ZMAJ kombajni

Jedan takav se prodavao dosta dugo bio iz susednog sela.
Postoje dva takva kombajna u Srbiji. Oba su bila u Jarkovcu jedno vreme. Sada je jedan u Srpskoj Crnji kod Milankovih. Sa njim su kosili u Rumuniji. Mana mu je hidrostatika kada se ugreje, a i ne podnosi brdske predele.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Meni nema logike da je '84 jer su 150,170 i 190 počeli da se proizvode nekoliko godina kasnije a 171 i 191 oko '89 godine a da on bude preteča svih nisam siguran. Nema ga u serijskoj proizvodnji jer je u ono vreme najverovatnije bio preskup u odnosu na cenu Z 142 pa ne bi imao prođu.
Ako se dobro sećam ti kombaji su trebali da se rade za srednja gazdinstva i njegovo prvo puštanje u rad je bilo na imanju PIK Bečej a to se dešavalo negde između 1990 -95 godine ali nikad nije zaživela proizvodnja, verovatno zbog sankcija i tadašnjeg stanja.
 
Attila.oba kombajna su bila u jarkovcu,jedan je bio tu na glavnom putu,kako ti prolazis,znam licno coveka,ali ne znam kako se zove,ima traktor case,neki stariji,pez prednje vuce,a drugi je bio kod Sinise zapca,oba jedan je malte ne ofarbani zmaj 171,a drugi je ovaj sa slike.ima hidro pogon,i zts motor od 185 ks klimu..itd...sad trnutno su oba kod istog gazde,ovaj sa slike u medjuvremenu prodat bio u orlovat,bio sam radioploce za suncokret,pa sam ga tamo video.jedan je iz slovacke doteran sa zmajevim adapterom nivog tipa,radio sam secku na njemu,pa znam celu istoriju,a kod onog coveka sto je bio drugi,radi kao vozac a i komsija mu je drugarev zet pa sam i tamo dosta upucen.
evo i video,snimljen jos u slovackoj,gr

[video=youtube_share;s0Mijcboc40]https://youtu.be/s0Mijcboc40[/video]


kako sam trazio ovaj video,naleteo sam na neki dokumentarac,radi se o cehoslovackom kombajnu sa kraja 60ih napravleno je nekoliko komada i projekat je zaustavljen iz nekih politickih razloga da bi napredovao fortshritt,,,inace kombajn je bio cist ceho slovacki projekat,sa 6 slamotrsa kako kazu protoka 10kg u sekundi,sa zatvorenom kabinom,kao na zetoru i hiodro statickim pogonom,to je kako kazu prva poljoprivredna masina na svetu ,koja je imala hidro pogon,,,kombajn kazu se jako dobro pokazao i radio je super,jrdnostavno,morao je prestati da se proizvodi iz nekih razloga...
[video=youtube_share;809SHAx1iJ4]https://youtu.be/809SHAx1iJ4[/video]
 
Poslednja izmena:
Ovaj Cehoslovacki kombajn podseca na Dania kombajn!E koliko je sve to komplikovano i zamrseno i koliko su JD,Case i ostale jake firme ulozile para da se mnoge ovako napredne no-name firme uguse u samome startu politika je cudo.Kod nas je u zadruzu Sava Kovacevic 60-70god.proslog veka bio jedan JD kombajn moj pokojni komsija ga je vozio i pricao nam je da je tada cela delegacija inzenjera iz Zmaja dolazila i snimala,premeravala,merila i sa njime svaki dan u zetvi bilo po njih 5 koji su sve crtali,pisali,slikali i belezili o kombajnu u to vreme kombaj je imao po njegovoj prici mnogo naprednu ladju i sita.Po njegovoj prici inzenjeri su to trebali da pocnu da prave i usavrse nase kombajne e sad zasto nisu ostaje tajna ali po njegovoj prici Zmaj kombajni bi bili neprevazidjeni sa tim sistemima.Kazu da je kombajn prodat na licitaciji negde u Backu Topolu i da je i dan danas u upotrebi taj JD.I sada zamislite da neki Zmaj ili neki tamo kombajn nepoznatog imena izadje i trziste i bude bolji od mnogih svetskih brendova koji bi to udarac i samar bio za sve te brendirane masine!Jednostavno uniste ti fabriku i ti onda postajes zavistan od njih.
 
Ili ti pokradu ideju i prisvoje je i patentiraju,kao sto je klajson pokrao u nasoj zadruzi uredjaj za kosenje suncokreta..i onda su oni najbolji i najpametniji...
 
Ne bi verovali,kako su inzenjeri iz claysona,dosli neke mislim 63,4 i imali kamere u naocarima i dugmetima,da snime uredjaj,sve kao u filmu.ima jos uvek zivi svedoci i knjiga napisana o tome...molio bi clana spajky,ako je u mogucnosti,da je skenira.i postavi...
 
Ne bi verovali,kako su inzenjeri iz claysona,dosli neke mislim 63,4 i imali kamere u naocarima i dugmetima,da snime uredjaj,sve kao u filmu.ima jos uvek zivi svedoci i knjiga napisana o tome...molio bi clana spajky,ako je u mogucnosti,da je skenira.i postavi...

Ovo bih baš volio pročitati... Liči mi prije na neku propagandu nego na istinu...

O kakvom se uređaju radi, ako se smije znati?
 
BOBO,radi se o uredjaju za kosenje suncokreta kombajnom,jer do tad su sekli glave srpovima pa ubacivali u kombajn.kod nas u zadruzi pokrok su majstori dosli na ideju i napravili uredjaj i,Nema nikakve propagande,sve je icista istina ,postoji jos puno puno zivih svedoka,a knjigu sam licno dobio od autora Jana povolnog koji su zajedno sa Janom Petrovicom ,otac majstora pixe,bio glavni oko cele stvari,bila je megde i slika tog uredaja,trazim,ne mogu da nadjem,a moju knjigu sam dao clanu spajki,a autor je u medju vremenu preminuo,pa ne znam gde bi nabavio drugu.,,,
 
BOBO,radi se o uredjaju za kosenje suncokreta kombajnom,jer do tad su sekli glave srpovima pa ubacivali u kombajn.kod nas u zadruzi pokrok su majstori dosli na ideju i napravili uredjaj i,Nema nikakve propagande,sve je icista istina ,postoji jos puno puno zivih svedoka,a knjigu sam licno dobio od autora Jana povolnog koji su zajedno sa Janom Petrovicom ,otac majstora pixe,bio glavni oko cele stvari,bila je megde i slika tog uredaja,trazim,ne mogu da nadjem,a moju knjigu sam dao clanu spajki,a autor je u medju vremenu preminuo,pa ne znam gde bi nabavio drugu.,,,
Postavljam je čim stignem,pročitao sam je par puta od kada si mi je dao,čekam priliku uživo da ti je vratim...
 
@JBrtka,mogao bi doći na okupljanje u Obrenovac sutra,taman i knjigu da ti vratim.Danas ću da je skeniram.
 
Ne mogu nazalost.,upravo sam se vratio sa aerodroma,vozio sam sestridu i sestricinu otisle u turrku,imam obaveza,a i kuci mi svi bolesni,tako da neki drugi put.ako mozes..skeniraj je i postavi.
 
Nazad
Vrh