Atomizeri

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Mada trenutno na forumu ima dosta ratara, mene zanimaju iskustva o atomizerima. Atomizeri se ipak više koriste u voćarstvu. Znam da se dele na nošene ili vučene i da direktno od toga zavisi i njihova zapremina. Sve naravno zavisi od veličine voćnjaka, za manje voćnjake će poslužiti nošeni atomizeri koji su prosečne veličine oko 400 litara, dok će za veće proizvođače ili zadruge se isplativijima pokazati vučeni atomizeri koji mogu biti zapremine i do 3000 litara.
Ima li ko neka iskustava sa atomizerima?
 
Interesuje me konkretno, ako se kupuje polovan atomizer, nošeni, na čega najviše da se obrati pažnja?
 
Na atomizeru ti je bitno u kakvom stanju ti je pumpa, razvodnik (ventili), grane sa nosačima dizni i same dizne. Moja preporuka ti je da kada kupiš atomizer rastaviš pumpu i pregledaš u kakvom su stanju membrane i ventili kao i ostali vitalni djelovi pumpe. Ako su ti negdje gumena crijeva napukla njih zamjeni. Vidiš li negdi da je grana na koju idu nosači dizni napukla to trebaš sanirati. Što se tiče dizni trebaš vidjeti dali odgovaraju tvojim potrebama (utrošku vode po jedinici površine). Veličina kapljica ti je jako važna kod rada atomizera. Ako su ti kaplice prevelike one onda samo skliznu sa lista tako da ti je cilj imati sitnije (finije) kaplice koje će ti se fino primiti na list i ostati gore. Više sitnijih kapljica pokriva veću površinu nego jedna velika. To ćeš postići upotrebom dizni manjeg promjera. Savjetujem ti da kupiš keramičke dizne bolje kvalitete (proizvođači: Lechler, Albuz, TeeJet, Hardi...) jer one stvaraju puno bolje i finije kapljice nego obične dizne-mesingane, plastične... (koje se usput i brže troše od keramičkih). Preporučeni radni pritisak pumpe u radu atomizera ti je negdje oko 10-15 bara (netko radi i sa većim pritiscima).
 
Поздрав свима, нов сам на форуму и (наравно) потребна ми је помоћ :osmeh:
Имам воћњак на 3 јутра (1.7 ha) мешовитог засада кајсија-орах. До сада сам заштиту воћака вршио са Моравином моторном прскалицом од 100 l, али она више не задовољава моје потребе јер је у питању 640 стабала. Што значи да ми је потребан атомизер и то ношени од 300-400 l запремине јер имам трактор 539.
Колико сам сазнао код нас на тржишту су заступљена 2 модела и то Морава и Агромеханика (Крањ-Словенија). Морава је у предности што се тиче цене јер је повољнија за неких 200 евра, али нисам сигуран да ли је у предности што се осталих ствари тиче ( карактеристике, квалитет, резервни делови, сервис,....)
Сваки коментар или сугестија су добро дошли.
 
Dobro ti nama došao! Tu smo da se pomažemo!
Mislim da su pumpe iste na oba modela, što je u suštini najbitnije, a ostalo....Slovenci su pedantniji, koliko para toliko muzike.....
 
Čugi je napisao(la):
Dobro ti nama došao! Tu smo da se pomažemo!
Mislim da su pumpe iste na oba modela, što je u suštini najbitnije, a ostalo....Slovenci su pedantniji, koliko para toliko muzike.....

Хвала, хвала, боље вас нашао. Бог дао интернет :osmeh:
Ако је то сва разлика између ова 2 модела, онда се немам шта више распитивати и размишљати.
Избор је онда Морава, светско а наше! Их, како то само звучи.... :osmeh:
 
Koliko ja znam jeste, to su iste pumpe kao i na prskalicama, samo imaju duže vratilo za pogon raspršivača, za standardne veličine oko 300l (a i malo manje i veće) su pumpe protoka 60-65l/min, inače su Italijanske i kod Morave i AM Kranj, bar je bilo tako.
 
Čugi je napisao(la):
Koliko ja znam jeste, to su iste pumpe kao i na prskalicama, samo imaju duže vratilo za pogon raspršivača, za standardne veličine oko 300l (a i malo manje i veće) su pumpe protoka 60-65l/min, inače su Italijanske i kod Morave i AM Kranj, bar je bilo tako.
Пумпе јесу истог капацитета и (веровтно) квалитета, али постоји једна веома битна разлика између ова 2 модела, преносим само искуство које сам чуо пре пар дана.
Капацитет вентилатора није исти, тј. атомизер АМ Крањ има доста већи капацитет па самим тим и заштиту врши боље.
А, онда, ако узмем у обзир да ја у засаду имам орасе (који ће, надам се, нарасти прилично), Морава и поред најбоље жеље, отпада.... :sta:
 
Treba se raspitati konkretno kod obadva proizvođača kolika je razlika između ventilatora. Ako možeš da pričekaš sačekaj poljprivredni sajam u Novom Sadu. Za Moravine proizvode država je vraćala 50% novca, ali neznam dali to još traje.
 
Drzava vraca za bilo koji atomizer mislim da je trenutna subvencija u srbiji za nabavku atomizera 15% za registrovano domacinstvo(prosle godine je bila 25 ili 30% nisam siguran ali i nije bitno . Firma agron nis iz nisa proizvodi atomizere sa slovenackom pumpom i italianskom elisom mislim da je precnik 800 mm mozes da koristis i kao prskalicu i kao atomizer i cena je 103 000 dinara u maloprodaji ja sam ga nabavio u krusevcu sa atomizerom sam zadovoljan a prskalica mogla je biti kvalitetnije uradjena
 
PUNGUL Servis doo

Trenutno, najpametnije sto covek moze da napravi je upravo to da kupi Agromehaniku ali da obrati paznju na neke stvari. Dobro je to sto kod nje je plasticna elisa tako da pravi manje buke, bolje je centrirana, ima opciju podesavanja zakrilca a samuim tim i pravi jaci vetar,i ima manje radialno naprezanje na osovinu zbog tezine pa samim tim i lezaji u trecem sklopu traju duze. Kvalitetne Italijanske dizne. Jedino sto treba naglasiti je to da su njihove 105l pumpe (tromembranske) jako lose tako da su na manje atomizere ostavili opciju 65 litarska ili 105 litarska gde uvek pre treba odabrati 65 litarsku - zbog kvaliteta. A na vecim - vucenim atomizerima uzeti ili Cometovu APS pumpu ili Bertolini. Samo izbegavajte 105l Agromehaniku jer kod te pumpe je problem u samoj konstrukciji a takodje u servisu sam imao prilike da se razocaram i u kvalitet materijala narocito celika koji koriste za prstenove koji opasuju klipnjace unutar pumpe.

Filip Jovica PUNGUL Servis doo
 
ja sam kupio am kranj prskalicu i veoma sam zadovoljan sa njom .... e sad ko kako voli i koliko mu je dubok dzep!
 
Pungul je napisao(la):
PUNGUL Servis doo

Trenutno, najpametnije sto covek moze da napravi je upravo to da kupi Agromehaniku ali da obrati paznju na neke stvari. Dobro je to sto kod nje je plasticna elisa tako da pravi manje buke, bolje je centrirana, ima opciju podesavanja zakrilca a samuim tim i pravi jaci vetar,i ima manje radialno naprezanje na osovinu zbog tezine pa samim tim i lezaji u trecem sklopu traju duze. Kvalitetne Italijanske dizne. Jedino sto treba naglasiti je to da su njihove 105l pumpe (tromembranske) jako lose tako da su na manje atomizere ostavili opciju 65 litarska ili 105 litarska gde uvek pre treba odabrati 65 litarsku - zbog kvaliteta. A na vecim - vucenim atomizerima uzeti ili Cometovu APS pumpu ili Bertolini. Samo izbegavajte 105l Agromehaniku jer kod te pumpe je problem u samoj konstrukciji a takodje u servisu sam imao prilike da se razocaram i u kvalitet materijala narocito celika koji koriste za prstenove koji opasuju klipnjace unutar pumpe.

Filip Jovica PUNGUL Servis doo

kao prvo pozdrav svima.
Imam jedno pitanje ako neko moze da mi pomogne .
Hteo bi da uzmem atomozer, vucni, agrotehnika kranjov http://www.bestco.co.rs/index_files/Page1415.htm
od 600 litara da li mi neko moze reci da li je ovo dobra pumpa na njemu ili ne
i koji bi mi atomizer preporucio a da je u toj cenovnoj klasi kao ovaj kranjov

unapred hvala
 
Ja ti opet iz iskustva prije preporučujem Comet-ovu pumpu za atomizer. Imam na Piave atomizeru od 1500 l pumpu Comet IDS 1400 4 klipa i imam samo riječi hvale za nju. Sad na novom atomizeru imam pumpu Hardi 6 klipova i vidit ćemo što će vrijeme pokazati. U svakom slučaju Agromehanika atomizeri nisu loši, a čak mislim da ti možeš na njega naručiti i Comet pumpu no nije bitno. Najbitnije ti je da za atomizer koji kupiš imaš dijelova u blizini.
 
e sad jedna ideja za razmisljanje...
gledajuci atomizere, sinula mi je jedna ideja... atomizeri koji imaju toranj na sebi kostaju i do 10 000 stranih novcanica
a ako bi uzeo atomizer kranj(agromehanika) recimo od 600litara i na njemu napravio (tj. dogradio) toranj sa limom debljine 1.5mm i napravio nove grane od bakarnih cevi naravno na njih stavio dizne koje dobijem uz njega,,, i sve to podrzo sa novom konstrukcijom od zeljeznih kockastih cevi..

znaci ideja jeste kad se postavi (nadogradi) toranj da se dobije na jacini izlaznog vetra (recimo kada je duva jak vetar itd..)
i da se podigne maksimalana visina koju atomizer moze dosegnuti prilikom prskanja.
e sad tu je pozitivna strana sto recimo tabla lima kosta 2000din i sto te bakarne cevi nisu skupe jedino ostaje da se to sve uklopi
sve u svemu trosak oko 100 stranih novcanica

e sad sta vi mislite o tome...
 
posto do sad nisam uplodovao slike na forum .. pa mi je trebalo malkoc vremena da provalim ::sramota:: ::000::

dakle ovo je slika kranjovog atomizera
kranj-atomizer.jpg


a ja bi hteo da napravim ovako nesto slicno :)
atomizersatornjemalu.jpg
 
Nazad
Vrh