ZMAJ kombajni

Sumnjam da je samo do gornjeg sita... sve ovisi koliko ga otvaras ali nastavak sita uvjek drzi na pola otvoren i malo pod vecim kutem nego gornje sito neneces imati problema s rasipanjem... ako je i nastavak sita zatvoren kao i sito to moras jace otvoriti a sve mi smrdi na previse otvoren vjetar. Sumnjam da moze na ocigled preljevati preko sita, to znaci da je sito skoro skroz zatvoreno...

U zetvi udji u njivu i u sred otkosa naglo iskljuci vrsalicu, smanji gas, i izadji iz kombajna i pogledaj u sito. prednja tracina mora biti cista, cak do polovice moze biti. Ostatak treba biti prekriven mjesavinom pljeve, zrna i neovrsenih klasova te kratkom slamom... Ako je cjelo sito previse prljavo (cjelo pokriveno zrnom pljevom i ostalim) onda je previse zatvoreno, ako je cjelo sito cisto, onda je ili previse otvoreno ili je vjetar pre jak i nepravilno podesen...
 
Pozdrav forumaši,
nov sam u ovim vodama i zanima me da li Zmaj 141 može da radi na terenima pod nagibom ili samo u ravnici?
 
Pa ne bas na velikim nagibima... Ja mislim da je ipak previsok za neke vece nagibe....
 
Velik je nagim kad vrsis i tocak koji je s gornja strane izgubi trakciju, tj krene da slajdra posto je izgubio pritisak na zemlju, Sve dok tockovi vuku, nema problema.

Inace samo teraj i ne brigaj puno. na nagibima zna biti problema da se masa ne razlijeva preko cjelih sita nego samo kraj razdjelnih limova pa bi izvrsaj mogao biti slabiji a rasip veci. sita se malo vise otvore i teraj.

Godinama po brdima rade i obicni kombajni bez nagibnih sita pa nema problema, kako 142 tako i 141 pa cak i univerzali su isli.

s malim zmajem mi je naj slinije kad zob vrsim i idem dijagonalno kroz njivu posto zemlja bjezi pod tockovima ;) neopisivo strasan osjecaj...
 
Bobo- Snimi jedan takav vrsaj molim te gde pocne gornji tocak da slajfuje i gde zemlja bezi pod tockovima... Ja ne bi isao tamo sa mojim masinama nikad da se preturim...
 
Neznam ali nisam hrabar na bocnim nagibima cak ni sa UAZ... :haha: A sto se tice uspona i spustanja toga se ne bojim...
 
i kod mene ima nagiba koliko oces a bilo je i njiva gde sam morao raditi popreko vrsaj (vrses pa u rikverc dole za sledeci red) i tako cela njiva jer nije pomoglo ni da je lula sa gornje strane jer kombajn nisi mogao da kontrolises ide gde nagib tera ali sta ces kad imamo takav teren
 
Zna li neko, orijentaciono, za koliku površinu imanja je namenjen kombajn Zmaj 141 i 142, kukuruz i pšenica uglavnom?
 
Bobo- Snimi jedan takav vrsaj molim te gde pocne gornji tocak da slajfuje i gde zemlja bezi pod tockovima... Ja ne bi isao tamo sa mojim masinama nikad da se preturim...

Ako se sjetim, snimit cu. Imam i ja njiva gdje vrsim kosine samo nizbrdo pa dolje moram cekati da sita prenesu sve zrno posto se 90% zrna nabije na pocetak sabirne ravni, da odmah okrenem uzbrdo, ode sve zrno napolje ;)

Mi koji smo na takvom terenu rodjeni smo navikli na to i to nam je u krvi. Oranje u strani je dosta lose, pogotovo kad ti je tocak u brazdi sto jos povecava nagib. Tako i kod vrsaja kombajnom, pazis gdje je ostao dubok razor i razor doslovce zajasis kombajnom i kasnije je lako ;) samo ides kao i po ravnoj njivi.

Bude i slucajeva kad imas smoro pun bunker i ides nizbrdo pa teret prevagne kombajn i zadnji tockovi odu u zrak... onda upravljas kocnicama i kad nadjes na otpadu zadje utege za tockove za zmaja imas osjecaj kao da si dobio na lotu ;)

Zna li neko, orijentaciono, za koliku površinu imanja je namenjen kombajn Zmaj 141 i 142, kukuruz i pšenica uglavnom?

Bilo je ljudi kod mene na terenu da s jednim 142 povrse svojih 150kj i jos rade usluge okolo... Kombajnu nece biti nista ali kombajner mora biti spreman na cjelodnevni rad.
 
Veliki pozdrav svim forumasima i molba da mi pomognu oko razmisljanja...Kako je moguce na kederu od 141 prepraviti osovinu i prste spirale koja uvlaci masu i staviti okrugle prste od Zmaja 142????unaprad hvala svima
 
Ako nije za samohodni Zmaj meni je nepotreban.Inace kvalitetan je kais,to se i vidi,kad ga drzis u ruci.Zato ljudi recite nije li za samohodnoga?

2013-03-13-1844-35.jpg


Pa Vi sada odlučite da li Vam treba ili ne.
 
Cekajte ljudi da zatopli da krene sarafanje po ljutim zmajevima... Evo samo mene ceka zamjena motora i pregled bocnih reduktora te remont zvona... Mozda i mjenjac rasklopim i pregledam...

TO je "samo" onosto se MORA odraditi, izuzev mjenjaca, pa ces vidjeti kad krenu opet problemi na 142 s dizanjem nivoa ulja, pa potraga za reduktorima kose, kvalitetnim duplim prstima i remenjem onda sneke kad se zajedu, odredjeni problematicni lezajevi pa dolazi adaptacija kombajna pa tu prepirke jel idu cesljevi na biter ili ne, pa onda sjecke za kukuruzne hedere, razna ubrzanja i usporenja i tako...


Cekaj samo da sezona krene, ima da ova tema cvate ;)
 
Nazad
Vrh