Iskustva sa NOTARIMA

Imao sam identičnu situaciju kao i Ivan iz Sakula, ista cena, isti notar, naš, domaći. ::namigivanje::
 
Neko rece da je Evropa kriva...!!! Koja Evropa?! U Evropi i Americi placanje overe kod notara nije nista strasno kad se gleda njihova mesecna primanja! Kod nas je vec velik problem jer bagra vise nema odakle da uzima da bi zapusila silne rupe gde curi na sve strane!
 
U Crnoj Gori ugovori kod notara su 50evra,a kod nas u Vrbasu niko se nije prijavio da bude notar i trenutno u sudu sve stoji nemoze niko nista da radi bruka uveli novi zakon i opet se radi u hodu mesto da pripreme teren pa tek onda uvodjenje kod nas uvek ide kontra smerom po nasim ledjima!::jako_besan::
 
Kod mene je ovjera potpisa 45 kn ( cca 700 rsd) i ona nema nikakvu vezu s vrijednosti koja je navedena u ugovoru niti mi javni bilježnik što ispravlja ili upisuje u ugovor kojeg sastavim jer to nije ni svrha ovjere, tj. on samo ovjerava da je potpis ugovora napravljen u skladu sa zakonom. Druga stvar je ako mi on radi ugovor ili vrši provjeru (solemnizaciju) onda je cijena vezna uz vrijednost ali opet se ne radi o takvim iznosima kao kod vas. Plus svega toga na internetu postoji "ZAKON O JAVNOBILJEŽNIČKIM PRISTOJBAMA" gdje se mogu provjeriti cijene i i na temelju toga prijaviti javnog bilježnika ako ne naplačuje po njemu ili ako vam ne izda račun za izvršenu uslugu.
 
Advokati štrajkuju jer su im povećali paušalni porez,a ne zbog notara. Štrajkovali su i pre nekih mesec-dva istim razlogom pa su samo odložili protest za septembar.

Advokati počinju štrajk od srede, trebaju da ispoštuju neke procedure u ponedeljak i utorak, mislim da obaveste sve sudove preko svojih komora. Jedan od zahteva će biti da se dozvoli i njima da mogu sastavljati ugovore.

Može biti zeznuto ako im se to dozvoli, ali uz uslov da moraju da primenjuju i oni novi cenovnik.
 
У посту бр. 15 наш форумаш је дао линк за тарифе па прочитајте. Значи цене нису фиксне ни извесне. Оно што је извесно је да нотар не може да спусти цену јер губи лиценцу али зато може да је увећа за разне трошкове (препоручујем да прочитате ако вам је низак притисак). Често се код нас деси да законе пишу људи који нису стручни за ту област што овде није случај. Ово је писао изузетни познавалац тако да је са мало текста закрпио све евентуалне рупе које би смо пробушили, само је питање с' којим намерама и циљем.
Нпр. обзиром да ми следи покретање оставинског поступка иза оца, израчунао сам да за кућу вредности 50 мил. дин. треба да платим нотару награду 500€, ако сам добро протумачио да се плаће пола код поклона првом колену, а обзиром да није поклон него наслеђивање онда вероватно 1.000€ и то без додатних трошкова.
 
[h=2]Saradnja Robnih rezervi i farmera[/h]
NOTARI PORUŠILI RAZMENU
Beograd, 16. septembar 2014.
Više od 30 farmera, koji su dobili mogućnost da razmene stoku za kukuruz sa Državnim robnim rezervama, nalazi se pred raskidom potpisanih ugovora, jer njihov aranžman ugrožava nadoknada od 18.000 dinara za hipotekarni zapis koji naplaćuju notari.U sličnim aranžmanima kod sudova ova overa je koštala 230 dinara.- Ovo je najniži mogući udarac nama seljacima, a koliki je cirkus nastao zbog cene i malog broja notara videće se već sutra – kaže Zlatan Đurić, predsednik Unije poljoprivrednika iz Sremske Mitrovice, ne verujući da nema neko pametan i da prekine ovaj eksperiment sa notarima. - I mi seljaci znamo da je uzeta najgora praksa iz sveta i da to u siromašnoj zemlji ne može opstati. Da li možete verovati da mi ugovor kod notara prijavljujemo i dobijamo termin za 30 ili više dana? Ljudi zemlju ne mogu dati deci bez čekanja. Ko to ne vidi i zašto, nije nam jasno – kaže Zlatan Đurić i zahteva od nadležnog ministarstva da odmah prekine ovu situaciju.Unija je, kako smo čuli, tražila intervenciju u Ministarstvu pravde, ali su im odgovorili da su „trenutno zauzeti drugim poslovima”.
 
Ja sam danas kontaktirao sa strucnim saradnikom overivaca
kako mi se doticni fino predstavio u tel razgovoru,i mogu samo da konstatujem da nemaju pojma sta rade
i sustina im je da na brzinu uzmu lovu jer su i sami svesni da ovo nece potrajati.
 
majko mila koji lopovi su nam na celu.. pa ja neznam sta treba da se radi, da je makar 1800 i neka pa bi lako u revoluciju danas svi laju, a niko se ne dize protiv bagre sve treba mirnim putem kojim mirnim, joooj sto bi ja to proredio tamo u vrhu... jel se tako puni budzet,gamad jedna... kad nas sve istrebe sto radimo i placamo videcu koliko ce im puniti budzet tajkuni. umesto da nateraju da svi zaposlen ima pristojno uplacen staz i da urede tako da tu drzavnu zemlju ko uzima moze da uzme najvise 20 hektara po uplacenom piu. i da svki seljak koji upiati sebi penziono ima mogucnost da uzme da radi 20 ha, ali da kazem da radi ne da preproda, da malo inspekcije rade svoj poso.. oni deru i ovo malo jade sto gmize... al dizu standard.. svaka cast ja nemam vise reci za ovo.
 
Ja sam prošle nedelje overio kupoprodajni ugovor za traktor u mesnoj kancelariji za 760 dinara. Nisam još bio u supu (sutra idem), nadam se da neće praviti problem i da overa i iz opštine, ili mesne kancelarije važi.
 
Mislim da do marta vazi overa i u mesnim kancelarijama i sudovima.
DA, ali za nekretnine, NE VAŽI, odgovorno tvrdim, notarima je dato, poklonjeno, kako želite, ekskluzivno pravo postupanja u prometu nepokretnosti, bilo poklona ili kupoprodaje i overe ugovora koji se tiču prometa nepokretnosti...
Za ostale vrste pravnih poslova i dalje važe stara pravila, e sad dal' do marta naredne godine, ili postoji neki drugi vremenski period, zaista ne znam...
Još nešto, šta mislite kolike će naknade notari uzimati pri sastavljanju i overi ugovora o zakupu polj. zemljišta, i to podpada pod nepokretnosti?
 
Да би спровео уговор о поклону парцеле чекао сам 15 дана, у међувремену звао телефоном 11 пута (они мене 2 пута) и одлазио 4 пута. Пошто је најнижа тарифа наплатили су 10.800 тако да је са трошковима прешло 100€.
Иста прича прошле године у суду изгубљена 2 сата и 3,5 пута мања такса. Толико о министровом образложењу: брже, лакше, јефтиније, сигурније.
Дали нам по један оверен примерак уговора и кажу да они шаљу пореској управи и катастру. Е, сад дал' је тако видећемо. Знам само да им је катастар ових дана враћао, нису хтели да приме.
 
Ljudi ugovori o poklonu su jeftiniji ,ali su rizicni zapamtite uvek postoji da vam moze neko da trazi nuzni deo od prodavceve familije.
Inace postoji i sada dogovori sa notarima,ja sam isto platio za ugovor od 5700€ 18000rsd.Ali u pitanju je kupoprodajni ugovor.
Nemojte da radite poklone, ustedecete nesto ali mozete da imate problem posle.
Sve ispod 600000rsd je 18000rsd iznad te vrednosti povecava se i taksa ulazi u drugu tarifu.
 
Poslednja izmena:
Treba sutra da overim kupoprodajni ugovor za kupovinu poljoprivrednog zemljista.Jel ovo moguce uraditi za jedan dan kod notara ustvari kako to uopste funkcionise?Dosada sam radio sa advokatom u svojoj opstini za jedan dan.
I malo mi bezbeze da moram da vadim list nepokretnosti susednih parcela.Izlaganje bespotrebnim troskovima.
 
Nazad
Vrh