Iskustva sa NOTARIMA

Evo moga skustva - samo sam se raspitiva:

- kupoprodajni ugovor za nekretnine možeš napisati sam i odneti kod notara. On ga overi ako je po zaakonu. Onda naplati svoj deo (nagrada) a ti dobiješ papir pa sa tim papirom u katastar
- ugovor ti može napraviti advokat - pominje se cifra oko 6000,00 dinara - s tri primerka kod notara da naplati svoj deo (nagrada)
- ugovor ti može napraviti notar - tri primerka po oko 1500-2000 po komadu + njihova čuvena nagrada

Ja ću sledećeg meseca da radim kupoprodaju pa ću da napišem iskustva
 
Evo iskustva sa notarom:

Od dva notara u mom gradu izabrao sam jednog jer mi je prilikom telefonskog razgovora delovao pristupačnije i više mi je podataka tražio i dao.
Prvo sam ga kontaktirao telefonom i dobio info a ono što mi nije bilo najjasnije sam razjasnio kad sam otišao lično u office. Ja sam u startu hteo da sam napravim kupoprodajni ugovor da nemam još neku ruku između koju moram platiti. Odneo sam preštampani ugovor koji sam našao na netu pa sam nešto promenio, nešto izbacio a nešto dodao.
Notar nije imao zamerke osim što je rekao da ugovor treba biti otkucan na ćirilici.
Bilo mi je potrebno od papira - lista nepokretnosti za tu parcelu i fotokopije ličnih karata svih učesnika. Notar je to tražio par dana pre sastanka da bi proverio podatke.
Sa prodavcem sam došao u zakazano vreme kod notara s tim što je prisustvovala i prodavčeva supruga jer je potrebno da i ona da saglasnost svom suprugu na prodaju. Saglasnost supružnika je i do sada bila potrebna po zakonu samo se nije poštovala. Od sada će biti drugačije - tako reče notar.
S obzirom da sam suvlasnik sa najvećim delom parcele a kupujem deo te iste parcele nije mi bila potrebna saglasnost ostalih suvlasnika u smisli prava preče kupovine. Inače bih morao da platim i jednu izjavu o saglasnosti. Inače čitao sam na netu da tu ima jedna fora - notar uradi rešenje bez saglasnosti ali upozori stranke da se ugovor može poništiti ako se suvlasnik ili komšija pobuni.
Ispred notara smo ispotpisivali sve papire i posle uplate od oko 8200 dobili smo ugovore i rešenja.
Ostalo je da se upiše promena u katastaru i da se plati porez što ću uraditi u sledećem periodu.
Suvlasnik onoga što sam kupio je i moja supruga jer to spada u zajedničku svojinu stečenu u toku bračne zajednice.


Veoma lepo iskustvo mada je sve to moglo da bude dosta jeftinije s obzirom da se radi o 2 ara površine. Skuplje izađu dažbine nego vrednost zemlje.
 
Ah da, da dodam i još i harač kad se vrši upis u listu nepokretnosti. Cena je oko 8600 + 300 dinara. Za dva ara zemlje.... Eh zemljo Srbijo....
 
Sve je ovako kako je kolega vuxsd napisao. Cini mi se jedina razlika je u nagradi notara koju sam platio 11200 din sa PDV, s obzirom da je rec o vecoj parceli. Sta reći o ovom haraču za upis u katastar nepokretnosti....isti iznos za 2 i za 102 ara... :sta:
 
Sve je ovako kako je kolega vuxsd napisao. Cini mi se jedina razlika je u nagradi notara koju sam platio 11200 din sa PDV, s obzirom da je rec o vecoj parceli. Sta reći o ovom haraču za upis u katastar nepokretnosti....isti iznos za 2 i za 102 ara... :sta:

Можеш на нету да ископаш јавнобележничку тарифу, тамо можеш тачно да видиш колико ћеш да платиш нотару за писање, или пак само солемнизацију уговора који си сам направио, или ти је адвокат направио.
Ако нотар само солемнизује готов уговор, плаћаш 60% износа јавнобележничке тарифе (+20% ПДВ, који плаћаш свакако).

Из мог искуства, најбоље је да сам саставиш уговор према модлицама са нета, ако некоме треба, могу му послати.
 
Можеш на нету да ископаш јавнобележничку тарифу, тамо можеш тачно да видиш колико ћеш да платиш нотару за писање, или пак само солемнизацију уговора који си сам направио, или ти је адвокат направио.
Ако нотар само солемнизује готов уговор, плаћаш 60% износа јавнобележничке тарифе (+20% ПДВ, који плаћаш свакако).

Из мог искуства, најбоље је да сам саставиш уговор према модлицама са нета, ако некоме треба, могу му послати.

Tako sam i uradio... pogledaj par postova iznad... Nego ova taksa za upis u listu nepokretnosti 8600 + 300 dinara - preterano - ne vidim da je to veliki posao upisati par reci u vec gotov software..

Notar je vec imao vise posla - oko pola sata sve ukupno....
 
Pa nije sad teško ali su bile potrebne godine da se katastar digitalizuje, i prebaci u računarski sistem. Oni sad naplaćuju korišćenje njihovih sistema i podataka ...
 
Tako sam i uradio... pogledaj par postova iznad... Nego ova taksa za upis u listu nepokretnosti 8600 + 300 dinara - preterano - ne vidim da je to veliki posao upisati par reci u vec gotov software..

Notar je vec imao vise posla - oko pola sata sve ukupno....

Око тих муфљуза у катастру сам се изнервирао јутрос не зна се.
Још 10. јула сам поднео захтев за упис парцеле у катастар, платио таксе, приложио уплатнице и уговор о купопродаји. Узели, рекли ми само стићи ће ми поштом решење о упису.
Питам ја, а добро, јел не добијам неки папир, нешто што би служило као потврда да сам предао захтев, платио и да чекам да ми се предмет реши, каже она, неее, нема потребе, то је то, довиђења.
Изађем после пар дана на web јавни приступ катастру, ок, видим парцела на старом власнику још увек, али стоји забележба, купопродаја 10.07.

Кад јутрос изађем опет на ту страницу, оно нема забележбе. Шта раде, кад мисле да преведу парцелу на моје име немам појма, морам сутра да идем да им мајку мајчину.
Најгоре ми је то што немам никакав папир да сам предао захтев, немам ни уплатнице, јер сам попунио ону од две копије, једна остала у пошти, другу сам дао катастру.
У каквој држави живимо не би ме чудило да ми траже да уплатим опет.

Зна ли неко колико се чека на упис новог власника у катастар?
 
Ja sam imao dobro iskustvo sa upisom u katastar kada sam upisivao parcelu koju sam nasledio. Predao ostavinsko resenje i uplatio cini mi se samo onu drugu taksu od 300 dinara i sacekao resenje - stiglo mozda posle dve nedelje - nije bilo preoblema. U SD-u se predaje na salteru pa ti daju listic sa brojemi pecatom. To dobro funkcionise.
I nebi bilo problem da kosta par iljada al isto kao i kod notara - previse....

Za upis na web prezentaciju je proslo mozda oko mesec dana. Nisam sto posto siguran koliko ali se ceka dugo, prvo ti stigne resenje iz katastra pa onda kad pomislis da nikad nece onda se pojavi na netu.
 
Poslednja izmena:
Fotokopije dokumenata, priznanica i sl. napravi duplo nego što misliš da ti treba! To nije skupo.
 
Зна ли неко колико се чека на упис новог власника у катастар?
Зависи од организационе јединице за дату општину. У Бгд. би требало да буде за 30 дана (хитна укњижба подразумева дупле таксе) ал' обично потраје 3 месеца (а код неких и дуже).

- - - - - - - - - -

Fotokopije dokumenata, priznanica i sl. napravi duplo nego što misliš da ti treba! To nije skupo.
А чему служе камере на мобилним? Усликам све папире а кад дођем на шалтер укључим видео запис. За тајне снимке користиш диктафон на фону (ако добро снима амбијентални тон). Све телефонске разговоре са фиксног, са разним службеницима, снимам на рачунар.
 
Pozdrav narode!<br>Već sam pisao po forumu o ovome. Bavim se malinama ali ne mogu da prijavim polj. domaćinstvo jer nemam 50 ari zemlje. <br>Ujak hoce da pokloni mojoj majci 50,5 ari i sa onih 28 koje imam mogu registrovati. <br>Napisao sam sam ugovor i platio 1200 dinara za izdavanje posedovnog lista. Sve sam to ,plus licne karte majke i ujaka poslao mejlom notaru u Uzice,odgovorila mi je da je sve ok ,ali da se mora poneti poresko resenje i dokaz otkud ujaku zemlja (kapiram da je to nasledno resenje)i zakazala u ponedeljak da dodju majka i ujak radi overe. Pitah je koliko kosta overa ali nije mi odgovorila,kaze zavisi od poreskog resenja i brija kopija ugovora.<br>Zna li neko barem orijentaciono da mi kaze koliko moze kostati i koliko se to ceka. Tj.da li mogu sve zavrsiti da registrujem na vreme? <br>Hvala vam!
 
Danas zavrsih kod notara. Zaista nikakvu primerku na uslugu i ljubaznost. Cena nagrade je 8260 dinara.
E sad mi preostaje opet u katastar i u upravu prihoda,pa cu da vidim koliko ce tu da me kosta.
 
Da napisem i ja svoje iskustvo sa notarima upravo danas.
Kupio sam parcelu od 65a 75m2,inace parcela je 2 i 4 klase coveku na ruke dao 6500 eura ali procenjena trzisna vrednost kod notara je bila 900 i nesto hiljada dinara i na kontu toga morao sam da platim 18720 dinara.
Ljudi ja sam se frapirao odakle oni izvukose 900 i nesto hiljada **greška li ga jeste da je blizu sela i 200 metara nema od asfalta al sto je puno puno je.Dali tu ima pouka o pravnom leku.
 
Danas kod notara isao sa ujakom da zavrsimo nasu trgovinu i njegova usluga me kostala 11160din. i to sada po novome samo tri ugovora overavaju:jedan njima,drugi meni i treci u katastar,a u poresku i opstinu mogu i fotokopije ugovora!Kaze stiglo naredjenje iz suda,a ako stranka hoce jos koji ugovor onda je po potpisu 1080din.::jako_besan::
 
Da napisem i ja svoje iskustvo sa notarima upravo danas.
Kupio sam parcelu od 65a 75m2,inace parcela je 2 i 4 klase coveku na ruke dao 6500 eura ali procenjena trzisna vrednost kod notara je bila 900 i nesto hiljada dinara i na kontu toga morao sam da platim 18720 dinara.
Ljudi ja sam se frapirao odakle oni izvukose 900 i nesto hiljada **greška li ga jeste da je blizu sela i 200 metara nema od asfalta al sto je puno puno je.Dali tu ima pouka o pravnom leku.
dodali su pdv :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh