ZMAJ kombajni

tako slično i u ZMAJ priručniku piše,a tako se i preporučuje za IMT traktore,samo umesto šprica posuda sa crevom...
 
Nemam pojma, kod mene u prirucniku ne pise nista slicno ovome, a i to sam radio cim sam kupio kombajn i tad nisam imao nikakvu knjigu od njega. Posto je redila samo jedna kocnica i to dosta slabo sve cilindre porastavljao i vidio da su dobri kao i cijevi za dovod ulja od glavnog cilindra do radnog, pa sam na drugom mjestu trazio kvar, posto je noznom kocnicom kocio dosta dobro na ravnici jer sam s njom kocio kad sam ga doterivao kuci. i mrdaj vamo, mrdaj tamo i namrdao sam.

Odmah sam to rekao drugim ljudima za koje znam da imaju problema s kocnicama na kombajnu i ko god je probao, svima je uspjelo.

Sprica mora biti da se na silu uteruje ulje odozdol kroz sisu. Posuda s crijevom koja se nabije na sisu sluzi samo za skupljanje ulja koje prska pri odzracivanju na redovan, normalan nacin pumpanjem pedale.

---------- Poruka napisana u 23:59 ---------- Prethodna poruka je at 23:17 ----------

dakiTD, pun ti je inbox, ne mogu ti poslati poruku...
 
Po pitanju odzracivanja kocnica na zmaju. Ne znam kako na 142, ali mali zmajevi serije 13x nece povuci ulje iz posudice ispod sjedala u 90% slucajeva za koje ja znam. Nakon sto sam malo razmislio i razradio sistem odzracivanja, predlozio sam ga jos par ljudi koji su terali bez kocnica i svima je sistem radio. Moj ne bi povukao ulje da mu radis ne znam sta... Skidao sam cilindar ispod papucica, rastavio ga skroz, oprao, skinuo i posudu ispod sica i namontirao sve van kombajna i dalje nije htio u sebe povuci ulje, ali su kanali bili kao novi i gumice su bile u super stanju. I onda mi je sinulo odozdol nadrukati ulje i sistem radi bez greske.

Dakle, ako nece povuci ulje pumpanjem pedala, uradis ovako:

Uzmes dokrorsku "inekciju" i nadjes komad gumenog crijeva koji pase i na kraj "inekcije" i na "sisu" za odzracivanje dolje na cilindrima na kocnicama. napunis inekciju uljem za kocnice, nataknes na "sisu" uz pomoc komadica gumenom crijeva, odvrnes "sisu" i inekcijom nateras ulje od "sise" prema posudici. Zavrnes ju rukom da ulje ne curi dolje i ponavljas ostupak dok se posudica ne napuni s uljem. Isti postupak radis i na drugoj strani i kocnice su 100% odzracene i nema potrebe za prepravljanjem nozne kocnice za kocenje.

Ovaj sistem traje 15 minuta najvise pola sata za obadvije strane i evo vec trecu godinu mi kocnice rade besprijekorno. Na brdovitom terenu mehanicka kocnica ne koci ni za kur.c, a na ravnom moze posluziti dok hidraulicna ipak daje vecu silu i ja moj kombajn mogu okrenuti u mjestu stiskanjem jedne kocnice.
ima i jednostavnije resene ako nece povuci ulje.....onda je problem u razdelniku ispod kabine,jer iz kantise ide na jednom cevu u razdelnik,pa posebno iz razdelnika u glavne cilindre,to treba izbaciti i uzeti kanticu sa dve sisice(napr. od stojadina)i sprovesti direktno iz kantice posebno za jedan posebno za drugi glavni cilindar i problem je resen
 
Eto vidis, moze i tako... Ja koliko se sjecam da meni iz kantice ide direktno u glavne cilindre, ali mozda i grijesim...

U svakom slucaju bolje i jednostavnije nego prepravljati kocenje u mehanicko... Kocio sam dvije sezone mehanickom kocnicom 142, i ovaj bas nije stajao nesto veselo. Kad je kolega napravio kocnice stajao je 5 puta bolje.
 
pa od 105 konja

---------- Poruka napisana u 21:19 ---------- Prethodna poruka je at 20:57 ----------

motor je s46
 
Po pitanju odzracivanja kocnica na zmaju. Ne znam kako na 142, ali mali zmajevi serije 13x nece povuci ulje iz posudice ispod sjedala u 90% slucajeva za koje ja znam. Nakon sto sam malo razmislio i razradio sistem odzracivanja, predlozio sam ga jos par ljudi koji su terali bez kocnica i svima je sistem radio. Moj ne bi povukao ulje da mu radis ne znam sta... Skidao sam cilindar ispod papucica, rastavio ga skroz, oprao, skinuo i posudu ispod sica i namontirao sve van kombajna i dalje nije htio u sebe povuci ulje, ali su kanali bili kao novi i gumice su bile u super stanju. I onda mi je sinulo odozdol nadrukati ulje i sistem radi bez greske.

Dakle, ako nece povuci ulje pumpanjem pedala, uradis ovako:

Uzmes dokrorsku "inekciju" i nadjes komad gumenog crijeva koji pase i na kraj "inekcije" i na "sisu" za odzracivanje dolje na cilindrima na kocnicama. napunis inekciju uljem za kocnice, nataknes na "sisu" uz pomoc komadica gumenom crijeva, odvrnes "sisu" i inekcijom nateras ulje od "sise" prema posudici. Zavrnes ju rukom da ulje ne curi dolje i ponavljas ostupak dok se posudica ne napuni s uljem. Isti postupak radis i na drugoj strani i kocnice su 100% odzracene i nema potrebe za prepravljanjem nozne kocnice za kocenje.

Ovaj sistem traje 15 minuta najvise pola sata za obadvije strane i evo vec trecu godinu mi kocnice rade besprijekorno. Na brdovitom terenu mehanicka kocnica ne koci ni za kur.c, a na ravnom moze posluziti dok hidraulicna ipak daje vecu silu i ja moj kombajn mogu okrenuti u mjestu stiskanjem jedne kocnice.

Hvala Bobo na uputstvima!!!
 
pa na njemu je od imta 577 i palio je extra i jedan elektricar mi je nesto popravljao alnaser i od tad pali losije cini mi se da je menjao zubce
 
pa na njemu je od imta 577 i palio je extra i jedan elektricar mi je nesto popravljao alnaser i od tad pali losije cini mi se da je menjao zubce
od 577 nema sanse da je gore....ne odgovaraju ruoe,to je onda od 560 samo nesto nevalja....

---------- Poruka napisana u 06:36 ---------- Prethodna poruka je at 06:35 ----------

jeste menjao je,a koji sad da stavim i kako da znam dali je brzi alnaser ili sporiji?
spori anlaser ti je stari tip (izgleda kao pistolj)a na novom ti je spolja bendix
 
Nazad
Vrh