ZMAJ kombajni

Kolege interesuje me dali je neko prošlih godina skidao kukuruz na kombajnu Zmaj sa jednim sitom ? Ja sam do sada radio sa gornjim kukuruznim a dolnjim žitnim, i svako veče moram da ih čistim od tuluzine(stabilki). A po meni na kukuruzu donje sito uopšte nije potrebno. Ranijih godina pre nego što sam prešao na skidanje kukuruza u zrnu sam dosta godina radio sa velikim krunjačem i tamo sam imao isto samo jedno sito. Šta mislite kako bi radio Zmaj 143 sa jednim kukuruznim sitom, znači bez dolnjeg sita ?
 
Ja sam mislio da ostavim spiralu za neovršenu masu da radi, znači samo da izbacim dolnje sito i onaj kukuruz što propadne kroz gornje sito ide u bunker a ako koje zrno nepropadne već prođe na nastavak sita ono ide na neovršeno
 
Probaj sve kombinacije.Kod mene na Zmaju 151 prilikom krunjenja kukuruza na ne ovršenoj nema gotovo ništa od zrna.Stoji otvoren afcung.To smo probali tako i na okrunjenom vagonu ne puna korpa zrna.
 
Ja pokusavam da shvatim koji je jedan razlog da se radi bez donjeg sita , I nepada mi na pamet nista pa bih molio da me prosvetlite.
Ako ce kroz gornje sito proci jedna jedina kopusika ili komad klasure ,to mi je dovoljan razlog da donje sito bude tu gde je predvidjeno.
Bolje je I sito 20mm nego bez njega .Ako prodje kroz gornje vrh metlice duzine 5 do 10 cm I padne na donje ,on ce se horizontalno kretati prema nazad dok neode u neovrseno, pogotovo na peforiranom donjem situ.
 
Ja radim već 5-6 god. kukuruz samo sa gornjim sitom , reci šta te konkretno zanima.
Kako si pričvrstio gornje sito bez dolnjeg ? Ja se dvoumim između dve varijante prva je da napravim od cevi okvir veličine sita i stavim umesto sita a druga je da navarim L profil na lađju i šrafovima stegnem gornje sito

- - - - - - - - - -

Ja pokusavam da shvatim koji je jedan razlog da se radi bez donjeg sita , I nepada mi na pamet nista pa bih molio da me prosvetlite.
Ako ce kroz gornje sito proci jedna jedina kopusika ili komad klasure ,to mi je dovoljan razlog da donje sito bude tu gde je predvidjeno.
Bolje je I sito 20mm nego bez njega .Ako prodje kroz gornje vrh metlice duzine 5 do 10 cm I padne na donje ,on ce se horizontalno kretati prema nazad dok neode u neovrseno, pogotovo na peforiranom donjem situ.
Ja nekažem da je bolje bez donjeg sita jer nisam isprobao, ali mislim da je bolje i probaću. A razlok je jedino taj zato što se dosta stabiljki glavi između dva sita a kad bi bilo samo jedno to bi izbegli, a ako se i koja tuluzina zaglavi vrlo lako se očisti kad je jedno sito. A isto je i kod mene kao što je Matić pisao u skidanju kukuruza na dolnjem situ maltene i ništa nema jer kukuruzno zrno je teško lako propada i kombajn ga vrlo lepo čisti
 
Ima da se kupi.Potraži ih kod prodavaca delova za Zmaja ali traži da budu talasaste jer ima i druga varijanta sa kojom čokanje ne šalje na slamotrese već idu dole na sabirnu i dalje na sita.Nije velika investicija a čuva prve kaskade slamotresa.
 
Dosta interesantno bez donjeg sita. Oni stapici kad se zaglave izmedju 2 sita, to je da poludis dok ih povadis.
 
Da stvarno ti stapici sto kazete od tuluzine bas umeju da namuce kad se cisti! Mene zanima sta bi se sa njima desilo odnosno gde bi zavrsili kad ne bi bilo donjeg sita?
 
Pitacu u Pancevu gde se snabdevam delovima a ako nema onda cu se raspitati gde se mogu nabaviti!
Ima ih u Trgosaobracaju pre neki dan sam video da vise u radnji.

- - - - - - - - - -

Da stvarno ti stapici sto kazete od tuluzine bas umeju da namuce kad se cisti! Mene zanima sta bi se sa njima desilo odnosno gde bi zavrsili kad ne bi bilo donjeg sita?
Pa u bunkeru gde bi drugde.I ja takodje kad ceo dan radim obavezno ciscenje donjeg sita.
 
Dajte neke slike tih blindiraca slamotresa da vidimo kako to izgleda??!! Bez donjeg sita bi mnogo islo tuluzine u bunker pogotovo u podne kad je ona uprzena i samo puca prilikom izvrsavanja.
 
Gde ima da se kupi klip varijatora vožnje onaj što pokreće remenice gore dole za Zmaja 142? Danas kad smo vršili cuncukret otkunio na šrafu što se zavija.
 
Nazad
Vrh