Medja - Prostor izmedju...

dicki

Član
Učlanjen(a)
1 Apr 2009
Poruka
841
Lokacija
Sirig
Kako sejate u odnosu na medju? Odmicete li se pri sejanju i za koliko? Kod mene u selu nastaju prepirke kada pojedinci poseju zito na medju -zato sto se zito tako seje [izgovor]. Prema ovom ''izgovoru'' seju na medju zato sto se zito ne sparta...
 
dicki je napisao(la):
Kako sejate u odnosu na medju? Odmicete li se pri sejanju i za koliko? Kod mene u selu nastaju prepirke kada pojedinci poseju zito na medju -zato sto se zito tako seje [izgovor]. Prema ovom ''izgovoru'' seju na medju zato sto se zito ne sparta...
Nije frka, herbicidi tu odrade radnju. pa ako i žito nastrada, žalim slučaj... Da nije bilo u međi nebi ga dohvatio herbicid...
 
ja izmerim od međe 70cm tu mi dođe točak traktora(to važi za razmak redova 70cm) onda prvi red od međe 35cm.ali pre toga izmerimo i obeležavamo po celoj dužini pravac a kod završetka kako ispada, ako komšija nije posejao ja mu ostavim markir pa da nastavi po tome
 
@deni
Nemoj mi reci da svaku parcelu mrginjis (tako stariji ljudi kazu) pre pocetka setve?
 
@milan_spay: hvala bogu imamo komšije koje isto puštaju markire pa ako on pre poseje mi nastavimo, ako sa obe strane nije posejano onda obavezno merenje i mrginje(nikad čuo za reč), u svakom slučaju vredi to uraditi jer kod prskanja, špartanja i kod berbe nema frke :ppozdrav:
 
Kod mene u kraju medja izmedju dvije njive viri u zrak i ne obradjuje se. Siroka je oko 20-30 cm ovisno kako je orano i nema da se netko zezne prilikom sjetve. Kad se prska poprska se i medja, da ne raste korov po njoj i svi sretni i zadovoljni.

U jednom selu se doselilo dosta sremaca i oni su brojali brazde i povadili medje, lokalni slavonci poceli ulaziti u njihove njive i ovi se morali prilagoditi nasem nacinu, ili bi na kraju ostali bez njiva ;)
 
bar na pola njiva imam "šetajuću" među, u vidu kamena koji ćušne kako ko stigne...
al' otprilke to je to...
 
@Deni @ milan_spay :ppozdrav: :ppozdrav:

Isto tako,ako komšija poseje pre mene, obično ostavi markir i ako je markir dobar(pod tim podrazumevam da je prav od kamena do kamena i da ako sejem kukuruz razmak od međe iznosi od 30-40 cm. a ako sejem soju 20-30 cm.) sejem po njegovom markiru a ako nije dobar ili nije komšija posejao marginjim obavezno.Za izvlačenje pravca(marginjenje,mrginjenje kako ga već ko zove) netreba više od 20-tak minuta ako je duž 500m.
Prvo na jednoj strani od kamena izmerimo(u zavisnosti šta sejem kukuruz 6 redi-210cm. soja 6 redi
150 cm.(soja na 50cm.međuredni razmak)) i ukopamo jedanu budžu(obično nosimo neku cev od 3-4 m.)sa džakom na vrhu.Onda "peške" na drugu stranu,i tamo od kamena izmerimo isto,pa jedan "nišani" a drugi sa ašovom na svakih 20-tak koraka izvadi 1/3 ašova zemlje i tako redom.
 
@ dicki
Ti sejes ali ako sam ja komsija pitanje je dali ces brati. :haha: :haha: salim se, mada biva i toga.
Sto se mene tice nesmeta mi sejanje zita do mede, jer tako kod nas svi rade, kad se odmaknem 30-40cm od mede (zita) ja mogu i spartati i prskati, nije problem ni ako pogresis ili pak tako ispadne red blizu mede(kukuruz, soja...) odmaknem se opet ALI problem nastaje kada ti se to cesto desava. E onda kod takvog komsije obavezno pazim koliko se odmicem od mede i ne okreci se sine kad spartam ili prskam.
 
realno gledano zito na medji nesmeta, bar meni... svakako sve druge kulture se uvlace po 20 ili vise cm... tako da ima mesta za sve...
 
Nemaju svi 11-to redne spartace, ja imam dvoredni na pr. ali svi imaju podjednako pravo koriscenja linije medje. Sa setvom na liniju ovaj drugi ne moze korektno uraditi svoj red.Ako se ima vise usitnjenih parcela i vise komsija gubitak ne bude bas mali.
 
kako bre ne mož uraditi? kad uvučeš svojih 35cm, parač ladno prolazi...
ne razumem čemu tolka priča o 5-10cm njive...
ja sejem na među. ako mi ispara kol'ko kome smeta, nit šta prigovaram nit se sekiram...
ne sejem što ću se obogatiti, nego što me korovi žifciraju..
prošle godine prvi posejem suncokret, a komšija se kasnije još pride odmakne od mene, pa ostade 2 brazde neposejano...katastrofa!
 
tarana je napisao(la):
kako bre ne mož uraditi? kad uvučeš svojih 35cm, parač ladno prolazi...
ne razumem čemu tolka priča o 5-10cm njive...
ja sejem na među. ako mi ispara kol'ko kome smeta, nit šta prigovaram nit se sekiram...
ne sejem što ću se obogatiti, nego što me korovi žifciraju..
prošle godine prvi posejem suncokret, a komšija se kasnije još pride odmakne od mene, pa ostade 2 brazde neposejano...katastrofa! Ovo mi je malo ::lose:: stvar je u podjednakom pravu. Pa ako ti nije stalo do 5-10 cm. onda to pokazi na terenu.Ja se odmaknem i bunim se sto se i ti tako isto ne odmaknes, a ti kazes jedno, a radis drugo :sta: Koristis liniju izmedju dve njive i ne dopustas komsiji isto pravo :sta: Ne moze niko odredjiveti sta seje komsija. Mozda hoce na pr. da rasadi paradaiz ili poseje mak ili ruze... na liniji razgranicenja koju je vec uzurpirao komsija. Jedan pr. : komsija napravi kucu na medji pa kaze komsiji: ma odmakni se ti od medje,nije ti valjda do ...cm. zemlje :haha: :haha: :haha: :haha:
 
nepravim problem za red dva i ja pogrešim tamo vamo ali nikad ne dramim.

u stvari uopšte se nebunim može i celu da je poseje :D
 
Nazad
Vrh