Zmaj 780,131,132,133 Opšta tema.

Bobo

Član
Učlanjen(a)
5 Dec 2008
Poruka
7.219
Lokacija
Pozega, Hrvatska
Lijep pozdrav, svim clanovima foruma, pratim ga redovno, danas sam se registrirao ne bi li vas nesto priupito...

Naime, posjedujem kombajn ZMAJ 132RM iz '81.g. U vrlo je dobrom stanju i samo mu sjecka fali. Imam kod jednog covjeka sjecku za koju on tvrdi da je original zmajev proizvod za male zmaj kombajne 13x. Istina da sjecka na sebi ima plocicu zanitanu na kojoj se jasno vidi ZMAJ natpis te godiste i model sjecke. ima fiksne nozeve u 4 reda i jedan red protunozeva koji se mogu sklopiti ako nekome treba citava slama, pa sjecka postaje "protocna". Preuska je da bi isla na 14x kombajne, a dovoljno mala da stane na moje cudo ;)

E, sad...

Zanima me da li je vama poznato da uopce postoji sjecka za zmaj 13x te koliko je pametno sjecku montirati na takav kombajn? I jos me samo zanima odakle sjecka dobiva pogon, ako se moze i montirati, posto covjek kaze da ima i pogonsku remenicu za nju, ali ja na kombajnu nisam nasao mjesto gdje bi se remenica mogla montirati...


Eto, za uvod toliko...

Nadam se da ce netko moci pruziti odgovore na moja pitanja.

Unaprijed hvala!

I jedna slika ljute zvjeri na dan kad sam ga dotero u dvoriste (27.09.08.)
 
Odg: ZMAJ kombajni

I ja se nadam...

nego da jos i priupitam nesto vezeno uz "ljuti stroj"

nabavio sam dvoradni cilindar i htio bih si napraviti hidraulicno otvaranje i zatvaranje cjevi za kipanje. Onog original sarafa nema, skinut je jer je prijasnjem vlasniku to bilo presporo... Njemu je bilo lakse verati se po kombajnu i nekim letvama otvarati i zatvarati cjev, sto se meni u soji pokazalo kao vrlo lose rjesenje... imam i dvoradnu komandu, samo me brine odakle bi mi najpametnije bilo uzeti dovod ulja, a gdje povrat, posto se u hidrauliku bas toliko i ne kuzim?
 
Odg: ZMAJ kombajni

bobo druze nikad nisam vidio zmaja 13x sa secko sto ne znaci da nema .
na tvom kombaju ta pojacanja na zadnjem kraju (guzici )kombaja su nosilaa nesto dal presu il sjecku.

sto se hidroulike tice proprati cjev koja ti napaja razvodnik i sa nje uzmi dovod u novi razvodnik tako isto i odvod ide sa razvodnika u bocu
 
Odg: ZMAJ kombajni

Na ovom kombajnu je bila presa, samo je skinuta, jer danas vise od nje nema nikakve koristi...

Posto mi mnogi ljudi kazu da je sjeckaru jako tesko za tjerati, pogotovo ako ima trave u zitu, jecmu... i da je to dosta veliko opterecenje koje se na malom kombajnu znacajno osjeti... kome sad vjerovati, ne znam, ali znam da je sjeckara teska za potjerati.

A pazite ovu ideju sad... Ja sam upratio po kojekakvim starim americkim kombajnima da su na zadnji kraj tamo gdje slama izlazi namontirali jednostavno neki vrteci organ s 3-4 dugacka prsta i tako razbacivaju slamu po njivi, ak me razumijete... To bi mi bilo bolje za napraviti, samo nigdje da vidim video clip kako taj stroj funkcionira...

Ako nista drugo, na kraju krajeva imam onaj vuceni malcer koji ce tu slamu pojesti samo tako, jedino sto nema nikakve usmjerivace, pa bi slama i dalje ostajala na hrpi.
 
Odg: ZMAJ kombajni

Čugi je napisao(la):
Hakalica? Jel to pgon kose?

