Prikolica ili odvojene košnice

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Kako da se pčelari, šta je bolje. Viđam podjednaki broj pčelara koji imaju košnice na kamionima kao i onih koji drže pčele u košnicama koje su na zemlji. Ovo na kamionima mi deluje praktičnije, jer kada se pčele trebaju preseliti samo se upali kamion i može da se ide tamo gde je počela neka paša. Može se na pašu ići i sa ovim ovim košnicama , ali se one moraju utovarati i istovarati na mesto gde se trebaju seliti.
 
Pčelarenje sa prikolicom ili kamionom je jako popularno na celom Balkanu, ima čak i izreka koja kaže da med na osovini rodi. Ali takva je situacija samo na Balkanu, dok na primer u Sjedinjenim Američkim Državama ili Australiji se uopšte ne koristi taj sistem. Osnovni razlog je taj što se na taj način ne može vršiti proširivanje košnice kao što je to moguće kod košnica nastavljača, u cilju suzbijanja rojidbenoga nagona. Mada nije nedostatak prostora jedina stvar koja utiče na to dali će pčelinja zajednica da se roji svakako je bitna.
Aopet i kod košnica koje se nazivaju nastavljače postoje različiti tipovi košnica, ali među najpopularnijima su LR, DB i u poslednje vreme Fararova košnica. Razlike među nastavljačama proističu iz toga što je vema velika razlika kod pčelara u pogledu toga koliki je prostor potreban za pčelinje klube i dali treba da se manipuliše sa pčelinim klubetom.
 
Realno govoreći pčelarenje sa kamionom, ili autobusom jer vidim da se jedan nudi na prodaju na forumu je mnogo opuštenije nego sa košnicama nastavljačama. Doduše ja sam samo povremeno pomagao oko rada sa košnicama na kamionu i recimo dopalo mi se kako je rešeno to da se pčele uklanjaju iz kamiona. Problem nastupa kada se pčele počnu rojiti, to jeste tačno i to zahteva dodatno angažovanje pčelara i iskustvo. Ali kada dođe do rojenja u nastavljačama isto ima posla, i takođe je potrebno iskustvo da bi se dobio zadovoljavajući rezultat.

Potrebno jeste vremena da bi se upoznala obadva načina pčelarenja, ali svako mora za sebe da odredi šta će mu najbolje pasovati.
 
Nekidan smo kod brata na pcelinjaku prihranjivali pcele, pa sam uslikao par slika, od kojih je jedna dobro uspjela:





Kao sto se i vidi, i stacionarna drustva, kao i mobilna. Ima jos jednu manju prikolicu koju cemo ovog proljeca sredjivati, pa ce i ona biti u funkciji. Dobro mu se pokazao mjesoviti sistem drzanja pcela jer ih ne seli daleko.
 
Moje mišljenje je da u zavisnosti od kraja u kom se živi treba i birati način pčelarenja. Kod mene ima paše preko cele godine jer sam u brdskom kraju gde ima dosta voćnjaka pa onda bagrema kao i livadske paše. Pčele ne treba seliti, do nekih pedesetak društva može se bez poblema držati na jednom mestu uz dobre prinose. Moj komšija ima pored moje parcele uz reku oko 40-50 društava i kaže da je prezadovoljan sa pašom u ovom kraju.
Dok za Vojvodinu ili Pomoravlje mislim da su bolje prikolice jer su velike površine pod monokulturama i pčele bi tu stradale kad bi se držale cele godine, što zbog nestašice paše što zbog jakih vetrova i mrazeva zimi.
Opet kao i u svakoj grani poljoprivrede najvažniji je ekonomski momenat pa gde se ko pronađe ::novac::
 
289abr6.jpg


Jedan dobar način za transport košnica . Platforma sa pčelama a prikolica ide kući ili za drugu platformu.
 
Da li si je ovo na tvom pčeljinjaku, interesantno bi bilo da se postavi još koja slika konstrukcije iz različitih uglova. Odlično je :D
 
xf9uhg.jpg


Post je spojen: [time]1251207740[/time]
_________________________________________________
 
Moj otac je na prikolici odvezao 13 izuzetno kvalitetnih kosnica sa drustvima na teritoriju mesta Crepaja,i kada je posle 2 dana otisao da ih obidje,njih je neko "odvezao" sa sve prikolice.Mislim da mu vise nece pasti na pamet da kosnice vozi na pasu.Usput koristim priliku da zamolim sve one koje znaju nesto o tome(a culo se na daleko),da me preko ovog foruma obaveste,jer je to dosta tesko preziveo.
 
Jedno pitanje i sugestija za pčelare koji nose pčele na suncokretovu pašu po Vojvodini.Da li postoji regulativa kako i kome se prijavljuje gde da parkiraju vozila ili gde mogu da postave košnice.Bašaid tradicionalno gaji mnogo suncokreta pa ima i mnogo pčelara koji ga svake godine posećuju sa pčelama.Neki poznaju ljude u selu i sa njima u dogovoru postave košnice na odredjenu parcelu a neki stihijski postave gde im padne na pamet.Jedan je ovako postavio autobus sa pčelama.
2zxm538.jpg
2rzb30j.jpg
125hueh.jpg

Pošto je ovo jedan od prometnih puteva a meštani još vuku slamu i rade ostale poslove u polju žalili smo se Mesnoj Zajednici koja je preko poljočuvarske službe pozvala vlasnika i zamolila ga da premesti vozilo.Nekoliko dana se niko nije pojavio i danas čujem da mu je neko izbušio sve gume.Neznam da li je baš tako pošto sam ja prošao oko pola jedanaest kad je ovo slikano i nisam primetio da su gume prazne.
 
ne bih da nesto palamudim...al' sto vama to smeta?
mislim moze da se prodje pored,suncokret se nece jos kositi...jel se bojite pcela ili?
 
Karalic je napisao(la):
KishRobert je napisao(la):
ne bih da nesto palamudim...al' sto vama to smeta?
mislim moze da se prodje pored,suncokret se nece jos kositi...jel se bojite pcela ili?
Bravo za post ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Smeta im sto covek skida med, a oni iz te kombinacije nemaju nista :haha: :haha: :haha:
Meni i većini nesmeta kad se pčele postave kako treba i gde treba.Da li se bojimo pčela je već pitanje.Prošle godine su napale zapregu koju je vukao magarac.Ljudi su pobegli a magarca su izujedale pa je krepao.Znam još nekoliko primera napada na zapregu.Mi smo ovih dana radili arpadžik i moramo tuda da prodjemo sa 15 nadničara koji su oznojani i bez zaštite.Ako je to tako bezazleno zašto vlasnici pčela nose one maske i koriste onu dimilicu(Ili šta već).Opet ponavljam da je atar pun košnica i da one koje su postavljene kako treba nikom nesmetaju i niko nikome ne zavidi, niti koga interesuje koliko je na medu zaradio.
 
kiraj, i sam vidis da je BUS sa kosnicama ukljonen sa puta , i da zaista nikom ne smeta, a opet su mu izbusene gume :sta: Nije to lepo...
A sad , da Ti odgovorim i na drugi pasus.. Nije zabelezeno do sada da su pcele napadale domace zivotinje, osim ako nisu u pitanju pcele ubice( Africke) kojih i nema na nasim prostorima,. Osim ako ga nisu napali strsljenovi, sto je druga prica.A Zastitna maska se nosi kad se radi samo oko rojeva, kad su uznemireni.. Inace, ulazio sam na Pestaru u okruzenje oko 400 (CETIRI STOSTINE) kosnica , pa me ni jedna pcela nije ujela. Ni mene , niti nekog iz mog okruzenja :cao:
 
Karalić, ti jedno a ja drugo.
Magarca su napale pčele koje su bile u parceli mog šuraka pošto je on dozvolio vlasniku pčela da ih tu postavi.Da pčele nisu napale tog magarca misliš da bi vlasnik pčela platio 300 e za uginulog magarca ?
Jeste da je autobus van puta ali ako si čitao moje postove u drugim temama, kod nas ima još pšenice da se kosi pa tuda treba da prodje i kombajn .
Osnovni red je ako se dolazi u "goste " sa košnicama , da se ponaša po pravilima koja tu važe ,a ne ovako.Da li su te gume baš izbušene ? Napominjem da sam prošao oko pola 11 i da nisam primetio i neznam osobu koja bi se usudila da pridje tako hladno autobusu sa pčelama da buši gume.
 
Osećam se dužnim da se oglasim po ovom pitanju,pošto sam i sam pčelar i selim pčele a imam i ovakva vozila,član sam foruma saveza pčelara srbije i na ovom forumu traje rasprava oko problema i šteta koje su pričinjene pčelarima na području Bašaida.Da se razumemo,fotografije koje je postavio kolega kiraj pokazuju kako ne treba raditi,kolega pčelar koji je ostavio autobus na ovakav način ne može ništa dobro da očekuje.Niko nije dužan da trpi nekorektna ponašanja i prilikom postavljanja pčela mora se strogo voditi računa da nikoga ne ometaju ili da se to svede na najmanju moguću meru.Naravno postoje slučajevi kada zbog kvara ili nekog drugog razloga(kiša)pčelar nije mogao ovo da izbegne i tu treba umati razumevanja.Karaliću,a šta ti ovoznači da se maska nosi samo kod rojeva:haha:??Ja lično nosim uvek masku za lice jer nije prijatno primiti ubod u predelu lica a ostalu zaštitu nikakvu ne koristim.
 
Nosis masku uvek kad si kod kosnica? Mora da su te Tvoje pcele neke mnogo opasne :haha:
Post je spojen: [time]1280135174[/time]
_________________________________________________
I dalje stojim da je BUS ispravno parkiran , van puta i da ne smeta ... Ali, to je moje misljenje. A , za busenje guma , sam si Ti to rekao, ne ja ..To je i bio razlog mog ukljucenja. Unistavanje tudje imovine!
Jer, ako je i nepropisno BUS parkiran, to je prekrsaj koji se sankcionise kod Sudije za prekrsaje, dok je busenje guma vec krivicno delo (namerno unistavanje tudje imovine), koje se goni posluzbenoj duznosti. :ppozdrav:
 
Samo dve kratke napomene:
1. autobus nije dobro postavljen! Istina pored njega se može proći, ali ko god prolazi rizikuje da bude uboden, konji i magarci su posebno osetljivi, a o alergičnim osobamama da ne govorim. Bilo bi bolje da je bar postavljen tako da stoji upravno na put i da je malo ušao u parcelu (uz dozvolu vlasnika - normalno).
2. ratari treba da imaju mnogo više razumevanja za pčelare jer te pčele njima mnogo više koriste nego pčelarima, bez obzira na količinu eventualno izvrcanog meda.

Malo više razumevanja i uvažavanja s obe strane bilo bi nužno i obostrano korisno!
Evo kako sam ja postavio svoju prikolicu udaljenu od atarskog puta (snimak je sa tog puta) i suncokreta oko 100m i udaljenu oko 30m od pristupnog puta za gazdin salaš: http://poljoinfo.com/ratarski-usevi/suncokret-rod-2010-god/390/.
 
Karaliću,ti se šališ ::namigivanje::Maska se nosi kada se radi oko košnica,ne uvek kad sam kod košnica.
 
Nazad
Vrh