Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kod mene juče završeno prosjek 5230 kg po jutru(5755m2) najveći prinos na 1,09ha skinuto 10100 kg pšenice sa 11,6 vlage 12,60 proteina hektolitar 82 sorta greindor.ove godine kod mene svaki drugi domaćin je imao 5 tona po jutru
 
Na 39kj prosek 37-38m po jutru. Ingenio i apach.Meni su bolje rodile njive 4-6klase ( oko 25kj) iz jednog razloga , a to je setva u roku tj. oko 10. oktobra.
Na njivama prve klase sam sejao zito na kukuruziste pocetkom novembra,kisa pala krajem novembra, nikao pocetkom decembra, jos je tu zito bilo odlicno na kraju kako je to kilavo izgledalo u pocetku. Sve njive su 3 puta tanjirane, pred setvu 80kg MAP i 70 kg uree. Jos dve prihrane u prolece 2x80kg ureje. Dve zastite od bolesti.

Sve su njive povaljane kembridzom nakon setve, to sam zaboravio da napisem.

Jos da dodam da su kombajni kod mene radili do 11h uvece, vlaga se popela sa 11,5 u podne na 12-12,5 pred ponoc, eto kolko je suvo kod nas. Nije mi se nikad desilo da smo radili tako kasno.
NJive su daleko, pa nismo hteli da se vracamo drugi dan.
 
@Dragan18
Zasto ti svaku zetvu bilo koje kulture menjas kombajnera?

Zasto to tebe briga, i zasto mi stalno postavljas to pitanje, vec sam ti odgovorio na fejsbuku jednom i ovde drugi put i to prosle godine. Samo si se zajebo posto je isti gazda samo je promenio kombajn prosle godine sad ima Laverdu koja je operativna i radi njemu, a za usluge salje Claas Dominator zbog kojeg mi se prosle godine zamalo zapalilo 6 hektara psenice, a ove godine mu je rekordni 7 put zveknuo motor , covek skida sebi i ne radi usluge sa novim kombajnom .Ako ti bode oci sto mi je repicu radio drugi kombajn, to je zato sto poseduje kompletnu opremu za njeno kosenje, od sita preko produzenog stola i bocnih kosa . Ako mislis da ne placam kombajniranje pa zbog toga menjam kombajnere (a to ti bode oci, mislis da sam neplatisa vec si mi to dva puta rekao) , dodji kod mene u selo idemo zajedno kod ljudi , i skini mi se vise.

Gde su tvoji rezultati iz psenice gde su fotografije???
 
Vec si me pitao , i ok je pitati, jednom, eventualno dva puta....ovo ti je treci put, ili mozda imas demenciju i senilnost .
 
Ove godine je moglo uz niza ulaganja ostvariti i 4-4.5t/kj. Bolesti je jako malo bilo, vremenske prilike su isle na ruku. Ako ode cena na 20+ dinara, psenica ce biti najprofitabilnija kultura ove godine.

Kako gde...
Ja sam do sada uradio oko 50 kj usluzno, od toga 10-tak kj preko 3tone, mozda 2 kj preko 4tone. Ovo ostalo sve oko 2,5t/kj. A bilo je i ispod 2t/kj...
Ozbiljnije kise kod nas nije bilo od pocetka aprila pa sve do pre 15-tak dana. Zrna sitna kao kim, propadaju cela kroz sito kod uzorkovanja.
Sta dalje reci......
 
psen1.jpg
[/IMG]
Juce zapocela vrsidba. Ovrseno 2 kj I prilicno sam pozitivno iznenadjen. Sorta KWS Farineli. Setva oko 15 oktobra (nisam pogledao u svesku) na suncokretiste koje je dva puta tanjirano. U jesen islo 100 kg MAP po kj, u prolece prehrana u dva puta ukupno 250 kg AN, dva prskanja fungicidima (Falcon I Duet ultra) uz insecticid oba puta, a prvi put je korisce I Sekator. Sejano IMT sejalicom 125 kg/kj. Na moju zalost poslednje kise uiz vetar su je oborile, a njiva je inace na bregu. Inace zbog promena u setvi, posejan je deo I ingenija, I on stoji kao "evedra". Prinos 4935 kg/kj vlaga 11,8 hektolitar 77, protein 13,9 gluten 35. Ja prezadovoljan, sledeće godine idem uz dodatak regulatora rasta. Za sada toliko
ps2.jpg
[/IMG]
 
ok, verujem. Ja imam sliku samo naseg atara i uslova proizvodnje koji su vladali kod nas.
 
Kad vidim ove cifre zapitam se mnogo toga...kod nas u okrugu od 30 km neki prosek sto smo kosili,a i culi u prici-od 1800-3100 kg/kj,a rekorderi su na vec oko 3500kg/kj...jako lose.
 
@mindjušar
Uradio sam moison,4400kg/kj ali slab hl,svega 77.
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka cast, Mindjušar.
ljudi, sta uraditi sa psenicom? Imam u svom skladistu oko 100t. da li cuvati do nove godine, ili je dati kada dostigne 20-21 dinar?
 
Kad vidim ove cifre zapitam se mnogo toga...kod nas u okrugu od 30 km neki prosek sto smo kosili,a i culi u prici-od 1800-3100 kg/kj,a rekorderi su na vec oko 3500kg/kj...jako lose.
Evo me tek sad,ceo dan na kombajnu.
Kolega,na ovom forumu su clanovi sve sami rekorderi,to su neke cifre kao iz snova.
Danas pre podne skinuo svoj Apac i bilo je 2 tone po hektaru,prekosutra jos hektar apaca i gotovo.
Od podne sam morao kod burazera u Vojvodinu-Srem da kombajniram,nema ko da vozi,smorio me i put i vreme ali sta da se radi.Radilo se ubrzano,nije se odmaralo.Mogu vam reci da su kod vas ove godine daleko veci prinosi nego kod nas,da kazem duplo veci.Danas sam se uverio u prinose a uspeo sam i malo da pricam s ljudima o tim prinosima.Ocigledno da svi ne zivimo u istoj zemlji pa negde daje a negde uzima.
I kolega Srdjan je zapazio da tu nesto nije.....zato sam citirao njegov post.

I jos nesto,bolje nemojte kaciti one fotografije psenice,pogotovo iz avionske perspektive,ko se razume u psenicu zna da to sto ste slikali nemoze da da 8,9,10 tona psenice.Pa to malo bolje nego kod mene.
Sta da vam kazem samo se blamirate.Cast izuzecima....:ppozdrav:
Ajd zdravo,idem spavati.

- - - - - - - - - -

Ili je bolje ovako.
Danas skinut Apac,na hektar bilo 8344kg,hektolitar 94,vlaga 8,zemlja 7.klasa,od agrotehnike tanjiranje,40kg ureje po hektaru,dve zastite od bolesti,jedna od korovi,regulator rasta,dve narucene kise......ja zadovoljan,moglo je biti i bolje da je sunce bilo adekvatno u vreme klasanja,i da je sneg bio 1cm veci u januaru....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh