ZMAJ kombajni

Ma zbog puteva, a i imam i brda... Ali zanimame da li je to neko radio itd.. Claas mercator ima spoljnu meru 3,4,pa je knap za prolaz
 
Ja sam skratio na 3.6,ali ne bitno i na 3.2-3.3 posao je isti,novcano ulaganje isto.Bilo bi glupo rastavljas puz a da ne zamenis sve u njemu sto izlazi minimum 150.e.pa onda letve verovatno vec natrulele a skidas ih i one se pola raspadnu pa i njih nove koliko komada ih bese zaboravih ali cena bese oko 9.e-kom.i to fino izadje,lezajevi na puzu pa verovatno i kuciste jer je 99% provrteo stari lezaj u njemu...pa onaj veliki lancanik na kom su se vec zubi iskosili...ovo ono i mislim da je mene to iskostalo oko 500.e naravno bez ruke.

- - - - - - - - - -

p.s.
Da ne bude zabune u tu cenu je usao i remont reduktora.
 
Manji Zmaj kombajni nose te manje (uže) hedere fabrički a nisam siguran da odgovaraju bez prepravki na veće kombajne.
 
Postoji tvornički heder 3.6 za 142. Postojao je i za univerzala koliko znam. Dosta su rijetki ali ih ima. Imam negdje slike tvorničkog hedera za uljanu repicu 3.6m. Izgleda kao i suživan heder u koćnoj radinosti, (srednje polje na vitlu uže od vanjskih). Kolega je na 142RM nosio heder sužavati, imaju majstori kod nas koji su putovali po cijeloj bivšoj državi i sužavali hedere, to ima je bio primarni posao, imaju sve upisano u teku šta su kad i kome radili. Kolega kad je srezao heder na 3.6, to je bio preporod, ne mora se heder otkapčati od njive do njive (i kod nas ima uskih puteva) a kombajn možeš žagljati po njivi kao neki zapadni, koliko kosa može odrežati, i heder progutati, nema šanse da se zaštopa, ne gubi okretaje u jakom žitu. Kad je vidio kako kombajn ide s takvim hederom stavio mu je i sječku tvorničku s fiksnim noževima i ona je upropastila taj kombajn.

Ne znam koliko je vanjska mjera guma na 142, ali gledaj da rez hedera bude BAR 20cm širi na svaku stranu. da mu 3.2m heder neće biti "tjesan" za manevriranje po zavojitim njivama.

A bilo je i po želji na zmaju 132/133 heder 3.6m koji su pisali da je za žetvu riže (pirinča) a ja znam dvojicu koji su dobili takav heder na novom kombajnu jer nije na stanju bilo od 3m. radili su dvije godine tako i morali ga sužavati na 3m. Imam negdje sliku takvog hedera na malom zmaju, užas. Nekad mu je i 3m puno...
 
Bio je davno kod nas u opštini Zmaj 132 sa hederom 3.6 m. Što kaže Bobo nekad mu je i 3 metra mnogo. Kasnije su 135-ice radjene sa hederom od 2.6 m, prodavane uglavnom po brdskim krajevima.

Komšija moj ima heder za suncokret za zmaja 133, 3.6 m zahvat, muke žive da se sa njim provuče na nekim mestima.

Od serije 13* hederi ne odgovaraju na seriju 14* bez prepravki, uže je grlo na malom zmaju.
 
Ne moze od malog zmaja na velikog heder ali ja msm davno je bilo da sam video142 sa 3.6 koji nije skracivan. A sto mislis da ce njega secka sa tim manjim hederom da unisti, on je prilicno rasterecen, on secku nebi toliko osetio, povecala bi se potrosnja malo ali msm da bi isto drugom isao bez problema
 
Kolega je napisao da je kombajn uništila sečka sa fiksnim noževima.Sečka sa klatećim noževima je mnogo bolje rešenje.
 
Ne moze od malog zmaja na velikog heder ali ja msm davno je bilo da sam video142 sa 3.6 koji nije skracivan. A sto mislis da ce njega secka sa tim manjim hederom da unisti, on je prilicno rasterecen, on secku nebi toliko osetio, povecala bi se potrosnja malo ali msm da bi isto drugom isao bez problema

Ja imam na 142ojci hedera od 3,6m koji nije skracivan,, sa reduktorom. Samo je prosireno grlo posto je bio na 133ojci.
Inace, heder je na prodaju.
 
U cemu je razlika? Po cemu je bolja secka sa klatecim nozevima? Osim mozda lepseg sitnjenja b.ostataka...

Kod nas ima dosta drveća uz njive i desi e nekad i nekad nekakva grana da prođe kroz kombajn. Sječka s fiksnim noževima ima puno više tanjih noževa na sebi, finije sječka slamu al kad komad grane uleti u nju često se desi da nož na rotoru pukne. Da se na sječki s fiksnim noževima zamjeni noiž u sredini rotora je dosta zaznut posao pošto se noževi nižu cjeli red na dvije okrugle šipke i da dođeš do toga da zamjeniš jedan u sredini moraš u tom redu vaditi sve noževe jedan po jedan do njega. kad se to desi na početku dana, sječka cjeli dan fino sitno vibrira i to kida zadnji kraj kombajna, doslovce se rep krene derati od kombajna. Šalili su se kod nas da kad pukne nož na takvoj sječki da je lakše u svakom od 4 reda noževa polomiti po jedan nož da svi budu jednako teški nego taj jedan mjenjati...

Sječka s klatećim noževima je u startu puno lakša za pokrenuti, ima manje većih i težih noževa koji se vrlo lako mogu mjenjati po potrebi a ako i naleti nešto kruće u sječku u mogućnosti su se "skloniti" od prepreke, mada mislim da se sječka prebrzo vrti da bi nož stigao "reagirati" na neku prepreku. Sve u svemu, sječke s fiksnim noževima (bar ZMAJ proizvodnje) su više štete nego koristi na našem terenu. Gdje su čiste njive, još bi to nekako i išlo mada mislim da to nije naj sretnije rješenje.
 
Nazad
Vrh