ZMAJ kombajni

Tesin i ja ubacujem sam,stim da koristim dve daske po kojima spustim jednu korpu a ubacim drugu. Unutra u kombajnu imam pripremljenu zavesu,blindirani cesalj i jednu malu dizalicu sa kojom podizem-namestam zadnji deo korpe. Inace znas kad bih ubacio sam... Nikad pa ni onda. Pretpostavljam da i ti imas neku pomoc....
 
130kg? Skoro dva mene.... Maticu dobro je kad imas nekoga ko ce ti pomoci,a kad nemas? Ili npr imas a nema pojma o srafljenju? Takav pomocnik mi ni ne treba. Dok objasnis gde sta kako zasto..... Ma,izgubis zivce a i vreme.
 
Da, Sinisa, ali nekoga moras i nauciti poslu... Nije se svatko rodio naucen a i tebi je netko nesto nekad pokazao...

M ne je ucio kolega koji je tad imao 20 i neku godinu a ja nisam ni u skolu isao... Vozao se s njim u kombajnu i svasta mi zivo pokazao, sto i kako se steze koji dio, zasto se nesto radi ovako a nesto onako, stelanje sita, vjetra do same voznje kombajna... Kad sam isao 2. ili 3. razred osnovne skole samostalno sam vrsio psenicu sa zmajem 142, dok su oni sjedili pod prikolicama. Naucio me slusati stroj, mjenjati remenje i lezajeve, odzracivati PVP (to sam mu morao raditi svako jutro dok on doruckuje, jer je imo neko turbo lose gorivo), i jutarnje pregledavanje stroja i podmazivanje...

Da nije njegove volje da me nauci i moje volje da ucim od njega, ne bih danas puno toga znao. Vozao me svuda sa sobom u nabavku rezervnih djelova i dan danas znamo otici na neku "turneju" skupa...

Naravno, nisam bio samo ja s njim, ali sam mu u jako puno stvari pomagao tih 3-4 godine sto je imao 142.

Ovo samo govorim da nije gubitak vremena nekome nesto i pokazati ako taj netko ima volje nauciti... Netko pametane je rekao: "Nije znanje, znanje znati. Vec je znanje, znanje dati."
 
Ima i toga mada takvog pomoćnika ja ne bi ni pustio u dvorište a kamoli da mi nešto pomogne.Sve što treba da se popravlja i adaptira uradimo sami otac i ja.Uz njega sam od malena naučio šta se i kako radi pa mi ne predstavlja nikakav problem.
 
sam samciat a i na 162 mogu sam ali zanimljivije je kad ima drustva


takodje radim sam,ne zato da bi se hvalio vec nemam s kim,a i uopste nije to problem uraditi sam,samo treba biti malo domisljat......bez ikakvih dizalica,jedino stavim dve daske na sabirnu da pri izvlacenju neostetim zavesice na sabirnoj....
 
Bobo NIKO se nije naucen rodio. Mene je moj otac inace samouk "uveo" u svet gvozdja. Tako da danas zahvaljujuci njemu radim to sto radim. Ali verovao ti ili ne u nasem selu nemas koga da naucis ili poducis... I to malo mladih sto ima na selu ili visi po kafanama ili jednostavno nece da rade. Ajde da ne gresim dusu moj drugar a sad i kum e on je stvarno jedan od retkih koji hoce voli i zna da nauci. Sve zivo ga interesuje i stalno nesto balkanise-budzi a mislim da mogu reci da je pomalo i hiper aktivan. Kompletan vozni park,prosecne starosti 35g, je digao na noge(pomocu mene i mog caleta,ali i sopstvenim ogromnim zalaganjem) i ko god ga zna svako mu je rekao : Svaka cast! Ali jbg zbog prosirenja poljo poslova i nazalost gubitka oca sve redje mi dolazi u pomoc... Tako da sam samciat sto kaze tesin jer jednostavno tako mora biti. E sad jedina olaksavajuca okolnost je sto imam necaka(sestrin stariji sin) kojeg cu pokusati "navuci" na gvozdje. Ustvari vec sad pomalo ucestvuje u poljoprivredi ali vise u delu sedi i teraj. Niko nece da se muci sa srafljenjem....
 
menei je muka kad moram da zovem pa da cekam ko ce doci ,ovako sam laganica i ide,a kad nece da ide kad se naduva od rdje i prljavstine e onda je muka,ja sam cuo da su kod mene u selu strucnjaci hteli da uguraju korpu odnazad pa je zaglavili na sred kombajna e tu je bio cirkus... inace nemam 130 sad sam ofalio 2 kg.. .mada ako sad odem na kolenice bice i preko...:osmeh:
 
Sinisa i tesin: Takodjer veliku vecinu oko odrzavanja strojeva radim sam... kad treba podmetnuti ledja, pomognu mi ili otac ili brat, ali kad sam mjenjao osovine bubnja i prijemnog bitera na kombajnu, 99% posla odradio sam. stari je skinuo jednu glavcinu s osovine bubnja, jer sam ja bio zauzet na drugom mjestu. Takodjer lezajevi slamotresa, sve sam. odvajao heder od kombajna i odvajao grlo od hedera (preko 50 sarafa) i sve sam, rastavio, razvukao uvlacne lance, postupak ponovio na drugom kombajnu i uzeo njegovo grlo, napravio novi razdjelni lim, ubacio nove lance i donju osovinu, zasarafio nazad grlo na moj heder i kad sam kopcao heder na kombajn, brat me malo navodio...

Njih ne zanima sarafanje po strojevima, ked imaju mene i ne zele mi to zadovoljstvo oduzimati ;) Da se starog pitalo, dan danas ne bi imali kombajn...
 
Izgleda da smo na isto osudjeni..... :osmeh: Ma ja i navodjenje-sastavljanje obavljam sam. Tu stvarno ne treba mnogo znanja i mogao bi da pripomogne bilo ko ali nekako sam vec navikao da radim sam pa opet ni od koga ne trazim pomoc. Cak ni ne koristim traktor za razdvajanje i sastavljanje nego to odradim kombajnom.
 
Pitanje za malo iskusnije kombajnere i mehanicare;Posto od nedelje najavljuju otopljenje,pocecu se rasturanjem kombajna(Z-142),pa me interesuje da li je neko menjao desno kuciste pogonske osovine usta(ne gde dobija pogon nego sa druge strane).Interesuje me da li je izvodljivo da se menja,da li uopste i ima da se kupi i ako moze da se menja kako da ga nitujem,na hladno ili da se autogeno zagreju nitne do usijanja pa da se onda nituje.Najbezbolnije bi bilo da se kupe druga usta ali je problem naci ispravna,da nisu uvijena,udarana,trula...Bio bih veoma zahvalan ako bih mogao izmedju ostalih i gdin Panonstib da odgovori.Unapred hvala.
 
Sinisa: ja sam ovo prvi puta u zivotu radio da sam ja bio za volanom kombajna. mali zmaj je zgodan za cijanje hedera, jer sve vidis iz kabine, dok sjedis lijeva strana ti je na dohvat ruke, a desnu vidis kad se malo nagnes kroz prozor... Nikada ne razdvajam heder, cak sam mislio praviti sistem kopcanja kao na 142, da mogu odvojiti heder od grla, to bi mi ubuduce znacilo dosta i mislim da cu to jednog dana i odraditi. Ako nista drugo, radi lakseg servisiranja grla.

Rile: Reci mi da se salis. Radi se o zmaju 143... Je to fin kombajn i sve na mjestu, ali 20 000€ ja mislim da si promasio za ~5 000€ ako ne i vise...
 
Nazad
Vrh