ZMAJ kombajni

Svaka kultura ima svoje sito . Moj kombajan je kupljen nov i došla su 4 donja sita . Čak psenica i ječam imaju različita sita.. Kada vrsiš soju sa 11mm. moras imati mahuna u zrnu . Mozes ti to smanjiti zatvaranjem g. sita ali to je opet potencijalna opasnost za prebacivanje .Poenta je da gornje propusti sve zrno i malo slame mahuna itd. znaci sve osim pleve a omda donje to lepo prosejava i to je to. Nije da te obedjujem ali probaj kupiti jos neko sito i bit ceš jos zadovoljniji ili vec ako odluciš podesivo sto vidim da planiras . Ja cu slikati podesivo kod :ppozdrav:komsije pa postaviti . Isto je kao i gornje znaci sa limicima i on je prezadovoljan
 
Bar kodmene mogu da stavim gornje sito dole umesto donjeg jer su iste preporucujem da prvo izmeri sirinu oba sita ako si se vec tolko odlucio mada ti ne preporucujem i to zato sto su podesiva sita teza i pre stradaju vesanje lade, lezaj excendra pa i sam pogonski kajis .
 
Znaci, pase dolje i gornje sito? Ima ovdje zaraslih kombajna koliko hocs, lako ja sito nabavim podesivo onda... Nisam ni mjerio nit pokusavao uopce gornje sito stavljati dolje, nije mi padalo na pamet...


Uz kombajn se standardno dobivali 3 sita i po zelji je bilo jos 10-ak na izbor sa najrazlicitijim izborom rupa. Standardna su 8mm 11mm i 16mm i ja ih imam sva tri. 8mm sam koristio samo prve godine i vise nikad, jer tek kad sam doterao kombajn u dvoriste sam saznao da u selu medju starijom polulacijom ima ljudi koji imau malog zmaja u malom prstu. sve su ispregledali, oko mjenjaca i vrsalice davali savjete sto prepraviti, nesto je vec i prepravljeno na tj nacin bilo i tako... Sve u svemu, jedan od njih mi je rekao da na njegovoj njivi isprobam raditi sve s 11mm jer mu nisam vjerovao. i on mi je odobrio jedan prolaz sa 8mm i kipanje u kraj prikolice, drugi prolaz na 11mm i kipanje na pocetak prikolice... razlike nema uopce. Iza covjeka je preko 30 godina iskustva na kombajnu a ja to nisam znao...

Soja super cista u bunkeru na 11mm i nema mahuna. Negdje neka se zalomi, al to bude i na novijim deutz-fahr i JD kombajnima, pa se ja na to ni ne obazirem previse. recimo imam manje loma u soji, nego FAHR...

Zato kazem da cu isprobati i zob na 11mm, ali su mi one gore brojke za fortschritta sumnjive... To su neke sitne kulture kad ide na tako male rupe, ili su sita dugacka 6m pa sve stigne prosijati.

Po pitanju tezine, s tim se ne zamaram... za probu cemo pokusati s podesivim donjim sitom i ako bude valjalo OK, ako ne, vracamo se na standard, kako sam radio i do sad.
 
Bobo sta mislis kod mene dali bih ja mogao da vrsem soju sa ovim sitima iz predhodnih postova i kako bih mogao nastelovati (ovo sto se steluje) za soju.....
 
Ti podaci su fabricki i onaj sa 6mm rupama sam video original i od rupe do rupe nema 2mm znaci jako puno rupa ima i fabricki podatak je da tako ima 5kg psenice propusne moci u sekundi ,nisu 6m dugacke:haha: samo su jedan a siroke 1.25 ,moras misliti na tezinu sita jer ako kajis nije skroz zategnut kako dobija opterecenje (masu) sve se usporavaju pokreti sita i odma bude prljavije ovo ti govorim iz iskustva .Cackao sam pogonski kajis pa nisam redovno dotegao jos se i malo izlizao a ja nisam mogao pogoditi zasto moram sve sporije da vozim da bi dobio cistu psenicu u bunker .
 
Pred nama je . Ali kad budes vrsio zob (ako Bog da) na leto otvori malo onaj poklopac na povratnom elevator pa da vidis koliko se zobi vraca u bubanj. Ako tu ne bude puno zobi onda ste ti i tvoj komsija pametniji od inženjera koji su ga izmislili:haha: . Zasto vrsiti psenicu sa 11mm. kad kroz tu rupu moze proće 10 zrna naporedo a imam sito orginal za psenicu zar nije to izmisljanje tople vode . Ija imam Zmaja od 79g. Jedino je mozda opravdano to sto si pisao o vrsenju razlicitih kultura u istom danu . To se ne isplati . . Jedino ako budes radio preko hiljadu kuna hektar.
 
Gornje sito za vrsidbu soje ja otvaram do kraja i po potrebi dostelujem, ali nikad nije bilo problema. Podbubanj (korpu) otvaram do kraja i obrtaje bubnja smanjim na 400-500 ovisno u kakvom je stanju remen na bubnju. Vjetar na iber i donje sito 11mm.

Probleme mi zna stvarati prokos, pogotovo u malo zelenijoj soji onda zna biti puno povratne mase. kad prodjem krug oko njive, dalje sve vrsim normalno i ide kao lud. usudio bih se reci da idem brzo kao sto idem u psenici (soju sijem na 25cm razmaka, prosjecan prinos preko 2000kg/kj) i milina kako lijepo radi.

Spasoje, ne kazem da smo komsija i ja pametniji od inzinjera, ali se u radu vide neki nedostatci na tvornickom kombajnu i oni se rjesavaju u hodu, cek se vrse i prepravke i stroj radi bolje i s manje kvarova nego tvornicki kombajn. Sjetimo se samo 16x serije i sve ce ti biti jasno...

Ali ako treba produziti osovinu u mjenjacu da ne puca, onda treba. meni je receno da je to kod mene napravljeno i da ce mjenjac biti vjecan, a kod nas po brdima standardni mjenjac ne izdrzi 3-4 godine i mora se rasklapati, a ako vrsis kukuruz i cesce. takodjer mi je jedan od prijasnjih vlasnika rekao da mi je i ruka sto tera ladju prepravljena, a ja tu ne vidim nista da je drugacije od standardnog, pa se s time ni ne zamaram...

Jednostavno nema loma, nema puno povratne mase, cisto vrsi, teram ga koliko hocu, nema ni zagusenja. ja sam prezadovoljan kako moj kombajn radi s donjim sitom 11mm u 90% kultura koje vrsim (psenica, jecam, tritikal, soja) a samo zob ide na vece sito.

kazem opet, meni se dobro pokazalo, nekome drugom se pokazalo nesto bolje. evo, kolega pise da je kod njega za sve kulture sito sa prorezima, i da je s njim preporodjen, ja opet trazim donje podesivo sito da probam kako ce ici s njim, da ne moram stalno sarafati kad zob dodje na red.
 
ja sam na 142-ci probao fiksno sito od 8 mm u pšenici ali nije mi se sviđalo zato što se brzo napuni slamom
kad bih mogao da vršem pšenicu sa 11 mm fiksnim to bi bilo ekstra ali mislim da bi bilo prljavo žito
 
Opet cu ponoviti: Da je zito prljavo, ne bih sebi vrsio na 11mm kao sto vrsim drugima usluzno...


A imam negdje i sliku iz prirucnika od mog kombajna gdje pise da sito ide ili 8mm ili 11mm za psenicu. MISLIM da tako pise, potrazit cu ju pa ako nadjem postavit cu a ako ne sutra sam opet na selu, pa cu poslikati iz knjige opet tu stranicu...

Nasao sam sliku, ali je necu postavljati, lose se vidi, poslikat cu sutra bolje...

Uglavnom:
Pocetna podesenja za rad u pojedinim kulturama za kombajn ZMAJ 132-133. Napisat cu ove glavnije kulture...

Psenica: Gornje sito otvoriti na 1/3, donje sito 8mm ili 11mm
Raz: GS: 1/3, DS: 8mm ili 11mm
Jecam: GS: 1/3, DS: 16mm
Zob: GS: 1/2, DS: 16mm
Suncokret: GS: 1/2, DS: 11mm
Soja: GS: 1/1, DS: 16mm
Uljana repica: GS: 1/4, DS: 2.5mm

Ovo su osnovna podesenja, na slici ce biti jos preporuceni obrtaju bubnja polozaju usmjerivaca zraka i brzina vjetra (583, 637, 692 o/min). Otvorenost vjetra se stela prema potrebi...
 
Poslednja izmena:
Psenicu radim sa donjim sitom 11mm i to je bolja kombinacija nego oba klosova podesiva.
 
Negde sam citao ali sad nemogu da nadjem kako se podesava korpa za koju kulturu.....

Topalovicu, nema tu pravila koji zazor ide za koju kulturu, samo pocetno stelanje izmedju zitne i kukuruzne korpe, jer su razmaci po podjelima drugaciji zato sto je kukuruzni klip ipak veci nek zitni. U ZMAJ prirucniku sto se dobije uz kombajn pise da se zazor korpe smanjuje skroz dok se ne pojavljuje lom zrna. Vjerovatno si procitao samo pocetne polozaje korpe...

@Bobo jesi razmeravao sita pase li gornji na mesto donjeg ?

Nisam nista razmjeravao, prije sat-dva dosao od ujaka iz Bg i nisam ni isao na sel oovih dana. Sutra idem i ako se sjetim razmejrit cu sve, jer i mene zivo zanima. Ako pase, znam gdje imam skoro pa novo sito i svakako cu ga kupiti i namontirati u kombajn.
 
Jedno pitanje nasim poljoprivrednicima (forumasima), naime nemam kombajn pa sada tragam za nekim zmajem 142. Naisao sam na kombajn zmaj 162 sa sva tri uredjaja. Cena mu je 9000 evra. Da li je to neka pristupacna cena ili ne? Da li se isplati kupovati ovaj kombajn 162 ili tragati dalje za 142?
Hvala unapred! Pozdrav...
 
Nazad
Vrh