ZMAJ kombajni

Slepali ga ili ga neslepali, moj kombajn pali ko mina bez grejaca, jete vazno je da ide i da ja nemam problema sa njim, i da prva farba na sarafovima na motoru stoji. :osmeh::ppozdrav: sa zutim trakama bilo je 2 komada kombajna. jer znam kad smo mi isli da vidimo kobajn u Pecincima smo sreli jedan kombajn iz ran komerca koji su prodali i bio je sa zutom trakom isto kao i moj.
 
molim kolege za pomoc,naime jos letos u zetvi otisao mi je lezaj glavnog motornog pogona na malom Zmaju 133,ja sve rasturim i stavim drugi lezaj SKF,nisam stedeo hteo sam najbolje sto sam mogao naci kod mene u kraju a posto je bila sezona meni se zurilo,i ja izaberem taj kao najskuplji pa racunam kao valjace,nije nesto malo radio odmah se zapalio jedva sam stigao kuci i tu parikirao kombajn i do danas ga nisam dirao,sad hocu ponovo sve da rastirim,pa molim savet koji lezaj da stavim a da to bude kako treba da radi kako valja i naravno ako ima neko broj prodavnice ili neke radnje gde to mogu naruciti,kataloski broj lezaja je 6212..unapred hvala:ppozdrav:
 
jel zanate nekog ko izradjuje adaptaciju za suncokret, kupio sam danas kombajn samo u zitnoj varijanti...
 
PKB Dali ste vi imali oba zmaj kombajna u vlasnistvu ili ste vozili iste u zadrugama??
Druga,po cemu je je 142 na prvom mestu u prednsoti na 143?? To sto na 142 mehanici moras da podesavas obrtaje bubnja?? To sto nemas varijator vetra?? To sto vitlo rucno izbacivas?? Sto na pogonu bitera imas onaj siroki kajis koji hoce da proklizi u opterecenju? To sto sa pogona spirala ovrsene i ne ovrsene mase lanci cesto spadaju?? Jel mozda 143 los sto mu se lezaj doba i bitera izbije za 5 min? Motori su im manje vise isti,samo razlika u komarniku i mislim polozaju vazdusnog filtera. Po meni je 143 jedna poboljsana verzija 142-ke,kojo je dodato sve sto 142-ci fali...
 
Nisam imo u vlasnistvu ,mada sam imo prilike ortacki da uzmem 142 povoljno ali visa sila.To sto ti pricas olaksava rukovaocu da lulu sklopis iz kabine i te navedene stvari sto pricas zaboravio si i cigancicu tj reduktor to su neke stvari ,ali s obzirom da je duza da ima ojacane privodne lance a usta su ista i heder je jos manji za 20 cm plus produzeni sto nego na 142 ,nema sanse da proguta to sto je u stanju 142 a to je sustina svega da postigne da izvrsava a da se nevuces ko slina probo sam sve moguce varijante znam kako se ponasa 2 a kako trojka po meni glas za 2 . Koliko si prljave parcele kosio sa 2 koliko sa trojkom koliko si brzo iso sa 3 koliko sa dvojkom itd U sustini to su skoro potpuno isti ,u pitanju su nijanse. A za lezajeve tice da vidim ko ce da ih skine za 5 minuta.Ali newredi da se raspravljamo nisam ja merodavan posto nisu korektno odrzavani ni 2 ni 3 a trpeli su torturu terani so bukvalno ko tudji tj od jutra do mraka bez seljenja parcele su velike u komadu drugo je kad ga ti odmoris kad se selis sa parcele na parcele znaci mu i taj predah . Necu vise da raspravljam o tome to je neko misljenje ,samo mi reci sledece jel bolji 539 2008 god ili 90,jel bolja rakovica 90 ili 2009 to ti je u sustini to .
 
143 je mozda za nijansu slabija sto se tice materijala tj lima. ali ko imalo pazi i ko neleti po putu i ko nekrlja, trojka je po meni nesto najbolje sto je izaslo iz zmaja sto se tice kombajna. evo uporedi: koliki je lezaj na dobu-bubnju na 142-ci a koliki je na 143? koliko 3 ima brze istresanje ladje i koliko joj slamotresi brze rade nego na 2. uostalom cim se oseti da je kombajnu tesko i da samo sto ne zagusi das mu obrtaje i sve proguta, dok kod 2 tog nema. to je samo par stvari u kojima je 3 u prednosti od 2. a o buci, prasini,udobnosti,preglednosti itd da nepricamo to su velike razlike izmedju ta dva kombajna.
 
Sta je ovde inzenjera,mogli ste ponovo zmaj osnovati i praviti kombajne... A da je 143 nesto najbolje sto je zmaj napravio to malo sutra..Zmaj 171 je najbolje resen i uradjen,i npr Maticev zmaj 151 samo steta sto je odradjen u jednom primerku,ovde nekima ne vredi objasnjavati ako oni imaju to,to mora najbolje da bude....
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Haahah svaka ti cast al sam se nasmejo zarkov mali ,svaka ti dala mislim vode da pijes iz bokala.
 
Svako ima svoje misljenje.. 4 slamotresa na 5 metara hedera?? Vama to resen problem?? ahahahahahahaha. e sto mrzim tako kad neko prica sto ste kupili 143 ili 142 a niste 171 ili 151?? a sto je Maticev radjen samo u jednom primerku?
 
Mnogo je i 4,2m na 4 slamotresa,Zmaj je prvobitno napravljen sa kosom od 3,6m,ali je zbog PKB prepravljen na 4,2,bio mali ucinak...
 
Ala se ovde zakuvalo!sad cu ja da uletim i da kazem da je pored 142,190 najbolji zmajev kombajn,a 143,koliko sam imao prilike da vidim kod vlasnika,mrka kapa,motori takodje...a znam za dva koja su kupljena nova.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Ja opet kazem svako ima svoje misljenje. ja imam 142 i 143. 143 je dobar kombajn samo kad upadne u prave ruke tj kad upadne kod coveka koji ce malo pazi na kombajn da ga redovno odrzava itd.. znam i ja dosta ljudi kod kojih je 143 u havarisanom stanju i koji ga pljuju kad god ga vide, a nece da naprave supu za njega nece da podnaziva redovno nece da ide polako letnjim putom itd. i kako taj kombajn da funkcionise neka mi neko odgovori?
 
Ma netreba nikom soliti pamet svako zna sam da proceni.Kamo lepe srece da jos radi zmaj i da je negde u rangu klasa ili nju holanda .Da su ove barabe od politicara barem malo razmisljali da su pomogli tim fabrikama ,da su dali pare za licence da su isli u korak sa vremenom a ne ovako sve pod katanac od tolike sile da nam se svi smeju .Koliko su para izneli iz drzave ko zna sta je moglo .Sramota ostavili jedno parcence ogradili ko alkatraz i kao sklapaju tanjirace i prikolice .Sta smo mi glupi neznamo tanjiracu da konstruisemo strasno ccc ,a gde su ostale stvari mogli su kopirati ako vec nisu hteli konstruisati izmenis par detalja i cao nemoze ti niko nista nije kopija nego slicno ,ali ovo je tuga ode sve i sta sad.
 
i ja cu da napisem da 143 svi voze brze od 142, a dali gledaju nazad sta se desava i sta se desava, to neznam i nisam zagledao...
znam da burazer nije odusevljen kad promenimo njivu a ja mu saopstim da ide nazad i pogleda dali bacana vetar ili sito i po potrebi izvrsi se stelovanje...
 
Tresla se gora, rodio se mis..

Vidim neki pominju velik je heder 4.8 na 4 slamotresa? To je sada kao kad su meni rekli ljudi za traktor kao moj 'malo im je 4 cilindra na 100 konja' Pa koliko onda cilindara treba da ima traktor od 300 konja? 12?

Kombajni sa sirinom bubnja 1,5-1,6m i 6 slamotresa u zavisnosti od motora, povrsine sita i slamotresa, protoka apcuga i jos kojekakvih cuda nose hedere i od 8 metara pa sto ne bi mogao onda jedan 'bicikli' od 4 slamotresa da nosi heder od 4.8? Mozda zato sto 142 ne moze da nosi taj heder a recimo 150 i 151 mogu pa je nekima krivo? Taj isti 151 ima jedno 15 prednosti u odnosu na 142, zato i moze da nosi taj heder koji nosi.

Cinjenica je da je ZMAJ fabrika pravila masovno ono sto se moze lako prodati. I BMW 3 kocka je auto, 3 puta bolji od Golfa II koji se pravio u isto vreme pa opet tih istih Golfova ima barem 5 puta vise jer su bili cenovno pristupacniji.

190-ka je spram svoje cene odlican kombajn jer masa ljudi bezi od tako velikog kombajna. Primera radi, 170-ka u istom stanju moze da se proda za 30-50% vecoj ceni a taj isti 170 je samo umanjena verzija 190-ke..