Da... Postoji i modernija izvedba (reduktor) koja se moze vidjeti na ovom video clipu:

[youtube=425,350]Of4Uwa7Iz-c[/youtube]

jednom sam s kolegom to cudo rastavljao, ali smo samo ulje zamjenili, dotegli neku osovinu unutra, sastavili i teraj dalje...
 
Odg: ZMAJ kombajni

Ajd, malo u OFF TOPIC...

Jel postoji takav reduktor koji bi ja mogao staviti na mog zmaja 132?
 
Odg: ZMAJ kombajni

Nego, ajd da vas pitam jednu stvar...

Da li itko od vas zna koliko kostaju nove poluosovine za zmaja 133 u Bosni ili Srbiji? Dakle, poluosovine, nastavci poluosovina, spojne cahure?

Treba mi za mog zmaja, pa da znam koliko "vani" kosta, pa da znam usporediti cjenu...
 
Odg: ZMAJ kombajni

nisam skoro uzimo al znam da je nastavak poluosovine bio 15e a spojna caura 20e poluosovine nisam uzimo
 
Odg: ZMAJ kombajni

Jel to znaci da se poluosovine ne trose, nego samo caure i nastavci? Meni se tako cinilo kad sam to rastavljo, al nije mi se dalo cekicat po cauri da ju smaknem, pa da vidim u kakvom su poluosovine stanju. nastavci i caure su kriminal nad kriminalima i to se mjenajti mora...

Cjena je niza od ocekivane, i to dosta... je li kvaliteta zadovoljavajuca, ili je to nesto sto je netko pravio od otpadnog zeljeza?
 
Odg: ZMAJ kombajni

uvjek prije ode nastavak i spojnica od poluosovine ona tesko odlazi za kvlitet nemogu garantovat ja sam stavio pretprosle godine i jos tjeraju
 
Odg: ZMAJ kombajni

Onda super... kako mi se cini da su na mom kombajnu jos originalne poluosovina i nastavci, a kombajn 81.g.

S lijeve strane se nastavak toliko pojeo, da je to uzasno i za gledat, a desna strana jos donekle, al i tamo treba zamjena. Obadvije cahure skoro pa ni nemaju mesa na sebi...

Mislio sam da ce me to skuplje kostati, a ono 70-80€, sto i nije strasno s obzirom da sam najmanje 5 godina miran, ako ne i duze.

A kad vec pisemo... jel imas mozda upute za koristenje zmaja 133, pa da mi skeniras stranicu s mjestima svihi mazalica, jer sam u zetvi soje svaki dan pronasao jos 5 novih, a kako mi se cini da bi ih moglo biti jos...
 
Odg: ZMAJ kombajni

bobo nemam tu knjigu imam samo katalog rezervni djelova,
znamda kod mene ima 53 mazalice a kod tebe bi trebalo biti dvije manje posto nemas sortir cilindar :osmeh:
 
Odg: ZMAJ kombajni

51 mazalica?!?

Ja definitivno nisam nasao vise od 30... bas zato mi treba uputstvo od kombajna, a to apsolutno NITKO nema, svi imaju kataloge dijelova...

Dakle, moram se na prljece bolje potruditi ;)
 
Odg: ZMAJ kombajni

Ajde da vas pitam nesto...

Koliko brzo zmaj 133 moze vrsiti psenicu? Mislim da je 5km/h za njega prihvatljivo s 3m hederom? Da li on to moze postici, ili treba ici i sporije?

Davnih je to dana bilo kad sam s koleginim 133 radio, pa se ne sjecam koliko "brzo" je to islo, pa vas molim za savjet. Psenica i jecam su ove godine dobro rodili u mom kraju, pa me zaima otprilike brzina kretanja kombajna kroz njivu.

Valjda je netko od vas imao 133, pa zna koliko je brzo isao.

takodjer me zanima za koliko vremena zmaj 133 moze povrsiti jutro ili hektar psenice?
 
