ZMAJ kombajni

E to je dobro resenje
ako sam dobro razumeo... na osovini bitera su zasafljena oba zubcanika uvek?
Kako zbog pravca u odnosu na spaner i zubcanik na dobnoj osovini lezi lanac
 
E to je dobro resenje
ako sam dobro razumeo... na osovini bitera su zasafljena oba zubcanika uvek?
Kako zbog pravca u odnosu na spaner i zubcanik na dobnoj osovini lezi lanac
2qbvcwp.jpg
[/IMG]
Da uvek su na osovini bitera... a na trum osovini kako je sad zasrafljen samo ga okrenem sa druge strane tog nosaca i dodje na pravac...
 
Mnogo je bolje raditi sa varijatorom, ipak kais proklizi ako dodje do zagucenja, pa se zaustavi vršilica, kod lanca toga nema, u većini slučajeva se osovina ili slomi ili malo iskrivi. Kao i to što kod lancanika su fiksni obrtaji, dok na varijator ih mozes podešavati. Zbog izvršavanja, loma....
Inače, dobar patent sa prebacivanjem zupčanika.

Poslato sa LYA-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
To si u pravu.Kod lanca mnogo trpe osovine a u slučaju teškog zagušenja bubnja ako pljosnati kaiš ne prokliže jedino ostaje da se motor uguši i ugasi zbog preopterećenja.
 
Jedino tu sto trpi mnogo je taj lanac koji ne voli bas tolike obrtaje i tu prasinu pa hoce da dodje do pregrevanja lanca koji onda ubrzo crkava... Bar je to moje iskustvo.
 
@Milance87
Koliko godina vrsis psenicu sa lancanim pogonom bubnja ?.Ako ne gresim ,i ako su to ti lancanici sto koristis (52-43),imas oko hiljadu obrtaja bubnja.
 
Ja mislim da nije dobro sto je jedan lancanik stavljen pored drugog,zato sto su oni spoljni dosta udaljeni od lezaja,i lako moze doci do savijanja osovine.
 
@Milance87
Koliko godina vrsis psenicu sa lancanim pogonom bubnja ?.Ako ne gresim ,i ako su to ti lancanici sto koristis (52-43),imas oko hiljadu obrtaja bubnja.
Ovo ce sad biti treca sezona, a komsija od koga sam kupio kombajn vrse ne znam koliko godina unazad... kukuruz je oko 450 a psenica mislim da je oko 850, ne mogu da se setim tacno...
U psenici mi pucao lanac jednom u toku sezone, jer mora da se spanuje na dan ili dva, a u suncokretu i kukuruzu je kraci i nije bilo problema... svaki dan ga mazem za tovatnom mascu nekad malo ulja, ali uglavnom mast.
 
Kako na nekim starijim dajcevima fabricki idu na lanac sve kulture

Mislim da je 1322 zadnji koji ima lančani prenos na bubnju. I ja sam se bojao kako će fahr to raditi s lancem i lančanicima pa radi bez brige. dobar i loš ječam, travnatu i čistu zob, loše i dobro žito, soju, sve je pokosio bez brige i greške. ima mali rezervoar s uljem i dolje filc koji malo po malo u radu natapa lanac lancolom i nema ni grijanja ni istezanja lanca.

Ako je zmaj 780 koji je imao korpu sa samo 10 šinja mogao vršiti na lančani pogon bubnja od 60-ih godina, onda ne vidim razloga da ne mogu i današnji kombajni tako.

Jasno, imao sam na zmaju varijator bubnja koji se podešava iz kabine, fino sat s okretajima bubnja na tabli i nema problema s podešavanjem samo korpa mu se da podešavati samo prva dva dana u sezoni, kasnije poštopa prašina pa ostaje samo da mjenjam okretaje bubnja i to je to.
 
I to sensa korpom resi lako. Svaki koji je kod nas dosao nije radilo, pa je razradjeno, i posle jednom rukom ide. Na 142 sam znao kad zagusi dok idem napolje samo je kvrcnem i ona ode na skroz otvoreno.
 
I to sensa korpom resi lako. Svaki koji je kod nas dosao nije radilo, pa je razradjeno, i posle jednom rukom ide. Na 142 sam znao kad zagusi dok idem napolje samo je kvrcnem i ona ode na skroz otvoreno.

Ne znam jel mislimo o istim kombajnima, ja pričam o malim zmajevima dakle 13x serija... Kod njega je dvodjelna korpa i na ulazu još nekako i ide, al sredina korpe je katastrofa kad se prašine nabije. Jednom sam sve komplet očistio, podesio poluge i razmjerio korpu sve da se poklapa sa skalom u kabini, za 3 dana više ne može u dva naj otvorenija zuba, podbilo se opet prašine...

Za 142 ne znam kako ide, kad sam radio na koleginom nikad s podešavanjem korpe nije bilo problema niti sam od ikoga čuo da s time ima neke patnje al na malim zmajevima je to katastrofa.
 
Hoće sabirna ravan da pravi problem tokom žetve strnina sa ojsjem tj.zablindira pa korpa ne može da se raspusti jer udari u tu tampon zonu a hoće i u soji isto da se desi pa je potrebno čistiti sabirnu ravan redovno kako bi se ovaj problem izbegao.
 
Korpa na 141,2,3 hoće da zaglavi napred na šlic jamama. Prašina i kojekakve primese se nabiju i ograniče podizanje.... Moje iskustvo je tako.
 
Korpa mi nikad nije pravila probleme,ali sabirna ....ako ne cistim nekoliko puta dnevno,osje je potpuni zagusi.
 
Nazad
Vrh