Od svih tih Zmajeva, mislim da je 191 jedini kombajn koji po svim karakteristikama moze da parira zapadnom kombajnu jer je to jedini Zmajev kombajn iz serijske proizvodnje izuzev silaznog koji ima hidro pogon pored sve ostale opreme. Bas taj hidro pogon je maksimalno prosto napravljen u spregi sa fabrickim menjacem koji je olaksan za par zupcanika tako da i kad dodje do nekog ozbiljnog ostecenja hidraulike pogona, uz relativno malo novaca moze da se stavi klasican varijator voznje, menjac vrati u stanje kakav je na 171 i tako se vozi kombajn.
 
Nisam imo u vlasnistvu ,mada sam imo prilike ortacki da uzmem 142 povoljno ali visa sila.To sto ti pricas olaksava rukovaocu da lulu sklopis iz kabine i te navedene stvari sto pricas zaboravio si i cigancicu tj reduktor to su neke stvari ,ali s obzirom da je duza da ima ojacane privodne lance a usta su ista i heder je jos manji za 20 cm plus produzeni sto nego na 142 ,nema sanse da proguta to sto je u stanju 142 a to je sustina svega da postigne da izvrsava a da se nevuces ko slina probo sam sve moguce varijante znam kako se ponasa 2 a kako trojka po meni glas za 2 . Koliko si prljave parcele kosio sa 2 koliko sa trojkom koliko si brzo iso sa 3 koliko sa dvojkom itd U sustini to su skoro potpuno isti ,u pitanju su nijanse. A za lezajeve tice da vidim ko ce da ih skine za 5 minuta.Ali newredi da se raspravljamo nisam ja merodavan posto nisu korektno odrzavani ni 2 ni 3 a trpeli su torturu terani so bukvalno ko tudji tj od jutra do mraka bez seljenja parcele su velike u komadu drugo je kad ga ti odmoris kad se selis sa parcele na parcele znaci mu i taj predah . Necu vise da raspravljam o tome to je neko misljenje ,samo mi reci sledece jel bolji 539 2008 god ili 90,jel bolja rakovica 90 ili 2009 to ti je u sustini to .

Ako si ti vozi konje koje su svi jahali,mi dalje nemamo mnogo sto sta da pricamo. :osmeh: Demontaza lezaja doba i bitera,odvrtanje 4 srafa 8mm,skidanje poklopca kucista. Odrvtanje centralne hilzne,kucnes je malo nazad i lezaj slobodan,i tako se rukom svlaci komplet sa osovine. Odvrtanje 4 srafa 10mm skidanje kucista lezaja i problem resen. :ppozdrav:
P.S 142 ili 143 isto sranje isti radni ucinak...ako vozis normalno i polako svaki ce raditi manje vise dobro. :ppozdrav:

Zarkovmali,ko je spomenu da je 143 najbolji?? O 171 ne mogu reci nista jer niti sam ga uzivo video niti znam kako radi. Cuo sam samo reci hvale.I nema potrebe da se ti i Matic sprdate sa necijim postovima. :ppozdrav:
 
Davnih dana se sasvim slucajno pokazalo sta znaci zmaj 142RM sa hederom 3.60 u odnosu na 142RM s hederom 4.20...

Kolega je kupio kombajn s 4.20 hederom i tako ga terao 3-4 godine, vrsio je jako jako puno usluzno i kombajn se i dosta kvario jer sve su male njive, pa kreni-stani i tako, neletis u travnato bilo je stvarno svega... izvrsaj mu po malim parcelama i brdovitom terenu nije bio neki i kombajn je bio na rubu snage (u nedostatku boljeg izraza)... Jedne godine popizdi i odnese heder covjeku koji je po cjeloj bivsoj jugoslaviji sirio i skracivao i preradjivao hedere da mu suzi ovaj njegov na 3.60 i u medjuvremenu je napravio pred zetvu servis na kombajnu (standard, promjene lezajeva dotrajalih, remenja i tako to...)

Kad je u zetvu krenuo, nevjerovatan obrat situacije... Kombajn se moze terati kako god hoces, mase nema previse, mozes ici brze da ga po potrebi napunis, ako je gusce zito ili je neka trava, ne moras drzati nogu na kvacilu... cjela vrsalica manje bila opterecena i opceniti preporod se desio, kombajn se ponasao 3 puta bolje nego s velikim hederom. Pricam o brdovitom terenu i malim parcelama, ali vjerujem da bi isti efekt bio i u ravnici... Dosta manje opterecen kombajn a ucinak jednak, jer se moze po potrebi i brze potjerati.
 
Nazad
Vrh