Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa povaljaj bre ako imaš vremena i uslova.Smetati mu neće sigurno.
 
Malo slika sa setve, slikano ovih dana:

2ihqb2o.jpg


2a4rczb.jpg
 
Svi pisu da su nesto radili ali niko o psenici,sta su posejali,koja norma,koja reprodukcija,koja povrsina....

Inace kod nas je svako jutro kao kisa,jutarnja rosa je toliko jaka da je kaljavo sve do podne a od podne pada mrak:osmeh:
Kolega mi se zali veceras,uzorao kukuruziste pre 3 dana i ceka da potanjira jer je bilo malo vise vlazno,sad je kaze jos gore,dan je sve kraci,sunca sve manje,nize temperature,velika rosa,nepropustivo zemljiste.....
 
E to legendo,pa posle kad citamo imamo uvid koja sorta je ok,kakve su norme koristene pa mozemo i da naucimo nesto korisno a i donesemo neke vazne odluke o predstojecoj setvi koja je trebala vec biti gotova ali sta da se radi:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Balaton vs Apac,pitam jer burazer sa kojim sa danas orao oce sve balaton,kaze bolji od apaca koji je sejao prosle godine i nije imao bolesti,rod bio oko 5 tona po hektaru sto je za nase uslove u Pocerini odlicno.
Neznam meni nekako Balaton ne uliva neko poverenje,kazu da je osetljiv na bolesti a licno sam video da su nesto mali klasovi,bio je semenski.Doduse nije polegao.Ispravite me ako gresim nesto.
 
Balaton je zlatna sredina,osetljiv je na bolesti,bez zastite ni ne pomisljajte da radite.
I hoce da polegne,ne nesto strasno,ali hoce.

Ja sam ove godine sejao original ingenio po 115kg/kj i orginal moisson 150kg/kj.
 
Ja sam u setvi 2012/2013 imao i Apač i Balaton (sve semenska roba) na parcelama. Čak tamo gde mi je na njivi nestalo Apača, nastavljao sam sa Balatonom. Nisam primetio neke razlike između njih. Nije bilo poleganja, nije bilo bolesti. Prosek je bio malo preko 6t na oko 6 ha. Plus za Balaton je što nije ''stočna'' pšenice kao Apač (mada se to kod nas ne gleda, znaš i sam), nešto je kvalitetniji.
Evo primera. Na parceli u Bojiću (znaš kojoj) sam imao 10 880 kg pšenice na 1,65 ha. Hektolitar 78,80. Balaton, semenski.
 
Završena sjetva, 1.5 ha. Nemam snimak sjetve, radjeno je ručno ali imam snimak drljanja. Sijana je Viktoria, neka hrvatska sorta, sjeme je originalno, prva klasa. Sjetva je morala da se radi ručno jer je bilo preko svake mjere mokro. Vidio sam kako je išlo kod komšije na parceli nedaleko od moje pa smo odustali od mašinske sjetve.

28cm0pe.jpg


 
Možda i jeste ali mi se bolje pokazala kada sam je sejao sa većom setvenom normom.Još su i uslovi setve veoma loši pa bolje da malo povećam.
 
Posejane dva njive psenice. Prva sa NS 40S, u kolicini od 250 kg/ha, i druga Ingenio u kolicini 210 kh/ha.
Dva puta tanjirano, baceno oko 150 kg/ha MAP 12/52, i posle setve posoljeno sa oko 70 kg/ha UREE.
Setva je bila 15.10, juce sam bio da obidjem, stidljivo nice. Sejano IMT sejalicom, sa dosta uspeha, vecina semena na 3 cm, ili dublje. Posle setve palo 40ak litara kise, tako da nije valjano, a ni drljano posle setve...

Ingenio
2q3rjmw.jpg


NS-40S
2uq0gts.jpg
 




Juce dva puta tanjirano teskom tanjiracom sa RX 170,pre toga razbaceno djubrivo 5-24-16 200kg/ha kako je pokazala analiza,posejana nova sotra NS semena NS ILINA 250kg/ha,nakod toga parcela podrljana i povaljana.
Sutra sejem drugu parcelu agrotehnika je ista,stim sto djubrivo ide MAP 12-52 150kg/ha + Urea 125kg/ha i seme je NS 40s 250kg/ha
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh