hvala vam u svako slucaj, meni nesto bilo palo na pamet da sledce godine posejem neku manju kolicinu, pa se zato raspitujem!
 
Negde 90 ih smo radili pasulj na veliko sa Univerzalom.Pošto ga je tih godina bilo mnogo u okolini kombajn smo prepravljali i to:pravili ravne šine bubnja(da nisu nareckane),pickup uređaj kačili direktno umesto hedera i pokretao ga je hidro motor,na mesto afcuga koji vuče u bunker postavili platformu za punjenje u džakove (utvrđeno da ga najviše lome gumene lopatice a ne pužni transporteri) napravljen poklopac na pužu ovršene mase da bi se što bolje mogao očistiti(zbog raznih vrsta pasulja-beli, zeleni,šareni)...
Što se tiče obrtaja bubnja išlo se sa standardnim varijatorskim remenicama i sa min obrtajima znači oko 500-550,pošto su se na institutu dešavala pucanja osovina bubnja-bitera sa nižim obrtajima i lančanicima).
Pasulj se podsecao ili kosio ranom zorom i stavljao u otkose da se osuši a potom kombajn i vozi miško:cao:... a pickup imam negde na placu i ko zna u kakvom je stanju.
 
Savo, ajde slikaj kako izgleda danas taj pik-up. Da li si možda zainteresovan za trgovinu?
 
Ne znam dal ću danas stići,trgovina može pošto se pasulj kod nas seje jako slabo možda par jutara u selu...
 
Pa kad stigneš, ti postavi slike, pa čemo se čuti, a dođem da ga vidim, pa ako se dogovorimo, možemo i trgovati...
 
Da daleko mi, čak jedno 10-ak kilometara... Može baća, ićemo od nedelje, samo da za vikend izvršim genocid nad svinjama, što bi reko jedn naš član...
 
Jedno pitanje za sve forumaše: da li je neko nekad vršio pasulj da 142? Naime imam u planu da dogodine sejem nešto pasulja pa me zanima kako se podešava kombaj? Na netu sam našao ovaj https://www.youtube.com/watch?v=Jc64YhrA6GU snimak na kome se na 2:42 vidi neki pik-up uređaj namontiran...

Svaka informacija je dobrodošla, i unapred sam zahvalan na svim informacijama...


za zmaj 141 i 142 imam uputstvo, kako se uradi prepravka na kombajnu.......a i uživo sam vidio kako izgledaju djelovi koji se ubacuju unutra.......drugi bubanj, korpa, sita, sabirna ravan, poklopci elevatora.....itd sve je original rađeno u tvornici zmaj......

ja ga radim sa prepravljenom žitnom vršalicom, poljskom, i mislim da boljeg stroja nema.......ovo sve sa kombajnom se dosta ili slomi zrno ili se rasipa........radim slavonac i on je dosta osjetljiv i puca, tako da niti jedan kombajn ga nebi odradio, u to sam 100% siguran.......da ti odmah kažem, da se nerazočaraš......a ovo što sam vidio na snimkama postavljenim dolje, to je jako jako prljavo, pa poslije moje vršalice mogu ga skoro odmah pakirati i prodavati kako uradi posao.......

vršalica ima čišćenje, pa ječam ili pšenicu mogu pročistiti kroz nju za sjetvu, žao mi pa nisam slikao dok sam pročišćavao sjeme ječma ove godine........a imam sigurno preko 10tak različitih sita.......
 
Ajde slikaj tu tvoju vršalicu, ako nije problem, pa mi pošalji da vidim kako to izgleda... Kod nas se koriste takozvanje "bubnjare", ali pošto ja neplaniram nešto mnogo za prvu ruku, nebi ni puno da ulažem, pa tražim najbolju soluciju, kombajn već imam, pa mi deluje najlakše da ga prepravim...
 
Danas sam pricao sa profesorom Bajkinom,kaze da na fakultetu ima korpa i bubanj sa vibrirajucim elementima,sve u svemu covek zna u brucu kako se radi i prepravlja,pa mozes otici do njega ili bar korpu pogledati trebala bi da stoji kod beraca.
 
Podbubanj-korpu sam koristio kukuruznu varijantu bez blindi (kao u soji) ,donje sito oko 16 mm,samo su šine bubnja bile ravne i lom je bio zanemarljiv kod svih vrsta pasulja,čistoć takodje
 
Ajde slikaj tu tvoju vršalicu, ako nije problem, pa mi pošalji da vidim kako to izgleda... Kod nas se koriste takozvanje "bubnjare", ali pošto ja neplaniram nešto mnogo za prvu ruku, nebi ni puno da ulažem, pa tražim najbolju soluciju, kombajn već imam, pa mi deluje najlakše da ga prepravim...


bubanj i korpa nemaju nikakve sličnosti u radu sa kukuruznom ili žitnom varijantom.......

evo moje vršalice......

nadam se da nekvarim temu.......moja isprika



























 
Niko ne slika kombajn odozgo pa bih da pitam koga ima da li je i cime motorni prostor odozgo zatvoren na 142 jer kod mene tu nema nista,pa dali je tako fabricki mada sumnjam ili?
 
Nazad
Vrh