Odg: ZMAJ kombajni

ma meni je vrsio pre komsija tu 300 m od mene (razbaceno selo) sa 133 rm valjda kaze za nekih 45 min hektar ako se nevaram a to je oko 5t zita!!
nego ima komsa 132 zmaj prepravljen u bunkerasa nema cev za ispaznjivanje bunkera vec rupu na dnu bunkera i prirodnim putem se rasipa u prikolicu to je extra za ljude koje to imaju moze se izvesti da znaju!ima dva u mom selu takva!!
 
Odg: ZMAJ kombajni

Ma nije moguce za 45min povrsiti hektar sa zmajem 133... Da je 50 puta RM, cak i da ima 3.6m heder. To je spor kombajn i ako ne zelis da se na svakoj njivi kvari, toliko brzo ga ne mozes tjerati. Sat i 45min, to vec prihvacam, al ovo prvo mi je jako sumnjivo...

A sto se tice bunkera:






Ovaj ima i hidraulik volan:


A ovo je tvornicki bunker za 780,781 131 i njima slicne:


 
Odg: ZMAJ kombajni

@Bobo
Ja imam neki MF koji je skoro potpuno identičan ZMAJ-u 132, ali sa hederom 2,4m.
Za grašak mu je potrebno 1,5 sat/kj, za pšenicui manje, ali nisam merio jer pšenicu slabo sejem.
Sa tri reda kukuruza za 4 sata ovrši 2,5 kj, a to mu dođe da hektar uradi za neka 3 sata.
Najveći problem je mali bunker, pa na svakom strani njive moram da ga praznim, tako da to oduzima jako mnogo vremena.
 
Odg: ZMAJ kombajni

Tako vec da... jer kolega sa ovim 780 ovrsi kj za otprilike sat vremena, pa sad razmisljam jel ista brzina na 780 i 132, ili se sa 132 mora ici sporije, jer 780 ima sve preko lanaca i jako malo remenja pa se jako tesko zagusi, dok 132 ima remenja cjelo cudo pa ga se ne smije bas terati...
 
Odg: ZMAJ kombajni

Koliko znam da su standardni hederi na 142 bili 4.20, a ljudi su ih sami skracivali na 3.60 ili se varam?

Znam da je kolega imao 142RM i da je heder odvezo nekom majstoru da ga sreze, jer je sa 4.20 kombajn doslovce pucao po savovima jer ga je ovaj terao kao tudjeg. nakon sto je heder suzen, kombajn je vozen koliko je heder mogao gutati i nije se vise tusio, jer je sad grlo moglo izdrzati masu. U mom kraju zito rijetko bude preko 35meteri po jutru, al zato vecina ima oko 28-30...

Steta sto majstor nesto nije na hederu dobro napravio, pa je kosa znala puci cesce puta, ali mislim da cekic taj problem rjesava vrlo dobro ;) 3.60 na 142 je pun pogodak, i da jednog dana i kupim 142, ne bi ni kreno u zetvu, a da heder ne suzim, jer kombajn vise nije masom preopterecen ako ga brze teras i ne pucaju ni osovine, nit remenje klize, kombajn naprosto plovi po njivi.

Ovaj je imao gadnih problema s uvlacnim grlom... cim ga je malo zivlje poterao, pucale su osovine unutra ko blesave, pa je prodan dalje...

Ako se mene pita 142RM je nesto najbolje sto je iz ZMAJA moglo izaci, pogotovo kad se radi o sremu, baranji, vojvodini cjeloj, gdje su njive velike i ravne i gdje takav kombajn moze postici svoj puni potencijal.

Zrenjaninac, samo napomena: U HR se zmajevi 142 sa zitnim i kukuruznim hederima i kolicima mogu pronaci cak i za manje pare, ali je jasno da u njega moras malo i uloziti... za 5500-6000€ vec mozes dobiti vrlo solidan kombajn u zitnoj i kukuruznoj varijanti, da je za zetvu spreman. Za 5 000€ je pred proslu zetvu bio prodavan 142, sa zitnim, kukuruznim i hederom za suncokret, te s dvojim kolicima u ispravnom stanju. Godine sustizu te kombajne i oni u ocima velikih poljoprivrednika sve manje vrijede, dok bi mi manji to trebali iskoristavati, dok se svi nisu razgrabili ;)
 
Nazad
Vrh