Atomizeri

Ja radim svojih 35 hektara ali mi do sada još uvek nije padalo na pamet da dam velike pare na atomizer. U Agronu pominju da će raditi i na elektrostatici, i ako to urade i uz dupla peraja meni bolji atomizer nikada neće trebati, mada mi i ovako dobro završavaju posao, s obzirom na cenu koštanja. Naš veliki problem je što za zaštitu obično imamo jedan dan pre kiše i u tom vremenskom periodu moramo završiti, što postaje sve više nategnuto, pogotovu leti kada i dnevne temperature zezaju.
 
Pazi kod elektrostatike kako ćeš orezivati radi dodirivanja grana atomizerom. Svaki dodir grane sa prstenom uglavnom osigurač izbije. Maslačak oće pravit problem, nekad i lišće sa zemlje. AM atomizer nije loš. Najveća mana mu je nejednaka raspodjela zraka lijevo-desno i gore dolje. To me strašno smeta. No kolko vidim sad su ubacili kao opciju drugi ventilator i usmjerivač sa boljim rasporedom struje zraka. I smješno je što kod nas na 2000 l ima jedan mali mješač, dok na Hardiju imamo 2 velika. Na Piave smo ugradili još jedan veliki i sve radi samo tako.
 
Danas sam se posvetio stelovanju mog atomizera. Nastelovao sam da 95% mi jednako baca levo i desno, tj pod istim uglovima ide rastvor. Onda smo otisli u vocnjak prskali i do vetra od cca 3m/s sve je ok, kada je vetar pojacao opet jedna strana bolje radi, jedna losije. Kada bude vise lisca onda vetar ne utice toliko i do 4m/s cak i 5m/s distribucija rastovora je odlicna.

becarina je spominjao hardi. Hardi je jako kvalitetna marka, jedan poznanik ima prskalicu njihovu od 76 godine, nijedno crevo jos nije za zamenu, a radi 100kj sa njom poslednjih 20 godine, pre toga maksimum + usluge. Nije sigurnan koliko hiljada jutara je oprskala prskalica. Ram mislim da je toliko jak, da moze da se ore sa njim. Vrhunska masina, verujem da i njihov atomizer je slican.
 
I ja se danas malo posvetio atomizeru...poslednji tretman mi je pravio problem, dosta je varirao pritisak. Velikih problema imam sa MAPom. Do sad sam koristio ratarski obican, i zapusavao mi je filtere i dizne na svaka 2-3 hektara. Sad sam sve ocistio, i oprao, i nabavio vodotopivi MAP. Valjda cu resiti problem zapusavanja.
 
I ja se danas malo posvetio atomizeru...poslednji tretman mi je pravio problem, dosta je varirao pritisak. Velikih problema imam sa MAPom. Do sad sam koristio ratarski obican, i zapusavao mi je filtere i dizne na svaka 2-3 hektara. Sad sam sve ocistio, i oprao, i nabavio vodotopivi MAP. Valjda cu resiti problem zapusavanja.
Probaj Van Iperen djubrivo

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Idem oko 2 kg MAPa na 400 L vode. MAP sluzi da snizi ph vrednost vode, kako bi biljka bolje usvojila preparate. Inace ne koristim MAP u djubrenju.
Stigo danas Van Iperen. Pokusavao sam pristedim, i samo sebi pravio probleme sa ratarskim MAPom.
 
Juce sam prvi put sam sebi prskao traktorskim atomizerom, imam srece konacno sam nasao nekog za novce da mi pomogne, konkretno iznajmim atomizer.

Atomizer je od oko 300 litara stari Agromehanika Kranj.

Decko mi je rekao da vozim prvom brzom brzinom. Lepo je prskalo, po meni dovoljno, ali sam jedva pola prkalice potrosio tj oko 150 litara za 125 tresanja, ne tako velikih, stare 4 i 5 godina.
Toliko je potrosio i komsija kad mi je prskao dva puta, nikako ni 200 litara.

Probao sam da idem sporije, npr treca spora, koliko vidim broj obrtaja nema puno veze sa pritiskom kojim prska prskalica.

Sta mi vi predlazete kojom brzinom na koliko obrtaja da vozim, voleo bih kad bih izduvao celu na celu parcelu (43 ara) jednim prolazom kroz svaki red, bez ponavljanja....ili je i ovo OK samo da onda pojacam koncentraciju hemije?
 
Pa pretpostavljam da ima veze koji su otvori na pločicama dizni. Da li je 0,8 1,0 1,2mm. Možda treba na razvodniku povećati pritisak? Šta kaze manometar?Za neka prskanja mozeš pojačavati kpncentraciju ali baš za ovaj bakar treba da se kupa stablo sa više vode i sredstva. Baš sam malopre gledao 600-1000 litara po hektaru
Jel bio uključen mešač dok si prskao? Moja pumpa na moravi nema protok da istovremeno prska i meša nego meša do njive a onda samo prskam
 
Mislim da bi hemija trebala da ostane u preporucenim koncetracijama, a pritom da probas da prilagodis brzinu kretanja i pritisak dok ne dodjes na neku kolicinu od 600-700 litara na hektar.
 
Nista se ne razumem, prvi put sam koristio. Samo sam znao da ima levo rucica menjac koja pali kardan i dva ventila za levu i desnu stranu da prska.

Tako da ne znam ni da li ima mesac...ne bih je ni cackao tj podesavao bez potrebe, nije moja.

Jel ok onda da vozim trecom sporom?
 
Pa ako ti pravi zadovoljavajuću maglu onda vozi brzinom kako ti odgovara za manju ili veću potrošnju.
Sigurno da ima mešač i da je mešao stalno ako ga niste gasili. Samo je trebalo prvo to malo promešati usput ili na početku njive. Zatvore se ventili za prskanje a ostavi za mešanje. Jel to agromehanika sivo bure i narandžasti ram?
 
@ Oktopod.
Ja imam isti atomizer. Vozim 1. brzinom i trosim oko 300 l na 40 ari sa svim ukljucenim diznama. Pritisak je na nekih 20 bara.
 
Jeste sivo bure narandzasti ram. Nisam video nista na dnu bureta sto izgleda kao mesac...

Vozicu sporije onda, nema sta drugo, jel ti cika_laza vozis prvom brzom? Ja imam 6 redova, znaci 7 za prolaz dugackih 110 metara.
 
@oktopod "mešač" nije vidljiv nego se uključi kardan a isključe dizne tako da se tečnost "vrti u krug" kroz sam sistem i meša, za brzinu ako ti je mala potrošnja prvom brzom idi trećom sporom i automatski ćeš povećati količinu potrošene tečnosti, inače i ja prskam trećom sporom.
 
Nazad
Vrh