ZMAJ kombajni

Svaki trapezni remen bilo koje sirine iskljucivo silu prenosi bocno na stranicama,sto znaci da nikako ne sme da dotakne dno remenice,pa stoga pogledaj da li se slucajno ne sija na dnu bilo koja remenica na osovini ventilatora/leva i desna/u tom slucaju dotezanje ne pomaze vec zamena ili remena ili i remenice u kompletu.
 
Jedan je zavrsio sezonu,a drugi tek pocinje
10721023_818698654827608_1284646336_n.jpg
 
Evo sa cime sam se danas zezao. Zadnje vreme imao sam problema da mi negde povuce vazduh i onda ujutru nece da upali dok ga ne izluftiram. Probao sam sve zivo, imam ugradjen nepovratni ventil , ceo sistem je bio rastavljan, sastavljan, sva creva stavljana nova i i opet problem. Na kraju sam resio da mu ugradim ovaj dodatni rezervoar, uvece kad ga ugasim otvorim slavinu, ujutru pre paljenja zatvorim i gotovo.
fotografija0350.jpg
 
Danas kod druga radio kukuruz kombajn Z 143.Lepo radi,cisto,ali dobar deo zrna je ostecen(polomljen,okrznut).Da li tako ostecuje zrno svaki Zmaj (142,143) ili je to do ovog(nesto nije dobro podeseno)? Kombajner kaze da ne moze bolje,da tako mora :sta:
 
Takav isti nepovratni ventil imam i ja ugradjen ali nije pomoglo.
Najveci krivac za lom zrna su visoki obrtaji. Ako se kombajn podesi na max. 400ob/min kukuruz mora da je kao rukom okrunjen. On ima sigurno podesen na vise obrtaja da bi mogao brze da tera a sto coveku pravi stetu to ga bas briga. A tvom prijatelju bi preporucio da menja kombajnera.
 
Možda mu je zaribala glavčina na varijatoru bubnja pa ne može da spusti obrtaje pošto sigurno radi na remen.Problem sa vraćanjem goriva sam rešio ugradnjom lepetrične ac pumpe.Problema više nema.
 
A što sporije da vozi :sta:
testirao sam mog ZMAJ-a u kukuruzu
hektar je uradio za 80 minuta s tim da je pola kipovano u hodu a polka u mestu,njiva je dužine oko 250m,prinos 10500kg
da je duža njiva i sve kipovano u hodu smem se kladiti da bi hektar radio za sat s prinosom 10-11t i naravno da je vlaga manja od 20%
 
Ja sam bio uvjeren da su to isti kombajni kad se radi o vrsalici i brzini rada i kapacitetu. Da oba imaju pogon bubnja na lanac, da oba imaju kukuruzne korpe i da oba imaju jednak heder po svakoj logici bi trebali ici jednako brzo u istoj njivi...

Ovo ja samo razmisljam "na glas"
 
Evo i ja da kazem nesto o cuvenom ZMAJ u 142
Covek koji mi godinama vrse kukuruz i ponekad soju, Zmaja 142 vozi kroz njivu srazmerno prinosu kulture i usovima rada. E kad kombajn tera njegov sin, to je druga prica. Jednom je 3.5ha soje skinuo za 4 sata uz minimalan rastur, a sledeceg dana 1ha kukuruza za 80ak minuta uz kipovanje u mestu. Uslovi za rad su bili idealni, soja cista, njiva dugacka od 300-700m, kukuruz isto tako, cetvrtasta njiva. Zmaju nije bilo svejedno, motor polos,zitni heder 4.20m, adapter ubrzan no ZMAJ nije posustao.
Prosle godine soja je bila puna ambrozije i kojekakvog korova koji se probio u fazi precvetavanja, niko nije hteo a ni mogao da uradi kako treba. covek je vozio I bez varijatora, ponegde stajao da bi kombajn mogao da proguta koliko je trave bilo. Parcelu od 4ha je vrso oko 12sati (mozda cak i sat dva vise). Opet je rastur bio veoma mali ali je soja bila cista. Prinos je bio oko 1600kg/hektaru. Te godine je covek remontovao ceo kombajn, ulozio lepe pare u njega, ali sad je to Zver od kombajna:osmeh:
Za 10 godina koliko kod nas vrse kombajn je zastao (Bogu 'fala) samo 3-4 puta. Jednom je pukao kajis, jednom je povukao vazduh u PVP i ugasio se a jednom je zastopao vazdusni filter, no to su zastiji od ukupno 2-3 sata.
Ne znam zasto, ali sve vise mi se svidja taj kombajn i voleo bi da mi se nadje nekad u dvoristu:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh