Poznavanje lekovitog i začinskog bilja

Matić

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
43.050
Lokacija
Sremski Mihaljevci
Biljari-sakupljači lekovitog bilja.
Da bi se uspešno sakupljalo lekovito i začinsko bilje potrebno je savladati neka osnovna pravila i znanja.
Kao prvo potrebno je tačno poznavati biljku koju sakupljamo,treba znati na kojim staništima raste i u koje doba godine se sakuplja.Biljke rastu u zajednicama(fitocenozama)a ređe ćemo naći neku biljku na tipičnim i neočekivanim mestima.Usamljene biljke se najlakše raspoznaju u vreme cvetanja pa je za početnika najbolje da obrati pažnju na cvetove biljaka.Potrebno je biljku upoznati u svim stadijumima razvoja a biljke kojima se sakuplja koren treba upoznati na kraju vegetacije uz morfološke karakteristike za prepoznavanje.Lekovitom bilju je važan i miris biljke.Ukoliko biljke nemaju miris treba ih protrljati između prstiju.
Kod upoznavanja sa lekovitim biljkama potrebno je krenuti od jedne biljke i onda postepeno širiti znanje na ostale biljke.
 
  • Like
Reagovanja: zis
Matiću potpuno si u pravu!
Na žalost, ima mnogo onih koji se izdaju za biljare i poznavaoce lekovitog bilja.I,kao što na veseljima najglasnije pevaju oni koji nemaju sluha,najuočniji su oni koji u biljarstvu od obrazovanja imaju samo jaslice ili vrtić.Dug put je od amatera koji žele sami sebi da pomognu do vrsnog poznavaoca bilja i ,što je najvažnije,POZNAVANJA DELOVANJA BILJAKA I PROIZVODA OD LEKOVITOG BILJA NA LJUDSKI ORGANIZAM.
Da skratim,evo jedne sugestije o sabiranju ljkovitog bilja:
Biljke koje želite da sakupite ‚‚danas‚‚ malo OZLEDITE tako što će te ćupnuti poneki vrh lista sa svake biljke,pa sutra otidite i saberite ih .Između ta dva postupka ne bi trebalo da prođe više od 24
sata.Ostalo ima u‚‚starim‚‚ knjigama.
 
  • Like
Reagovanja: zis
Poznato je da je koza indikator lekovitih biljaka sto koza pojede gricka sigurno nije otrovno ili je cak lekovito ,pre jedno 40 godina ovde u mom kraju se jedan covek otrovao i preminuo od pecuraka to jest pogresnog izbora gliva
 
Mislim da sam našao adekvatnu temu...Naime, čitao sam i gledao neke fotose metvice, kao lekovite biljke...a danas sam u nekoliko njiva našao ovu biljku....ili sličnu njoj ...nisam siguran...
Zato sam i slikao, sa namerom da će neko, ko više zna od mene o tim stvarima, prepoznati i reći :to je to ili nije to -to...:



Inače su slikane u zasadu kukuruza i kako se vidi u ogromnom broju...Naravno da sam viđao ovu biljku i ranijih godina, ali nikako nisam siguran da li je to-to...
Hvala!
 
Pa to je Rastavic ima ga i kod mene ,biljka bogata silicijumom.caj od iste dobar za kamen u bubregu i mokracne kanale koliko znam. Bere se u Avgustu tad je najlekovitiji.ima koren i vise od 5 metara.
 
Nazad
Vrh