Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene je ta nijansa bila od 1500-2000 kg/ha manje NS-a od Ferije i Alinee,u potpuno identicnim agrotehnickim usloima.
Sejem ga i ja skoro svake godine.
 
Pa svako ima izbor da seje šta hoće... Ono što ja još hoću da ubacim jeste Ingenio...

I imam jedno pitanje: da li neko zna pošto ćće biti ove godine semensko žito, domaće i strane sorte, a pošto su bile prošle godine?
 
Semensko ce biti domace 31-32 a strano 50-55.Isto kao i prosle godine.

Ingenio sam video uzivo,nezgodan je sto oce da polegne i mora da se vrse kad on hoce inace dosta slab klas po pitanju zadrzavanja zrna u njemu,kruni se jako lako.
 
Ja planiram da sejem oko 10ak ha psenice i to apac i balaton. Balaton mi je prva reprodukcija a apac bi uzimao semenski ali vidim da ima leptirica po njemu. Sta bi valjalo uraditi sa njim da se ne uzizljavi? Da li ga sad trijerisati i zaprasiti za setvu ili vec sta aditi sa njim.
 
Za setvu predstojeću,površina redukovana na nekih 20ak kj,seme je dorađeno prošle nedelje,sorta Moisson,i imam u planu uzeti Caussade Sobred,po preporuci jednog kolege,člana ovog foruma,i verovatno će biti opet ogled za Syngentu,setva ide u no-till,sa 120-150kg/kj MAPa
 
Ove godine Ingenio i nešto od KWS-a, sa domaćim smo se pozdravili. Površina će verovatno biti duplo manja.
 
E lepo je cuti da se seje mnogo manje psenice,to je pozitivno,zato cu ja posejati duplo vise.

Jako je cudno kako se razmislja,kampanjski,ova godina opalila sa vlagom i ima da bude kukuruza i soje i na vrbi,odmah svi odustaju od psenice.Moj savet,polako narode,videcete cenu kukuruza i soje pa ce da sejete psenicu ima sve da puca...Nemojte donositi brzopotezne zakljucke.
 
Godinama je cena psenice i kukuruza slicna. 1-2din/kg u korist psenice. Daleko je lakse proizvesti 5t/kj kukuruza nego 5t/kj psenice. Finansijska ulaganja su vrlo slicna. Kod psenice je mozda prednost 2000-3000din/kj sto moze da se ostavi svoje seme. Psenicu sejem samo kad moram i to iskljucivo na svoju zemlju. Ako posejem na zakup rizikujem da budem u minusu:cao:
 
Složio bi se sa Robertom,ja ga izbacujem zato to na našoj zemlji pored apača i KWS-a nema šta da traži,bar u mom ogledu zadnje 2 godine bio slabiji uz istu agrotehniku.
 
Seme je u džakovima i sledeći potez je setva:

23uvh5l.jpg


A ova ga je mašina selektovala:

2nlqqfd.jpg


ojnfbp.jpg
 
Ovo apsolutno nije istina,kad polegne,poleze zadnji,znaci vec sve okolne psenice su legle,on tek onda.
Inace izvrsava se jako lako.
U ovoj nasoj zemlji ima i drugih klimatskih uslova gde ova sorta ne odusevljava.Kod nas ko je sejao Ingenio nije bio odusevljen.Zrno jeste krupno,bledo,lako se vrse to je tacno ali kod nas on poleze jer bio je pored mog apaca komsijin ingenio semenski koji je polegao.Iz klasa ispadaju zrna jako lako zato se i lako vrse ali ga grad ili oluja otrese jako lako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh