Proso

Koliki je prinos postrnom prosu i jel moze na tanjiracu da se seje ili oranje?
 
ja sam skinuo grasak 18.06. i danas istanjirao i posijao proso,po prvi put ovo radim baceno 45 kg na 1 kj,nadam se da je ok

- - - - - - - - - -

a da sejala mi svaka lula na sejacici ,dok neko kaze da treba svaka druga ,ko je u pravu
 
ja sam skinuo grasak 18.06. i danas istanjirao i posijao proso,po prvi put ovo radim baceno 45 kg na 1 kj,nadam se da je ok

- - - - - - - - - -

a da sejala mi svaka lula na sejacici ,dok neko kaze da treba svaka druga ,ko je u pravu
Po meni je mnogo semena posejano, ja sam sejao seme iz NS instituta 25kg kj.Sejao sam svaki red, malo sam guglao i moze svaki drugi red da se seje,
 
to sam i ja nasao za svaki drugi red,i da je malo vise semena,al s obzirom da nije sa instituta vredi baciti malo vise ,videcemo kad nikne ,prvi put sejem .
 
Posejali i mi ,nadam se da neće biti sirka, radjeno je totalom prošle godine. Sejan svaki drugi red, norma oko 45 kg/ha ,ostavljeni stalni tragovi na 15 m.

x511jq.jpg

2mms8py.jpg

2vnnwjo.jpg

amuu5t.jpg

erfvo8.jpg

2elc9hl.jpg
 
Ja sam juče posejao 3/4 kj, svak druga lula. Samo još malo kiše pa da nikne.

Mislim da smo preterali ove godine, ima da preplavimo tržište.
 
2ccs11e.jpg


2ivyzrb.jpg


polako sazreva:osmeh:sta mislite dali da prskam sa reglonom ili nekim slicnim preparatom,ili da sacekam da sazri ?
 
Ne može podjednako da sazri,kosi kada je 70% zrelo ,ako bude prezrelo osipaće se po malo ali nije opasno veći gubitak ćeš imati ako ga izgaziš u prskanju.
Koji je datum setve?
Moj ti savet da ga kosiš i dosušiš na betonu ako bude potrebe jel nije velika površina.
 
Sejan je polovinom Maja, povrsina je malo veca od 1 kj 60ar.Nesto sam skeptican u vezi dosusivanja na betonu, ipak nije to bas mala kolicina, obecava...:ppozdrav:
 
Код проса су губици неминовни било да га вршимо кад је две трећине зрело било да га вршимо кад скоро сво узри.Ако се врше у фази 2/3 зрелог мора се водити рачуна да је,ако се не преврће сваког дана,плеснивост загарантована.Ако се врше кад је скоро сво зрело мора се подесити брзина комбајна а и сам комбајн за вршај проса да би се губици осипања зрна и истресања из комбајна максимално смањили И тако вршено би требало који дан просушити.Свако вече пре него што "падне" ноћна влага мора се покрити али тако да има луфта изнад зрна.Јесте посао али је то тако.
 
Nazad
Vrh