ZMAJ kombajni

Ako se smanji hod klipa tada se tegle kaisevi!

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
@Putin
Slama je suva. Ingenio smo kosili. Moisson smo samo zakosili i slama je bila jaka, tu je isao samo nijansu teze, jer je redja psenica od Ingenija.

@Druskan
U medjuvremenu smo saznali da moze na hodu klipa da se stegne, ali nisam znao da se tegle kajisevi. Izgleda da jednostavno mora kako mora.
Vrsalica se gusi, cuje se opterecenje. Kad naleti malo losiji deo njive odmah ide normalno.

@Bubu
Recu kombajnerima da probaju na vecim obrtajima, ali mislim da su terali i na 2000rpm i da je slicna situacija.

Hvala svima.:ppozdrav:
 
Polako Bojceticu, samo bez sekiracije sigurno nece svake god. biti tako! Slama do zemlje nije potpuno suva i na tim parcelama gde je psenica imala odlicno bokorenje sto daje rezultat odlicnim ili vrlo dobrim prinosima ne moze Zmaju 142 ili 141 da bude lako!!! Evo ja sam napisao da smo imali problem sa kosom koja se gusila u Apachu u Subotu u psenici od 4560 kg/kj ali sam kombajn danas se popravio cim vrsi prinos od 3000 do 3500 kg/kj!!!
Dakle sta je tu je, polako pa ce se zavrsiti!!!
 
Ako se motor ne guši, a vrsilica ne može da izradi, to znači da neki od kaiseva treba da se dospanuju, dal na varijatoru bitera, razmak između sabijene opruge treba da je oko 1mm, ili pljosnati kais što pogoni vrsilicu, treba na spaneru dotegnuti.
Prosle godine sam vršio kod drugara pšenicu 4t/k.j. 2br. sa sve seckom i klimom.
Tako da, kadar je zmaj, samo što ne leti
 
Polako Bojceticu, samo bez sekiracije sigurno nece svake god. biti tako! Slama do zemlje nije potpuno suva i na tim parcelama gde je psenica imala odlicno bokorenje sto daje rezultat odlicnim ili vrlo dobrim prinosima ne moze Zmaju 142 ili 141 da bude lako!!! Evo ja sam napisao da smo imali problem sa kosom koja se gusila u Apachu u Subotu u psenici od 4560 kg/kj ali sam kombajn danas se popravio cim vrsi prinos od 3000 do 3500 kg/kj!!!
Dakle sta je tu je, polako pa ce se zavrsiti!!!
Tebi druze kose nije dobra,prinos moze biti 20 tona po hektaru,ispravna kosa nikad nece praviti problem.Proveri hod kose,on je najbitniji,zatim ide stanje nozeva,razmak izmedju prstiju,kontra nozevi,itd...Ja sam juce izbacio potpuno novu kosu jer mi nije radila kako treba,tj kad poteram brze malo je cupala,vratio sam staru koja brija samo tako,i stara ima drugaciji hod izmedju prstiju nego nova.
 
Nijedna kosa nece gusiti ako ima pravilan hod pogotovu u psenici. Pomeri je skroz u jednu stranu pa skroz u drugu i vidi dal cu vrhovi nozeva u pravcu prstiju tj na podzupcima. ako nisu tu je vecinom problem sa gusenjem.Novije kose se moraju tacno nanitovati za cigancicu da budu skoro 100% kako sam rekao inace problemi.Ljigava soja sa travom je mnogo veci problem sa gusenjem a mi ni tih problema nemamo zato sto je kako treba ali kad je vrlo teska psenica ili jecam za vrsaj jednostavno zmaj to tesko proguta na grlu i tu ili zadrzavati na kvacilu ili sto mi radimo 3/4 kedera hvatamo i teraj. Ove godine je prilicno tesko jer mase je mnogo a svi traze do zemlje zbog slame

- - - - - - - - - -

5HRusbl.jpg
 
Da li moze Z142 da se dodatno uspori?
Imamo problem sa prvim rokom setve pocetkom oktobra, jako je bujna psenice. Kosimo na pola visine biljke, ali opet kombajnu je jako tesko. Problem smo resili sto ne hvatamo punu kosu. I prosle godine je bio taj problem da ne moze da proguta toliko mase, ali ove godine je jos drasticnije. Inace vozimo prva skroz bez varijatora na 1840rpm motora. Sve skolski, ali jednostavno konstrukcijski taj kombajn nije predvidjen za 9-9.5t/ha psenice. Radimo sa 2 zmaja 142 drugi ima nijansu sporije kretanje i on moze da radi sa punom kosom, ali isto mora da se zastane nekoliko puta u jednoj duzi. Motori su S46 na oba.
Malo je to obrtaja, on mora da radi na 2050-2100 da bi imao dovoljan broj obrtaja bitera a stim i cele vrsalice
 
Pricao sam danas sa jos nekoliko ljudi u selu. Svi imamo slicne probleme. Prinosi su dobri, rane setve su izuzetno bujne. Stabljka je jaka i OGROMNA masa ulazi u kombajn.

@Montoya. Majstor koji je radio drugu je insistirao da vozimo na 1840-1860 obrtaja, jer na tim obrtajima je predvidjen da radi Z142. Na tim obrtajima svi delovi kombajna imaju radni broj obrtaja. I meni se to cinilo malo, ali kao sto sam napisao vec, nema neke rezlike u radu i na 2000rpm. Razlika se vidi samo kad udje u losije zito, gde je do 7t/ha. Tu ide jako dobro i nije mu tesko.
 
I meni je to nekako malo obrtaja motora... Moj dajc se sigurno vrti na 2300 obrtaja, mozda i vise.. Mozda i grijesim, nisam nikad mjerio obrtaje motora, ali mi je 1800 obrtaja malo...
 
Gde su sada oni kombajneri sto voze drugom brzinom? Od njih mozete da dobijete koristan savet kako nastelovati zmaja da guta! :osmeh:
 
Pricao sam danas sa jos nekoliko ljudi u selu. Svi imamo slicne probleme. Prinosi su dobri, rane setve su izuzetno bujne. Stabljka je jaka i OGROMNA masa ulazi u kombajn.

@Montoya. Majstor koji je radio drugu je insistirao da vozimo na 1840-1860 obrtaja, jer na tim obrtajima je predvidjen da radi Z142. Na tim obrtajima svi delovi kombajna imaju radni broj obrtaja. I meni se to cinilo malo, ali kao sto sam napisao vec, nema neke rezlike u radu i na 2000rpm. Razlika se vidi samo kad udje u losije zito, gde je do 7t/ha. Tu ide jako dobro i nije mu tesko.
Ne znam sta da ti kazem al taj majstor gresi, kombajn zmaj 142 mora da ima 850-870 obrtaja odbojnog biterabda bi radio kako treba, to pise i u upustvu za rukovanje i podesavanje...
Naravno masa je velika, jaka ali to sve on moze da savlada
Danas sam radio moju baletku prinos oko 8t/ha isao je 2-2,5km/h
 
Na Zmaju su najvažniji obrtaji odbojnog bitera kako je Montoya i napisao a da li će ti obrtaji biti na 1500 ili 2500 obrtaja motora to nije uopšte važno.Bojčetiću izmerite obrtaje odbojnog bitera pa tek onda tražite dalji problem ako ga bude.
 
Pricao sam danas sa jos nekoliko ljudi u selu. Svi imamo slicne probleme. Prinosi su dobri, rane setve su izuzetno bujne. Stabljka je jaka i OGROMNA masa ulazi u kombajn.

@Montoya. Majstor koji je radio drugu je insistirao da vozimo na 1840-1860 obrtaja, jer na tim obrtajima je predvidjen da radi Z142. Na tim obrtajima svi delovi kombajna imaju radni broj obrtaja. I meni se to cinilo malo, ali kao sto sam napisao vec, nema neke rezlike u radu i na 2000rpm. Razlika se vidi samo kad udje u losije zito, gde je do 7t/ha. Tu ide jako dobro i nije mu tesko.

Nemojte gledati broj obrtaja motora, već biter podesite na 860-870 o/min...... Ingenio se dosta lako izvršava pa slobodno otvorite korpu za koju rupu....
I kod mene ingenio ide dosta teško ali kosim dosta nisko jer ima leže, plus sečka, slama je prilično jaka a vlaga zrna je počela sa 12,7 da bi na kraju pala na 11,5.........
Sada posle ovih kiša će pšenica lepo sazreti i naravno hektolitar pasti :):lose:spavam: i onda će se opet lako kositi......

Samo mnogi su navikli da skidaju sa 142-om "dosta" jutara za dan a zaboravljaju da su prinosi u odnosu na nekad skoro duplo veći ......:ppozdrav:

Uuuuu ala smo se zaređali sa odgovorima......
 
meni je korpa raspustena skroz.obrtaji na 920,lom 4,2 max.danas je svim kombajnima tesko,prinos za ponos,a slama nije sazrela a u pologu je haos
 
Tebi druze kose nije dobra,prinos moze biti 20 tona po hektaru,ispravna kosa nikad nece praviti problem.Proveri hod kose,on je najbitniji,zatim ide stanje nozeva,razmak izmedju prstiju,kontra nozevi,itd...Ja sam juce izbacio potpuno novu kosu jer mi nije radila kako treba,tj kad poteram brze malo je cupala,vratio sam staru koja brija samo tako,i stara ima drugaciji hod izmedju prstiju nego nova.

Zar je toliko tesko podesiti hod kose? 4 sarafa odvrnuti i zavrnuti, citavih 3 minute posla i imas novu kosu u kombajnu i samo gas. Jedino ako nije trebalo i pritiskivace podesavati ali ako je kosa istog proizvodjaca, samo se ubaci, podesi se hod i gas...
 
Nazad
Vrh