Iskustva sa NOTARIMA

marrkoo

Član
Učlanjen(a)
2 Feb 2012
Poruka
537
Lokacija
Gajdobra
Ako je neko imao bliski susret voleo bih da cujem iskustva
 
Imao sam ja. Zapravo još uvek imam i psujem i uzduž i popreko onog ko ih je uveo...
Hoću da zakupim lokal, mali, 20-30m2, morali smo da izvadimo nov izvod iz katastra (1500din), zakazuje pisanje i overu ugovora (koji je u suštini tipski) za 7-8 dana i to sve košta najmanje 9000 din !!! Znači 1500+9000 =10500din, i ne može ništa jeftinije od toga, čekanje nedelju dana. Pri tome sve što nije legalizovano ne može ni da se napravi bilo kakav ugovor kod notara (prodaja, zakup, ustupanje, poklon ili šta već) !!!
Ovo je pre samo 15dana bilo overavano u Osnovnom sudu za 1500din kroz tipski ugovor koji nisu morali da pišu advokati....A čekalo se samo dok sačekaš u redu u sudu...
Pa sad ti vidi da li smo sa notarima dobili ili izgubili...
 
Marko, ovo ti isto važi i overu ugovora o zakupu !!! Ja sam zakupio lokal, a ne vidim razliku u zakupu zemljišta i lokala. Ne znam, ja radim samo moju zemlju, ne uzimam u arendu, a stvarno bi ste tarbali da počente da se raspitujete šta i kako će biti da se ne iznenadite kad treba da produžite ove ugovore.
 
Nemoguce da je tako,informacija koju sam ja dobio je bas iz Pozarevca i vrednost trgovane zemlje je oko 7-8000e,znaci upada u tarifu od 600000 do 1500000.Ugovor o poklonu je jeftiniji,zaboravio sam tacno koliko i odlucili su se na tu varijantu o poklonu.
 
Nemoguce da je tako,informacija koju sam ja dobio je bas iz Pozarevca i vrednost trgovane zemlje je oko 7-8000e,znaci upada u tarifu od 600000 do 1500000.Ugovor o poklonu je jeftiniji,zaboravio sam tacno koliko i odlucili su se na tu varijantu o poklonu.

Ja nisam od nikog cuo, ovo sto pricam je ono sto sam video kod notara. Juce sam bio kod notara kupio sam njivu od 90 ari i u ugovoru ce mi stojati cena od 1800 eura , predao sve papire a za 19.09 mi zakazali overu. Cena overe je 9000 din +pdv za moj ugovor, video sam cenovnik i u njemu je stojalo da od 600 000 do 1 500 000 din je 20 000din +pdv, ostale vrednosti me nisu interesovale. Ugovor o poklonu za moj slucaj bi bio 4500 din overa ali po meni je to nesigurnija varijanta i ja nisam za to jer ti sto prodaju mogu da naprave problem sa svojim naslednicima
 
i psujem i uzduž i popreko onog ko ih je uveo...
Влада их увела. Све харачлија до харачлије, да Бог да п о ц р к а л и! Мал' се не побих с' нотаром због цене кад ли се он ухвати за фиоку и трес папире на сто: "цену одредила Влада". Прошле године сам за исту оверу платио 3,5х мање и завршио одмах на шалтеру а сад чекаш 5-6 дана да провере власнички лист, који не сме бити старији од 6 месеци. Питам шта има да га провераваш ако сам ти донео оригинал или што да дајем паре за оригинал ако већ провераваш и трошиш ми дан? Каже, пропис.
Ако, тако нам и треба! Какав народ таква и власт.
 
Najace od svega, bio jedan notar kod Urosa Davidovica na b92 prosle nedelje, kaze covek ,cena overe nije skocila. Bas sam se prijatno iznenadio kad sam cuo da ce overa da me kosta 10 800 din umesto 4500 din koliko bi platio pre 1 septembra. Ljudi sta da vam kazem evropa i uskladjivanje sa evropskim zakonima...
 
ja treba auto da prevedem a jos se nezna na tehnickom gde i ko ce raditi to. ako budem morao kod notara praviti ugovor radije cu ga prodati.
 
Na overu ne ide PDV :osmeh:

Ovih dana sam imao posla sa notarom, vrednost trgovine je ulazila u razred od 600000 - 2500000 din i cena overe je 100 bodova (1 bod je 150 din) + PDV, dakle 18000 din. U slucaju ugovora o poklonu, moze biti samo izmedju bliskih srodnika i taksa je 50% od cene.
Ko zeli da se poblize upozna sa zakonom o javnom beleznistvu, moze pogledati sledeci link:

http://www.overa.rs/nacrt-javnobeleznicke-tarif.html



Ugovor za auto ne mora kod notara, vec kao i do sada u pisarnici opstine i sl.
 
ja treba auto da prevedem a jos se nezna na tehnickom gde i ko ce raditi to. ako budem morao kod notara praviti ugovor radije cu ga prodati.
To moze i u opstini da se overi i dalje u sudu. Notari preuzimaju iskljucivo sve vezano za nepokretnosti, ostavinske postupke, potvrde iz domena vanparnice i td. Postoji i prelazni period,a od ponedeljka strajk advokata da bi proglasili neustavnim odredbe o notarima. To nece uspetu 99% jedino ako im drzava dozvoli da bar sacinjavaju ugovore.
 
Ovih dana sam imao posla sa notarima a radi se o kupovini zemlje i kao i do sada potrebni su izvod iz katastra prodavca ali i izvodi vlasnika susednih parcela posto sam ja vlasnih susedne parcele i to parcela koja je veca od drugog komsije nije potrebna nikakva izjava od dokumenata potrebne su licne karte prodavca i kupca! Jedino sto se meni ne svidja je sto ne mozes vise da navedes bilo koju sumu para koju dajes prodavcu vec notar zna koliko je kvadrat zemlje u toj opstini i to ti navede u ugovoru i ti na tu sumu placas naknadu drzavi i njemu! u mom slucaju ona je bila 18000 dinara a do sada sam za slicne ugovore placao oko 5000dinara! Te cene koje su navedene su preterano velike moglo je to i za dosta manje para da rade!
 
Nazad
Vrh