Teljenje krava

Evo danas drugo teljenje i loš ishod,mrtvorođeno tele.
Vodenjak školski bio vani,došli 2 kolege što su telili krave bezbroj puta,i jedva smo izvukli tele van,ali od početka nije davalo znakove života.
Kako je i veterinar rekao,samo da nije povuklo na belgijanca (pošto je junica bila u boxu sa simentalcima i belgijancima),na kraju povuklo je na belgijanca.
Škola za drugi puta da ne kupujem stelne junice po kojima su đipsali bilokakvi bikovi...
Junicu smo jedva digli,morali smo je vući iz štale na travu pa ju podigli i onda je opet za par minuta se srušila..
Veterinar je dao kortikosteroide,kalcij i vitamine,na kraju se ustala i sad je pod kontrolom.

Ono što me zanima je,pošto ću kupiti drugo tele da joj podmetnem,koje starosti najbolje uzeti?par dana staro ili može i mjesec dva staro?
U slučaju da ga ne prihvati morat ću dojiti pa sam možda skloniji starijem teletu,ali pitam iskusnije.
Hvala
 
Vec si je poceo muzt tako da bi ja na tvom mjestu nastavio sa muzom bez obzira koliko tele kupio i hranio ga na kantu.Ako imas gdje mlijeko prodavat ,nemas potrebe kupovat tele
 
Juče mi se otelila junica lagano telenje malo kasnije se i očistila ali nema ni kap mlijeka ni u jednoj četvrti probao i sa oxitocinom i još svašta nešto al svejedno ni kap a vime sve veće i veće pa me zanima jel imo neko nešto slično
 
Ta junica , najverovatnije ima mastitis.
Moraju se dati antibiotici.
Zovi veterinara, nemoj da cekas.
Teletu daj , ako imas kolostrum iz zamrzivaca.
 
Vec si je poceo muzt tako da bi ja na tvom mjestu nastavio sa muzom bez obzira koliko tele kupio i hranio ga na kantu.Ako imas gdje mlijeko prodavat ,nemas potrebe kupovat tele

ne isplati se prodavati tu malu količinu mlijeka,s obzirom da imam jednu kravu i tele s njom,ovu koja se sada otelila ali je bez teleta,i junicu koja se treba u 3.mjesecu oteliti..uzet cu tele,samo je bitno da smo stabilizirali kravu jer nije se mogla ustati 2 dana...
 
Bio veterinar i nije mastitis.nema bukvalno ništa ni u jednoj četvrti ni mlijeka ni krpica ni gnoja nit ima temperature nit je crveno vime nit je bolno uopšte se ne buni junica kad je pokušavam muzti
 
Imao sam ja jednu takvu,cuvao jos mesec dana posle teljenja i dao na klanje
Moja je imala 200grama mleka na jednoj muzi,a bila je za izlozbu dok se nije otelila

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Bio veterinar i nije mastitis.nema bukvalno ništa ni u jednoj četvrti ni mlijeka ni krpica ni gnoja nit ima temperature nit je crveno vime nit je bolno uopšte se ne buni junica kad je pokušavam muzti

Slicna situacija je bila kod druga pre 2-3 meseca. Dosta je prenela edem poprilican, a na muzi po 200 grama mleka. Par dana je trajalo, a onda je veterinar poceo da joj daje dexametason i krenula je da daje sve vise mleka sad je izasla na 30litara. Nije imala ugrusaka u mleku i vime nije bilo vruce ni crveno.
 
Kod mene drugi oteljaj ove godine napolju. Ujutro samo nadjem telad kako hodaju po njivi. Prvi otelaj je bila krava i hajde i nije neki problem ali drugi je bila junica koja je po nasim proracunima trebal da se oteli tek za 20ak dana . Medjutim ujutro tele suho hoda nahranjeno. Priroda je cudo :D
 
Kupio sam danas tele kao zamjenu za ono mrtvorođeno i krava ga je bez problema prihvatila..kako je u planu povećanje broja grla uzeo sam žensko tele 9 dana staro(350e plaćeno)..zvao sam barem 13 brojeva iz oglasa i okolnih farmi,i ili nema ženske teladi,a ako imaju onda ne žele prodati..evo do kuda je sve to došlo..
 
Današnja prinova.
2ca4126014757baad4437292b6cc030c.jpg


Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala imenjače. Sve nas manje ima u ovim temama. Kako se tvoji klinci bore? Pretpostavljam da imaš odmenu.
Bore se ali ne ide sve kako treba.Prekjuče smo dali jednu prvotelkinju na prinudno klanje zbog otečenog zgloba.Oteljena pre mesec dana i dobili celih 50E ali život ide dalje.Hvala imenjače na interesovanju.Izvinjavam se,nije za ovu temu.
 
Dok je god zglob na nozi moze da se sanira.Sto nisi stavio slike ovde da pomognemo koliko moze.I da je slomljen moze da se sanira.
50 e je bas malo i za padnutu kravu koja lezi 7-8 dana

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh