ZMAJ kombajni

Bobo je napisao(la):
A pazite ovu ideju sad... Ja sam upratio po kojekakvim starim americkim kombajnima da su na zadnji kraj tamo gdje slama izlazi namontirali jednostavno neki vrteci organ s 3-4 dugacka prsta i tako razbacivaju slamu po njivi, ak me razumijete... To bi mi bilo bolje za napraviti, samo nigdje da vidim video clip kako taj stroj funkcionira...
Ja imam na 142 samogradjen razbacac slame, nije tesko napraviti postavicu fotke cim stignem da uslikam a evo i mog LJUTOG ZMAJA samo mu se ugasila vatra pa sad samo dimi :haha:

 
Mrka kapa brate, rekoh nedavno u jednom postu da je lova otišla u druge svrhe....
 
Da! To je pogon kose kod nas jos zovu ciganka(br 1) umesto nje ide remenica a umesto osovine (na mesto 2) ide reduktor koji pokrece kosu!
etyggw5gwq5.jpg

Ja sam sa tim reduktorom imao problema letos u psenici!
Kad smo spremali kombaj rekao sam kombajneru da treba pogledati ulje u reduktoru!
On je mislio da sam ja pogledao a ja sam mislio da je on pogledao i jadni reduktor je isao na suvo dok nije riknuo iglicasti lezaj u njemu! Na svu srecu u Adi sam nasao lezaj i sa sve opravkom i nabavkom delova zastoj je bio 2 sata!
 
Znam za "cigančicu", zbunio me ovaj izraz hakalica, prvi put čujem.
Slika reduktora, samo na žalost malo tamna.
 
Aj nismo više u off-u, prebacih ovde na ne remetimo čoveku oglas. Ne znam Bobo, verovatno može da se uradi, sve je to na istu foru.
 
Daj neku sliku hedera od tog tvog kombaja sa te strane gde je pogon kose pa cemo vec nesto izmudrijati! :osmeh:
 
Vjerujem da je na istu foru, ali koliko je to isplativo raditi i prepravljati?

na mojoj cigancici fali djelova, ali nista strasno, stavim par "segera", i dam jednu piksu otokariti i radit ce ona... problem je u tome jer se brinem posto je poklopac cigancice nekako plav, prekaljen... Pa se bojim i otvarati sto cu unutra naci... Pogonska osovina cigancice je na mom kombajnu mjenjana, a mislim da to nije bez vraga radjeno, pa mislim, ak budem moro vrsiti neke vece zahvate na njoj, Onda je valjda bolje da stavim i ja reduktor...

Puno mi se toga mota po glavi, a o tome bi trebo razmisljat tak kad se ovo moje cudo krene raspadati...

Sliku imam, al me imageshack nesto zeza... Ma pogon isti kao svaki drugi s cigancicom, dakle kao i na 142, samo je heder 3m sirok
 
mityoo jel taj kombajn sa crnom kabinom tvoj? ako je dal bi mi mogo reci sa kojom farbom si farbao mislim na crvenu boju na slici je extra :D posto i ja remontujem jedan kombaj pa nakon toga bi ga i ofarbao :ppozdrav: a sto se tice reduktora ja ga vise nikad ne stavljam na kombaj jest da je dobar dok je dobar :udri:a posle muke snjim ::lose:: ja sad na sva cetri zmajceka imam pogon onaj fabricki sem onih zabica to sam preradio kao na 143 :ppozdrav:
 
ervin je napisao(la):
a sto se tice reduktora ja ga vise nikad ne stavljam na kombaj jest da je dobar dok je dobar :udri:a posle muke snjim ::lose:: ja sad na sva cetri zmajceka imam pogon onaj fabricki sem onih zabica to sam preradio kao na 143 :ppozdrav:


Daj mi reci kakvi problemi s reduktorom u odnosu na cigancicu? I o kakvim zabicama pricas, jer nisam upoznat sa sistemom na 143?



A evo ga kako izgleda moj pogon kose:



nista posebno, standardna ZMAJ cigancica...
 
Meni se svidja reduktor, moj pogon kose je reduktorski! To je ustvari cigancica u kucistu a nije napolju! Razlika je u tome da su delovi spakovani u kuciste koje amortizuje excentarske sile koje se javljaju prilikom rada te se heder manje trese i vibrira! A i bolje je jer se kupa u ulju i netreba podmazivati svaki dan!
 
to sto se vidi kod tebe na slici sve ostaje isto samo se menja kraj kose ti imas na kraj kose sa onom kuglicom i na polugi jos jednu kuglicu a zabica je to sto poveze te dve kugle barem kod nas se tako zove mozda kod vas ima drugaciji naziv e ta skalamerija se menja :ppozdrav: umesto toga se stvlja druga poluga bez te kugle i menja se kraj kose i to sve kosta 30evropljana+30min tvoga rada a reduktor te kosta 500evopljana a kad se pokvari retko da prodjes ispod stotke za remont :ppozdrav:
 
bas 500 da kosta...ne verujem!
doduse moze i jeftinije pa da ga remontujes,jer nije neki kunst to uraditi!
 
meni su neki madjari trazili 500e sve sa ugradnjom za 142,samo na oko mi taj reduktor bedno deluje,tako da sam odustao,pre par godina sam namestio podmazivanje kose,boca od antifriza z-101,elektroventil za prekid dovoda goriva za vozila koja koriste TNG,bakarna cev kocnice z-101,prekidac u kabini,na dan potrosim oko 5l preradjenog ulja ,bar toga ima,i jos sam pojacao heder tako da nema tresenja ili vibracije pri opterecenju kose a i kosa mi necrkava,jedino u ekstra prljavoj soji gde je debeo cicak popuste nitne tako da se to cuje ko ima sluha,promenis kosu rezervnu sutra ovu remontujem izmenjam ostecenje nitne i peglaj al to su retki trenuci
 
Za 500€ si nabavim kompletan heder za 133-ku...

Od reduktora definitivno nista, a moja cigancica ce plesat sve dok se ne raspadne, a remont cigancice, ne moze bit preko 50€da se na glavu nasadi. Ako nista drugo, znam gdje ima rashodovanih 133-ki u mom kraju, pa otic i kupiti polovnu ako netko vec nije uzeo sebi i to je sve.

Sto se soje tice, vrsio sam 6 jutara i to mi je bilo prvo vrsenje soje zmaj kombajnom i navuko sam u bunker i kosu zemlje i zemlje, a kosi nista. Malo sam se u dva kruga oko njive isprakso i nema problema ni u soji, samo kilu zivaca i polako...

Ne mogu proljece docekat da napravim mali remont na njemu i da ga zateram u zito.
 
danger je napisao(la):
A moj 142rm ima mali volan al ima ventilaciju ispred i filter na hladnjaku mu je ipak najveca tacka,stim sto ima senzore na slamotresu,vetru, levom i desnom apcugu, cim nesto stane odmah se pali alarm...

Od skoro sam na forumu, pa bih te zamolio danger ako bi mogao da uslikaš te senzore na kombajnu. Ja imam 191cu skoro godinu dana i ima displej u kabini, ali je neko poskidao senzore, tako da ne znam ni gde se ugrađuju, ni kog su tipa. Mislim da bi to dobro doslo i drugim ljudima na forumu, ko ima volje i malo slobodnog vremena za usavršavanje svoje ljute mašine.
 
Daj malo slika izvana od svg zmaja, ako nije problem...

Samo sam jednu sliku vidio od 191 i vise nista. bas me zanima kako to izgleda. Ako se ne varam, to je najveci ZMAJ Kombajn?
 
ako se ne varam to je kombajn koji nije na ceni,kombajner sad vec pokojni je pricako kako su losi i imali puno mana,letos sam bio u zetvi i bio je covek od oko 50g do 55 i on je ceo vek kombajner i traktorista i kudi 19x seriju kaze da je promasena i da su ima masovno puvala "ramena,ladje"
 
@darko
nestizem sa fotkama,cim stignem okacicu,znaci ovako,ja sam napravio tri senzora,jedan na slamotres osovini zadnjoj sa leve strane pored sanduka alata,jedan na ovrsenu masu gore na bunkeru gde je onaj mali lanac sto tera spiralu ubacivanja mase u bunker,i na povratnu masu na lancanik spirale sto vraca masu u dob,ono sto me je pokrenulo da to napravim je suncokret,dosta ga radim a u njemu imam najvise problema na povratnoj masi,dogodi se da zaglavi stap suncokreta pri okretanju a nekad i u radu i padne lanac,ti naravno u kabini pojma nemas a on pocne u bunker da ubacuje plevu i ostala sranja,pa zagusi,pa rasipa,katasrofa,jednom sam cak ceo bunker ponovo provejavao kroz kombaj,musterija kad je videla bila ljuta i ajmo kablanje,e tad mi pukao film i angazujem jednog kolegu elektronicara koji mi je napravio da kazem kompjuter koji to sve ocitava a ja sam sam to pospajao,imam alarm zujalicu i tri lampice,znaci 1.levi apcug 2. desni apcug 3. slamotre,ima prekidac na kojem to ukljucujem da neradi prilikom transporta,pre pustanja vrsalice u rad ukljucim taj uredjaj sve lampice se popale zatim ukljucim vrsalicu i one se pogase,cim nesto stane istog trenutka se upali lampica koja je to regisrovala i zujalica koja javi u slucaju da neprimetis lampicu na vreme,tako da samo se zaustavim namontiram lanac i teraj bez ikakvog zagusenja,nisam hteo vise senzora jer mi je tri dosta,ako pukne kajs od grla stace i heder a to vidis golim ocima,ako pukne kajs vetra popalice se sve tri jer taj remen tera sve apcuge i sabirnu i slamotrese,za kajs dob biter imam sat obrtaja tako da vise i netreba,evo kako izgleda taj senzor bezkontaktni,kad stignem bice i slika
 
Nazad
Vrh