Savremena farma krava

Mislio sam na roto izmuzište tj. rotolaktor (neki ga još zovu i revolver).
 
Sad te razumem,navodno im je to prevazidjeno i ovo je bolje njima. Mada ni nama ovo ne izgleda bolje jer moraju sve krave da udju da bi pocela muza i ako zavrsi prva do prozora-kancelarije druga ne moze da udje dok sve druge ne izadju,da bi kompletno nova tura usla. A mozda je gazdi ponestlo para na kraju. Profesor inace kaze prvo izmuziste gleda jer je ono najskuplji deo farme.
 
Ovo je to roto izmuzište koje postoji i u PKB

1535778_nova_farma_2_v.jpg


To je automatski sistem i mislim da je mnogo bolji i savremeniji za velike farme ali se ograđujem jer se ni ja ne razumem previše u to.:osmeh:

NA, hvala na postavljanju ovih slika i na izveštajima iz Rusije. Slobodno piši više o iskustvima tamo (ako želiš naravno) jer ima ljudi koje to interesuje. Generalno nam je ta zemlja nepoznanica i dosta mistifikacije postoji tako da su informacije iz prve ruke najbolje. :osmeh:

A što se tiče veličine poseda Rusija poseduje obradivu površinu u veličine 2 Francuske ugrubo (8 procenata svetske obradive površine) a uvoznik je hrane! Međutim, pošto se razvija po kapitalističkim principima velike parcele nekadašnjih kolhoza kupuju stranci za bagatelu. Čitao sam u Špiglu da Nemci kupuju desetine i stotine hiljade hektara zemlje i tako postaju oligarsi. Napuštaju Bavarsku zbog Rusije. :osmeh:
 
I mi smo otisli sa gomilom pitanja,bukvalno smo imali vise pitanja na kraju nego na pocetku.
Vidi Milane tamo da odem ja ovako mali li ti radili bi bar 500ha,u jednoj od lepo razvijenih regija je hektar 2e arenda,a za navek 20e hektar. Pricam sa covekom koji nas je vozio na onu farmu na otvorenom(slika Dustera) koji on vozi,ima 5 dece svi su obezbedjeni i bore se,covek ima 160ha svoje zemlje i dao je besplatno u neko gazdinstvo koje je drzavno,kaze bolje da oni obradjuju,nego da stoji u parlog.
 
To treba ovim nasim ratarima hiljade hektara da neizlaze iz traktora, a cenu arende bi ubrzo podigli na zavidnom nivou jedino sto bi zahtevali od Rusije da im da subvencije po h i da nemoraju da plate penziono
 
Otud je objašnjenje za njihov prosječan prinos pšenice od 2500kg/ha . To uopšte nije loše i nisu oni naivni nego im zemlja nie problem pa se ekonomija svodi na odnos uloženo-dobijeno a prinos po hektaru uopšte nije bitan.
 
Interesantno

Sve što se videlo na slikama do poslednjeg šarafa je uvezeno iz Zapada, koji samo što nije propao, dok je sav prilog ruske privrede, moderne i u cvatu bila samo drvena građa (bar se nadam da nisu uvezli i nju) i jeftina radna snaga.

@mbranko
danas se više krave ne hrane individualno u vidu automata i transpondera.
Sva imanja u A, od kojih sam stavljao slike ne koriste automate, a muzu i do 37-39 kg na dan sa niskim troškom prehrane.
A kod ovakog stada je to još više bitno, jer bi trebalo puno jedinica automata, pa svaki treba silos(e) i radna snaga, da se to ažurno prati...

A za telad nemaju ni na velikim farmama na Zapadu neke strašne automatike, jedino vrlo efektivnu radnu snagu.


I sve više sa danas koristi mlećni taksi, koji meša zamenicu, održava temperaturu, ima vlastiti pogon, može se programirat da sipa uvek istu količinu, ili sipaš slobodno i gledaš na brojčanik koliko si dao.

 
Nazad
Vrh