Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo sam hteo malo da ublažim efekat.Jbg nije svejedno kada uložiš trud i materijalna sredstva za veliko ništa.Ako sam nekoga prozvao i uvredio u postu veliko sorry.
 
I ja sam mišljenja,da je od starta zeznuta stvar,neznam kakvo je seme sejano(ako je iz tavankuta,dali je dorađeno,zaštićeno),fizičko stanje zemljišta u "setvi","setvena" norma,datum setve,đubrenje,herbicidi u 2014.-oj na tim parcelama,
Sve su to mogući razlozi,a možda svega pomalo i splet okolnosti,i eto
Imam i ja jednu njivu,gde je pšenica na 2/3dela njive takva,a na ostatku kao u najboljoj godini,ali znam zašto,tu gde je nikakva,to je pesak za malterisanje,treba samo prosejati
:sjasi:,15dana da nema kiše,podgoreva,štogod da je posejano :svinja:

Pokušaću naći sliku...
 
Prva polovina novembra setva,soja predusev,jedna od mojih najboljih parcela i najlakših za obradu,tanjirana 2 puta +RD zbog prevlažnog terena IMT sejalica je posejala kao na slici,u ritu u tim uslovima nisam ni smeo pomisliti na setvu,doduše sada to izgleda pristojno no vaga će pokazati ko je bio u pravu.
Zbog ovakvih stvari mislim da ti je ciklon bio čist promašaj.
20150322150758.jpg
 
E sad pitanje,zasto je kod mene odlicna psenica na svim njivama gde sam omasio sa prskanjem sekatora.Kao sto sam napisao,sekator koji sam koristio je bio zaledjen celu zimu(to sam saznao) i napravio je kasniji problem,naprimer kao kad se mesaju preparati koji nesmeju da se zajedno pomesaju pa moze doci do nekih efekata koji obicno pisu u upustvu,e taj neki efekat se desio kod mene,em sto je trava ostala,em sto je psenica stala sa razvojem i presla u fazu propadanja dok sam ja cekao mesec dana da "kao"sekator odradi posao,e bas ga odradio.
Nisam ni znao do pre koji dan da je burazer pokosio komplet psenicu koju sam mu ja prskao sa sekatorom a kupio je on na drugom mestu.Tako,sledeci put pamet u glavu i u poljoprivredu sto manje to bolje.
 
Druze vidim da nerazumes nas teren,kod nas je hektar njiva jedna od vecih,kod mene je psenica u 6 parcela i na nekim je predusev kukuruz,zob,psenica.Strnjista tretirana totalom kao i svake godine,nista specijalno,a kukuruz acetohlor i posle samo talisman.
 
Mirko,druze ne plasi me i ja sam prskao psenicu sa sekatorom a nakon toga je nisam obilazio,haha,planirao sam i da je prskam sa duet ultra i fastakom u jednom prskanju dok ne dodje psenica u fazi cvetanja,ali sam odustao,kako joj bude,nesto mi se i ne prska ::novac::
 
Pa nismo svi baksuzi:osmeh:

Sve sto vise ulozis znaj da ti se sve manje vraca,bar kod mene je ta praksa zadnjih godina

Valjda se gubi volja s godinama,evo ja ove godine kukuruz posejao,nisam ga ni prskao od korova a nisam ni spartao,ostavio sam ga i prepustio samom sebi,a posteno da kazem i ne gledam ga a blizu je kuce,jednostavno me ne zanima sta ce biti s njim.Oticu samo pred branje da vidim jel ima sta u njivi.Mozda i bude nesto:osmeh:
 
Pa nismo svi baksuzi:osmeh:

Sve sto vise ulozis znaj da ti se sve manje vraca,bar kod mene je ta praksa zadnjih godina

Valjda se gubi volja s godinama,evo ja ove godine kukuruz posejao,nisam ga ni prskao od korova a nisam ni spartao,ostavio sam ga i prepustio samom sebi,a posteno da kazem i ne gledam ga a blizu je kuce,jednostavno me ne zanima sta ce biti s njim.Oticu samo pred branje da vidim jel ima sta u njivi.Mozda i bude nesto:osmeh:
Onda ti Mirko ne zivis od poljoprivrede.
Ja se slazem da treba sto manje ulagati i samim tim zarada bude veca ali,ne mogu se preskociti osnovne stvari.Ne moze se uzorati svaki drugi krug,ne mogu se posejati dve vrste kukuruza pa dve ne i ne moze se ostaviti kukuruz bez prskanja ili mehanickog unistavanja korova jer se na toj parceli ne moze nista ocekivati.Sam sebi skaces u stomak.Na samom pocetku si trebao odlucitii da li hoces raditi ili ne.Ovako kad si vec ulozio u oranje,tanjiranje,vestacko djubrivo.seme,setvu i sad da ustedis da ga ne oprskas....Dosao si takoreci do kraja sto se tice ulaganja u kukuruz za ovu sezonu i ti bataljujes,ne razumem...
Licno,mozda gresim ali,ne verujem da bi problem pravio smrznuti sekator.Smanjio bi delovanje to je sigurno ali,da osusi psenicu tesko.Ili ti je ostalo nesto u buretu za prskanje(posto si i sam rekao da je losa psenica samo tamo gde si prskao)ili ti je neko podvalio nesto drugo a nije sekator.Mozda je neki drugi herbicid koji se moze primenjivati samo u ranijim fazama porasti psenice.
 
Generalno gledajuci ove stocne sorte,sa velikim bokorenjem,sejane po preporuci proizvodjaca su retke .Fali im 15do 20kg po kj semena da bi imale dovoljnu gustinu.
Dali je to trik semenskih kuca da bi mi mislili da nam je jeftinije seme ili je ove godine bokorenje bilo losije neznam ali pregledom mnogo parcela kod vise proizvodjaca i razlicitih sorti dosli smo do tog zakljucka.Nisam merio tezinu 1000 zrna jer sam isao sa pretpostavkom da je to uradio proizvodjac semena i na osnovu toga dao preporuku setvene norme.Domace sorte zvezdana i simonida izgledaju dosta bolje ali kantar ce sve reci.
 
Tako je Mico uvek bilo i bice u svim usevima.

Mirko015...Vama mora da su uvalili hemiju,bilo je i ovde slucajeva al sa Pivotom,prelepili etikete.
 
Onda ti Mirko ne zivis od poljoprivrede.
Zivim od ciste poljoprivrede.
Sto manje ulaganja uz postepenu rasprodaju stecene imovine.Kod mene u selu je veoma mnogo takvog rada,masovno se rasprodaje i propada,dok ima jedan broj ljudi koji izuzetno napreduju ali svi se bave drugim poslom uz poljoprivredu a to je jajarenje i lopovluk,prevare,secenje tudje sume,mahinacije sa subvencijama,firmina nafta zavrsava u njihovim traktorima i slicno.Nema koga nisu zajebali ali su zato sad najvece gazde.Sada su veoma cenjeni,semenske,hemijske kuce ih zovu na predavanja,promocije kao ugledne poljoprivrednike koji su sve stekli svojim trudom i radom.

E to vam je trenutno stanje u poljoprivredi mog kraja.Ko umije njemu dvije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh