Teljenje krava

Malo iznad kolena.Nije ležala ni jedan dan.Samo to jutro nije ustala i nismo smeli da reskiramo_Oslabila je,imala je oko 350-400kg.Preko telefona je nudio 150 a kad je video nije hteo da da.Izvadili smo papire.Kaže da ta krava nema više od 300kg.Loše je izgledala i morali smo da damo.DA mi je uginula još bi morali da platimo.U tim situacijama si nemoćan.Kravu od 300kg izvuku 2 jaka čoveka a vukli su njih 5-oro.
 
Prvo ovogodisnje teljenje, otac Weburg majka Milka 25% crveni hf. Tele koscato i dugacko kao godina, bice dobra mlekulja.
7cc90f62229bab099a0ed14d1e379871.jpg
5e7f5a921e325571dd97b76e2851d7e1.jpg


Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Danas u toku dana prinova ali ovakvo teljenje jos nisam video... Napinje se nesto krava od jutros...mi se vrtili i cekamo da izbaci vodenjak nista se nedesava,posle par sati zovnemo veterinara. Kaze doktor uvrnuta materica...Prvo smo morali izvuci kravu van stale i okretali je po dvoristu jedno 3-4 kruga... i sva sreca dobro su i krava i tele...ali onako nesto nisam znao da je moguce....
 
Sve je dobro,kad se dobro svrši.Dešava se,ređe.Čim se ona napinje a ništa se ne dešava,mora se reagovati (položaj teleta nije dobar)
Neka su ti korisni i krava i tele :ppozdrav:
 
Torzija materice desava se ,nekima od clanova foruma cak dva puta za redom kod iste krave sto je izuzetno redak slucaj.
Ako se reaguje na vreme i vet. je iskusan obicno nema nikakvih problema.
 
Ne bi rekao da smo bas odmah reagovali ali da kazemo imali smo srece da je veterinar dobar i sve je dobro proslo.
 
Ne bi rekao da smo bas odmah reagovali ali da kazemo imali smo srece da je veterinar dobar i sve je dobro proslo.
Niste reagovali jer niste znali šta se dešava.Ali uvek čim vidite da ima napone a ne počne da se teli onda nešto nije u redu.Dovoljno da se teletu savije noga ili nešto i ondase reaguje.
Niste Vi mnogo pogrešili-nekad je bolje da prođe izvesno vreme da se ona sama pripremi pa se lakše oteli.
 
Potpuno vas razumem.Onda se uvek zove veterinar.Ipak oni imaju iskustva.Kod nas u ponedeljak-vidim vodenjak (drugi),tele ne kreće.Zovemo veterinara,Bila mu malo noga savijena i ne ide zbog toga.Kada ga je namestio,lako ga izvukli.Ja sam nekako uvek sigurniji kad je veterinar tu.Ako krene nešto po zlu.
 
U 90% slucajeva telim krave sam sa ukucanima ili nekim od komsija kada ustreba pomoc.
Kada pocnu ucestali naponi sapun ,detaljno pranje ruku i provera da li je sve kako treba.
Ako je otvorena, napipava se vodenjak ostavljam kravu da se smiri ,legne i izbaci vodenjak.
Kad izbaci vodenjak opet provera polozaja teleta ,ako je normalan sa glavom napred nema zurbe i pustim da ga sama svojim naponima ubaci u karlicu.
U proslom teljenju (muskarac od pre nedelju dana) polozaj je bio sa zadnjim nogama napred i lezi na ledjima ,tad se trudim da sto pre zavrsimo teljenje.
Ta brzina spasava tele ali nije dobra za kravu jer se desavaju naknadni naponi i moze da izbaci matericu (sto se kod mene i dogodilo).
 
Što se materice tiče,desilo nam se samo jednom.Ako je tele na leđa okrenuto-veterinar ga okrene na stomak i onda ide dobro tele-neki put i lakše nego sa glavom napred.
U suštini ti dobro postupaš prilikom teljenja.
 
Naravno i ja sam ga prvo okrenuo na stomak , pozurim jer tele sa zadnjim polozajem ima vecu verovatnocu da se naguta plodove vode, ranije mu se otkine pupak i obicno se otkine do samog stomacica pa praktikujem da podvezem sa koncem.
 
Naravno i ja sam ga prvo okrenuo na stomak , pozurim jer tele sa zadnjim polozajem ima vecu verovatnocu da se naguta plodove vode, ranije mu se otkine pupak i obicno se otkine do samog stomacica pa praktikujem da podvezem sa koncem.
Sve po PS_u si uradio a Bog dalje sudi.
Mi smo pre izvesnog vremena imali blizance.Prvog sama izbacila kod drugog probušimo vodenjak i izvučemo ga za minut ali se nagutao sluzi i uginuo.Tako je bilo suđeno.
 
Kod nas drugi blizanci u zadnja 3 meseca, i oba puta ženska telad. Slute na proširenje, samo ne znam dokle. Inače jutros smo prešli famozni brojku od 30 grla.
d3726b8ade8d63d56f30f89e5662ceaf.jpg
1d9677dc20a7cf6f96f43e4c989615dd.jpg


Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
Joga otac a deda po majci Imposium, zanimljiva kombinacija, videćemo šta će biti kad cure stasaju za 2 godina a možda i malo jače.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh