Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja u ponedeljak skidam moje zito(ako bog da),obecavam da cu iskreno napisati kolicinu roda.Parcela je 1.38ha,njiva 6-te klase.

Danas skinuto moje zito,nazalost nemogu da kazem tacan prinos sa ove njive jer smo kosili i drugu parcelu.Onako na oko bilo je oko 26-27meteri po jutru.Druga parcela malo bolja,oko 35-36meteri po jutru.Ja zadovoljan.:ppozdrav:
 
Što sam obećao i da ispunim.Evo i današnjeg rezultata iz Mačve.Parcela 2,2 ha sa ukupnim pronosom od 195 m ili 88 po hektaru.Deo njive bio pod RF Graindor sa 81,80 hl 12,4 vlage 2,5 nečistoće, a drugi deo njive KWS Basmati sa vlagom od 12,2 hl 80,90 i primesama od 2,60.Malo smo presipali iz jedne u drugu prikolicu pa nisam baš najsigurniji ali mi se čini da je Basmati malo rodniji,mada je na oko Graindor izgledao lepše a i po analizi je kvalitetniji.Kombajner Srećko mi bio od reči,dao mo i jednu kamionku tako da više ne važi ona moja loša priča o kombajnerima.Žito predao ĐUKIĆ AGRARU u Salaš Nočajski uz dobijenu bonifikaciju za vlagu i hl.Čujem da to mnogi otkupljivači nerade pa vas zovem da doterate žito u Mačvu,ovde je sve po PS.Dok sam čekao na vagi poslužili me i sa hladnom pivom tako da mi je dan prošad odlično.Kako je ovo jako dobar rezultat za Mačvu od 88 m po ha(za Austrohgarsku oko 51 po jutru) zamolio bih moderatora da mi promeni ime i da se zad zovem Mačvanin Rekorder!Mislim da netražim puno.
Jedna napomena:rađena je puna tehnologoja(kupovno seme,sojište sa dva tanjiranja i 200 kg MAP po ha,dva trovanja miševa,dve prihrane od 200 kg AN po ha,200 kg Kan po ha,sekator+fastak+presing,prosaro+fastak,dva najbolja kombajna sa sečkom na njivi).Šta će biti od zarade ostaje da se vidi ali rekord je rekord i nepita se za cenu!Samo još da častim pred dućanom..
 
Skinuta ilina,vlaga10.6..hekt.81.6...4000kj....retka bila do zla boga...kako neko kaze zemlja se dobro videla iz kombajna ali eto...izgleda da to pravilo ne vazi,samo jedna zastita

2ik8o5j.jpg
 
Danas oko 13 h zavrsena zetva kod mene.
Oborio licni proizvodni rekord.Na 89 ari prave povrsine 9000kg naplativog zrna Sobreda.Sa istom sortom na drugoj parceli takodje skoro ista situacija.Ukupan prosek sa svih njiva oko 4700 kg/kj.Basmati malo razocarao ali definitivno cu ga opet sejati.Proteini na njemu 15.Farineli standardno odlican.Toliko od mene.
 
Kao da je to bitno,svaka mu cast sto to nije pisao.
Ne znam što se mešaš u nešto što ne razumeš,tvoj me atar ne interesuje jer nam je zemlja jako različita pa nije za poređenja a ja imam u Cicijevom ataru neku zemlju pa me zato i interesuje.Kod njega u ataru generalno parcela je posejana na 1% površine uvek sam se pitao zašto!
Mislim da ovde razmenjumo iskustva a ne da se takmičim sa bilo kim,nemoj da se ljutiš ali nadam se da ti je jasno zašto me interesuje prinos .Još sam čuo da je neko u njegovom ataru prošle godine imao 5,5t po kj sa 700 kg veštaka na kj i 2 prskanja regulatorom a ove istom agrotehnikom nešto preko 4 t po kj, želim da znam ubuduće gde je bila greška .Eto zato sam i pitao za prinos ali zbog takvog sujetnog stava kakav si postavi Srđane sad i ne mora da napiše da neko ne bi dobio komplekse.
 
Završili danas 2 jutra sirtaki kws prinos jus 8745 vlaga 10.4%hektolitar 79.1primese 4.8 ja od kako sejem žito nisam toliko navršio još kad bi se obistinila cena od 20 din:bravo:
 
Na prvoj fotki merenje ogleda djubriva , zahvaljujem se PSS Backa Topola na ustupljenoj poljskoj vagi. O rezulatima ogleda u drugoj temi.

Kao sto sam i pisao tokom cele godine u temi tako je red da finisiram pisanje u njoj. Agrotehnika : Predusev kukuruz obran u klipu na 80% zasejane povrsine , ostatak je predusev suncokret. Obrada oranje u oba slucaja stim sto je na suncokretistu uzorano mesec i po dana , a na kukuruzistu svega nekoliko dana pre setve. Sto se tice same setve , prosla je prilicno dobro i dosta kvalitetno s obzirom da je bilo dosta grudvi koje nisu mogle da se usitne (izgazeno beracem i prikolicama jer se moralo kipovati na standardnoj duzi sa obe strane ) ,a zemljiste je bilo prilicno mokro od ucestalih kisa u tom periodu. Pre oranja je rastureno na svim parcelama pod kukuruzom NutriMap -Elixir 175 kg /ha +90 kg Urea /ha zbog ogromne mase kukuruzovine koja je ostala na parceli. Kod suncokretista dobila je samo 175 kg/ha NutriMap-a. Zbog losije pripreme i prilicno narusenog odnosa makro i mikro pora tj. poremecenog vodno-vazdusnog rezima doslo je do nejednakog nicanja i slabijeg ukorenjavanja biljaka, pa se nisu mogle bog zna koliko izbokoriti u jesen. Setva je obavljena sejalicom NODET gougis AS sa duplim diskom na setvenu normu od 260 kg /ha , na kraju meseca oktobra 28. 29. (kasnilo se sa branjem kukuruza zbog organizacije (veruj coveku da ce doci da bere, a njega nema, jos + poceo kod tebe pa otisao kod drugog). Potencijalna greska je to sto se nakon setve nije presla parcela sa kembridz valjkom ( bilo je vlazno plasio sam se da ce vaditi seme napolje). U prolecnom delu vegetacije prva prihrana je obavljena sa Ureom u kolicini od 120 kg /ha sredinom februara. Imali smo prilicno susan mart sa malo padavina kao i pocetak aprila pa je to dovelo do nesto slabijeg bokorenja i u prolecnom delu vegetacije, iako je nasa psenica bila 10 u glavu za sve ostale u ataru zbog dovoljne kolicine azota koje je imalo na raspolaganju. Druga prihrana je obavljena pocetkom aprila sa 150 kg /ha Amosulfana- Elixir, nakon te prihrane je palo 15 l kise nakon koje se psenica preporodila, ali je vec bila na kraju bokorenja i pocetku vlatanja pa ta kisa nije bila presudna na samu gustinu useva. Dakle psenica je ostala nesto redja na kukuruzistima ,dok je na suncokretistima situacija bila daleko bolja. OD zastite protiv korova dobila je Metsulfuron metil tj. dobro poznati dzabalesku preparat meteor,metmark,tezis itd. Presing Zupa 0,5 l /ha i YaraVIta Zintrac 0.5l/ha , a u drugoj zastiti u klasu dobila je Excortu Plus 0,5 l /ha .
Rezultat je sledeci : kukuruziste prosek 7 t /ha , bilo je dve izuzetne parcele sa 7,5 t/ha , a bilo je i nekih sa 6.5 t . 6,8 i 7 t (ima ih manjih i malko vecih od 1 do 3,5 kj ) .Sto se ticesncokretista , postavljen licni rekord ,a i rekord od kad se moji ukucani bave poljoprivredom 8,5 t /ha Sorta je Ingenio. Hektolitar se kretao od najlosije arende sa najmanjim prinosom 81,5 , do solidne arende sa vecim prinosom a manjim hektolitrom 79.8 pa preko one dve parcele sa prinosom od 7,5 t gde je bio 80 pa do suncokretista gde je bio 82,2 . Sto se tice samog kombajniranja, korpa otpustena maksimalno, dob na 800 obrtaja i nije moglo da se spusti ispod 4 % lom i necistoca ,Zrno je bilo izuzetno jedro i krupno, a presuvo od 10,6 do 11,8 % vlage, pa je lako pucalo. Taj problem se javio na vise kombajna i vise sorti, dakle nije ni do kombajna ni do sorte.

Slika nazalost nemam mnogo jer sam bio u prevozu.
nysle0.jpg

ejx542.jpg

2m4ao85.jpg
 
Danas kosen Balaton kako je izgledalo na kraju je i dobro ispalo. Na ne puna dva jutra (oko 105-107ari) 7350kg moglo je i bolje ali sam zadovoljan.Vlaga 12% primese 3.30 hektolitar 81.
5bab267c259ef50bcb3683786785aba5.jpg


Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Ja se pitam narode kad vi to vrsete kad ste stalno online na forumu.Ja tek sad uspeo da dodjem sebi posle tusiranja,na kombajnu sam non-stop,smucilo mi se.
Prinosi kod nas sareni,do sad rekord komsija s 3000kg po hektaru Balatona.
Za sada Ingenio najlosije baca,na 4 njive radjen nema ga ni 2 tone po hektaru.Zvezdana,Simonida,Rapsodija i slicne jad i beda,bukvalno nema nista.
Sutra nastavljamo pa ce biti rezultata rekorda iz Pocerine.Sad odoh na spavanje.Ajd zdravo.
 
Evo ja pokusavam da dodjem sebi, ne mogu da zaspem koliko sam nakupio toplote u toku dana. Inace prinos je veci od prognoziranog , planirao sam 6,5 tona, i bio bi prilicno zadovoljan sa tim, medjutim kada sam video kod kakvih domacina ima tog prinosa i sa retkim zitom povecao sam prognoze na 7t pre samog pocetka zetve. Inace poslednje tri godine 2013. 7 tona prosek, 2014. 7 tona prosek , 2015. 7,4 Prezadovoljan sam, pogotovo sa prosekom na svim parcelama sto losim i dobrim arendama sto nasem i to u zaredin tri godine gadjam 7 tona. Nadam se u narednim godinama slicnim prinosima ,ako ne ovakvim onda makar pribliznim. Bitan je prosek, hvale se mnogi da imaju 50 po jutru....da , ali na pojedinim delovima parcele. Ova parcela sto je kod mene bacila 8,4 t je nikakva sto se tice topografje i polozaja, jako puno zute zemlje na bregovima i tu nema psenice. Inace da nije tih bregova bilo bi mnogo bolje ,sve u svemu , necemo o tome sta bi bilo kad bi bilo. Prezadovoljan sam, jos da docekamo 23 din cenu i bice dobro.:riba:
 
Bitan je prosek,a i kontinuitet. Komsija je lane vrsio vise soje nego psenice,sad AKO je istina sto prica 5t/kj.
Ja ne mogu da spavam sto od ucenja,sto od nerviranja da nece biti 3t/kj.
 
Mi smo juce zavrsili zetvu i slobodno mogu reci sto se psenice tice zadnjih 10 godina nisam imao ovakvog dobrog(odlicnog) zita prosek je oko 3900kg/kj(3 klasa zemlje) sve je sejano na suncukretiste sem jedne njive od 3,4kj kukuruziste i ona je orana dok je ostalo 2x tanjirana predsetveno 150kg 3x15/kj, 160kg/kj ns 40s,kebridzirano,150kg/kj an u martu mesecu i jedna zastita presing+meteor+get go 20 od+otopina uree kanta od jupola na prskalicu 440l i najvaznije jako kasna setva oko polovine novembra!I jos da dodam ljudi kembridz je majka Janja za setvu psenice ko ga je izmislio treba mu spomenik podici ko zgradu velik! I da vlaga se kretala 10-10,6% hektolitar 79-80.6 i lom 2,5-2,8 korpa raspustena i obrtaji na 900!
A glavni akter je ko i do sada ZMAJ 161
 
Na ANDINU još zelena stabljika.Komšija išao da skida u subotu i napustio posle prvog kruga.U Mačvi jako šareni prinosi od 4000kg/ha do 7000kg/ha.
U Sr Mitrovici drugar juče skidao i imao 4585kg/kj.ima pšenica koje su rodile i preko 5000kg/kj,a jedan je iskočio sa prinosom od 6100kg/kj.
 
Juče završena žetva na 30 kj. Apač prinos u proseku 4300 kg/kj, hl 78-81, primese 2-2,5%, vlaga 10,5-12 Zadovoljni prinosom, još jedino cena da bude dobra.
 
Juče skinut Ingenio, gornji teren, setva 20 oktobar,setvena norma 130 kg po kj, bačeno pred setvu 150 kg 3x16 po kj, u prihrani 135 kg urea po kj (iz dva puta), bez ijednog prskanja,ni za korov ni zaštita od bolesti.Prinos tačno u kilu 3600 kg po kj,
Vlaga 10,7 , hektolitar 80,9 , primese 2,3%
Kad pogledam odnos uloženog i dobijenog ja prezadovoljan.Sad još čekamo cenu od bar 20 din:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh